80 øre Bølgelinie, 1 kr. Postfugl, 4 kr. og 6 kr. (2) Rigsvåben på 17,80 kr. frankeret anbefalet brev annulleret med pr.-stempel Muleby pr. Rønne d. 28.5.1985 til København. Fortrykt rec.-etiket fra Rønne med liniestempel MULEBY.

1985 - Danmark3700 - Brev - 818, 487, 621, 813

80 øre Bølgelinie, 1 kr. Postfugl, 4 kr. og 6 kr. (2) Rigsvåben på 17,80 kr. frankeret anbefalet brev annulleret med pr.-stempel Muleby pr. Rønne d. 28.5.1985 til København. Fortrykt rec.-etiket fra Rønne med liniestempel "MULEBY".
Lot: 352647

7 øre Chr. X på brevkort (Vigen ved Svaneke) annulleret med brotype IIIb Hasle d. 9.8.1919 til København.

1919 - Danmark3790 - Brev - 98

Lot: 352602

50 øre Fr. IX (par) Postfærgemærke på fragtbrev fra Esbjerg d. 15.6.1962 til Sønderho, Fanø.

1962 - Danmark6700 - Brev - PF 39

Lot: 352337

1 øre (4) og 5 øre (4) Portomærker på debetseddel annulleret brotype IId Rønne d. 28.7.1955.

1955 - Danmark3700 - Brev - P 25, P 27

Lot: 352661

15 øre Fr. IX og Julemærke 1950 på julekort annulleret med pr.-stempel Snogebæk pr. Neksø d. 23.12.1950 til Klemensker.

1950 - Danmark3730 - Brev - 319

Lot: 352626

15 øre Karavel på brev med indhold dateret i Ibsker annulleret brotype Ic Svaneke d. 22.7.1935 til Haslev.

1935 - Danmark3740 - Brev - 203

Lot: 352631

60 øre Fr. IX på brev annulleret med bureaustempel Århus - Grenå T.842 d. 12.6.1969

1969 - Danmark8000 - Brev - 461

Lot: 352713

10+5 øre Børneforsorg og 10+5 øre Røde Kors provisorium (par) på brev fra København d. 2.7.1951 til spejder fra 3. Ordrup Trop på lejr c/o Landerslev Langdalen Svejbæk. Returneret med påskrift Afrejst inden brevets ankomst.

1951 - Danmark1000 - Brev - 268, 283

10+5 øre Børneforsorg og 10+5 øre Røde Kors provisorium (par) på brev fra København d. 2.7.1951 til spejder fra 3. Ordrup Trop på lejr c/o Landerslev Langdalen Svejbæk. Returneret med påskrift "Afrejst inden brevets ankomst".
Lot: 352238

1 Pia. British Forces in Egypt NAAFI mærke annulleret med stumt rumbeformet stempel på bagsiden af brev sidestemplet M.P.O. Cairo d. x.5.1934 til Burton, England. På forsiden rødt: Egypt Postage Prepaid 5.

1936 - EnglandBrev

Lot: 352311

4 øre og 8 øre (2) Tofarvet på brev fra Nexø d. 31.7.1896 til sømand ombord på S/S Frisia i Burntisland, England.

1896 - Danmark3730 - Brev - 23, 25

4 øre og 8 øre (2) Tofarvet på brev fra Nexø d. 31.7.1896 til sømand ombord på S/S "Frisia" i Burntisland, England.
Lot: 352687

Morgenbladet, 1. Aargang no. 91 d. 28.2.1945. Illegalt blad på 4 sider i ca. A4 format.

1945 - DanmarkDiverse

"Morgenbladet", 1. Aargang no. 91 d. 28.2.1945. Illegalt blad på 4 sider i ca. A4 format.
Lot: 349347

20 øre Chr. X i parstykke på underfrankeret anbefalet brev påskrevet Kassebrev fra Rønne d. 25.10.1944 til Neksø. Udtakseret i porto med 20 øre Portomærke annulleret med kontorstempel Portkontoret Neksø d. 25.10.1944.

1944 - Danmark3700 - Brev - 276, P 29

20 øre Chr. X i parstykke på underfrankeret anbefalet brev påskrevet "Kassebrev" fra Rønne d. 25.10.1944 til Neksø. Udtakseret i porto med 20 øre Portomærke annulleret med kontorstempel Portkontoret Neksø d. 25.10.1944.
Lot: 352663

4 sk. Tofarvet på brev annulleret med nr.stempel 104 og sidestemplet lapidar Nexø d. 6.12.1872 til Kjøbenhavn.

1872 - Danmark3730 - Brev - 18

4 sk. Tofarvet på brev annulleret med nr.stempel "104" og sidestemplet lapidar Nexø d. 6.12.1872 til Kjøbenhavn.
Lot: 352683

15 øre helsagskuvert (fabr. 47-N) fra Charlottenlund d. 8.6.1932 til Kaptajnløjtnant A. H. Vedel, Chef for Torpedobåden Nordkaperen via Købmagergades Postkontor, København K.

1932 - Danmark2920 - Brev - KV 43

15 øre helsagskuvert (fabr. 47-N) fra Charlottenlund d. 8.6.1932 til Kaptajnløjtnant A. H. Vedel, Chef for Torpedobåden "Nordkaperen" via Købmagergades Postkontor, København K.
Lot: 352270

20 øre og 30 øre (2) Fr. IX på anbefalet brev annulleret med brotype IIc Kølleregaard d. 9.1.1960 til Jegindø pr. Hvidbjerg.

1960 - Danmark3711 - Brev - 320, 337

Lot: 352628

5 øre Våben helsagskorsbånd sendt som tryksag fra Kjøbenhavn d. 23.9.1906 til Underdirektør i Marinen H. Vedel, Ridder af Dannebrog, i Frankrig.

1906 - Danmark1000 - Brev - XB 4

Lot: 352274

15 øre Chr. X på brevkort (Helligdommen pr. Rø) annulleret med bureaustempel Rønne - Allinge T.22 d. 24.6.1925 via Rønne til København.

1925 - Danmark3700 - Brev - 70

Lot: 352206

5 s. og 10 s. Løver på luftpost brevkort fra Tallinn d. 12.6.1935 til Helsingfors, Finland.

1935 - EstlandBrev

Lot: 352697

Sudetenland. Tjekkisk 50 h. Benes single på brevkort dateret d. 19.10.1938 annulleret med sort stempel Mähr.-Altstadt in den Befreiungstagen 1938 til Berlin, Tyskland. Udtakseret i 6 pfg. tysk porto.

1938 - TjekkoslovakietBrev

Sudetenland. Tjekkisk 50 h. Benes single på brevkort dateret d. 19.10.1938 annulleret med sort stempel "Mähr.-Altstadt in den Befreiungstagen 1938" til Berlin, Tyskland. Udtakseret i "6" pfg. tysk porto.
Lot: 352698

Russisk 7 kop. helsagskuvert opfrankeret med 3 kop. Våben anvendt i Finland og annulleret med 2-sproget bureaustempel K.P.X.P.No. 10 (= Kuopio-Kouvola) d. 15.12.1914 til Stockholm, Sverige. Åbnet af russisk censur i Torneå og ank.stemplet Stockholm d. 21.12.1914.,

1914 - FinlandBrev

Lot: 352699

7 øre Bølgelinie på lokalt julekort annulleret med brotype Ia Lobbæk d. 23.12.1928 til Aakirkeby.

1928 - Danmark3712 - Brev - 167

Lot: 352606