20 c. landskab i parstykke på brev fra Zürich d. 7.10.1948 til Wien, Østrig. returneret med påskrift Modtager rejst til Udlandet og 2-sproget returetiket Abgereist ohne Angabe der Adresse. Åbnet at østrigsk efterkrigscensur no. 194.

1948 - SchweizBrev

20 c. landskab i parstykke på brev fra Zürich d. 7.10.1948 til Wien, Østrig. returneret med påskrift "Modtager rejst til Udlandet" og 2-sproget returetiket "Abgereist ohne Angabe der Adresse". Åbnet at østrigsk efterkrigscensur no. 194.
Lot: 352304

1,20 kr. Rigsvåben i parstykke på anbefalet luftpostbrev fra København d. 25.8.1963 til dansk arbejder på Thule Air Base via amerikansk feltpost A.P.O. 23, New York, USA. På bagsiden ank.stemplet med violet feltpoststempel: Army & Air Force Postal Service APO 23 New York, N.Y. d. 30.9.1963.

1963 - GrønlandBrev - 403

Lot: 350933

10 pen. Våben helsagsbrevkort opfrankeret med 5 pen. Løve dateret i Nykarleby og annulleret med 2-sproget stempel i Kovjoki d. 11.12.1917 til Kristinestad.

1917 - FinlandBrev

Lot: 352700

10 øre H. C. Andersen på brevkort annulleret med brotype Ia Kjøllergaard d. 23.12.1935 til Aakirkeby.

1935 - Danmark3711 - Brev - 225

Lot: 352641

Indenlandsk Postanvisning. Ubrugt formular fra 1800-tallet.

NorgeBrev

Lot: 352710

40 øre Karavel i parstykke på anbefalet ekspresbrev fra København d. 25.7.1940 til Kommandørkaptajn A. H. Vedel, Ridder af Dannebrog, ombord på Inspektionsskibet Ingolf via Købmagergades Postkontor, København K. - eftersendt til skibets station i Faaborg.

1940 - Danmark1000 - Brev - 208

40 øre Karavel i parstykke på anbefalet ekspresbrev fra København d. 25.7.1940 til Kommandørkaptajn A. H. Vedel, Ridder af Dannebrog, ombord på Inspektionsskibet "Ingolf" via Købmagergades Postkontor, København K. - eftersendt til skibets station i Faaborg.
Lot: 352636

20 øre Karavel på brev annulleret med tydeligt brotype IId Hjørring ** d. 30.12.1941 til Lemvig.

1941 - Danmark9800 - Brev - 258

Lot: 352330

8 øre Bølgelinie single på lokalt brevkort annulleret med brotype IIIb Østermarie d. 13.3.1926 til Aaløse.

1926 - Danmark3751 - Brev - 123

Lot: 352605

40 øre Bogø Mølle på svarbrevkort fra Bodilsker annulleret med bureaustempel Rønne - Neksø T.24 d. 19.9.1966 til Rønne.

1966 - Danmark3714 - Brev - 440

Lot: 352244

35 øre Fr. IX på brev annulleret med pr.stempel Vester-Marie pr. Rønne d. 22.7.1963 til Lobbæk.

1963 - Danmark3700 - Brev - 415

Lot: 352619

4 cts. Isabella single på brev fra Oviedo d. 28.11.1867 til Salas.

1867 - SpanienBrev

Lot: 349366

10 øre Chr. X single på underfrankeret brev fra København d. 2.9.1920 til Premierlieutnant A. H. Vedel på krydseren Heimdal via Brevpostkontoret i København - eftersendt til skibets station i Snekkersten og udtakseret i 10 øre porto.

1920 - Danmark1000 - Brev - 69

10 øre Chr. X single på underfrankeret brev fra København d. 2.9.1920 til Premierlieutnant A. H. Vedel på krydseren "Heimdal" via Brevpostkontoret i København - eftersendt til skibets station i Snekkersten og udtakseret i "10" øre porto.
Lot: 352214

20 øre Chr. X single på adressebrev for pakke sendt fra kadet ombord på krydseren Valkyrien i Vedbæk d. 8.7.1915 til garnisonssygehuset i Aalborg. Krydseren Valkyrien var i sommeren 1915 udrustet som kadetskib i indre danske farvande.

1915 - Danmark2950 - Brev - 71

20 øre Chr. X single på adressebrev for pakke sendt fra kadet ombord på krydseren "Valkyrien" i Vedbæk d. 8.7.1915 til garnisonssygehuset i Aalborg. Krydseren "Valkyrien" var i sommeren 1915 udrustet som kadetskib i indre danske farvande.
Lot: 352598

Morgenbladet, 1. Aargang no. 99 d. 9.3.1945. Illegalt blad på 2 sider i ca. A4 format.

1945 - DanmarkDiverse

"Morgenbladet", 1. Aargang no. 99 d. 9.3.1945. Illegalt blad på 2 sider i ca. A4 format.
Lot: 349351

15 øre Chr. X på julekort annulleret med udslebet stjernestempel VANG til Vestermarie. Eftersendt med brotypestempler fra Lobbæk d. 29.12.1944 og Rønne d. 30.12.1944.

1944 - Danmark3790 - Brev - SK 1473

Lot: 352673

20 øre Chr. X i parstykke på søndagsbrev fra Klemensker d. 26.4.1947 til Radiumstationen, København. Påsat meddelelse fra Posthuset - F.7 (11-44 B9) - vedr. brevet afsendt for sent til at blive udbragt søndag. Urent åbnet i toppen.

1947 - Danmark3782 - Brev - 276

Lot: 352621

20 pfg. Hindenburg på firmakuvert fra Sudetengau annulleret Wölmsdorf (Kr. Schluckenau) d. 18.3.1939 til Stockholm, Sverige.

1939 - TysklandBrev

Lot: 352725

10 øre Chr. X og Julemærke 1919 på julekort annulleret med stjernestempel ØRSLEV til Høng.

1919 - Danmark4200 - Brev - SK 1607

Lot: 352734

15 øre Karavel på brev annulleret brotype Ia Køllergaard d. 29.12.1934 til Rø pr. Gudhjem.

1934 - Danmark3711 - Brev - 203

Lot: 352632

1 kr. Rigsvåben single på fragtbrev fra Esbjerg d. 6.8.1960 til Nordby Fanø.

1960 - Danmark6700 - Brev - PF 35

Lot: 352339

7 øre Bølgelinie på tryksag annulleret med stjernestempel VEJGAARD og sidestemplet brotype IIb Aalborg *** d. 22.11.39 (Fejlindstillet for 1928) til Vammen pr. Viborg.

1928 - Danmark9000 - Brev - SK 1485

Lot: 352727