25 øre Chr. X single på værdibrev fra Kjøbenhavn d. 11.6.1917 til SekondløjtnantA. H. Vedel. Torpedobåden Delfinen, Korsør.

1917 - Danmark1000 - Brev - 72

25 øre Chr. X single på værdibrev fra Kjøbenhavn d. 11.6.1917 til SekondløjtnantA. H. Vedel. Torpedobåden "Delfinen", Korsør.
Lot: 352590

5 øre (2) og 10 øre (par) Fr. VIII på værdibrev fra Sorø d. 30.3.1908 til underdirektør H. Vedel, Ridder af Dannebrog, København. Ulovlig frankering da frimærker på værdibreve skal placeres med minimum et ½ mærkes mellemrum.

1908 - Danmark4180 - Brev - 54, 55

Lot: 352599

1,25 kr. Rigsvåben Postfærgemærke single på fragtbrev fra Esbjerg d. 21.9.1965 til Rindby, Fanø.

1965 - Danmark6700 - Brev - PF41

Lot: 352338

10 øre Bølgelinie med perfin V på lokalbrev fra Direktoratet for Vareforsyning stemplet København d. 7.10.1942.

1942 - Danmark1000 - Brev - Pedrf. V02

10 øre Bølgelinie med perfin "V" på lokalbrev fra Direktoratet for Vareforsyning stemplet København d. 7.10.1942.
Lot: 352370

10 øre Chr. X i parstykke på brev fra København d. 9.4.1920 til c/o Thos. Cook & Sons i Gibraltar. Usædvanlig destination.

1920 - Danmark75 - Brev - 69

Lot: 352715

5 øre Bølgelinie i 3-stribe på brev annulleret med spejder særstempel Rønne * KFUM-Spejdernes Korpslejr * d. 10.7.1955 til Herlev.

1955 - Danmark3700 - Brev - 246

Lot: 352615

20 øre Tofarvet - med variant afskåret SV-hjørne - på brev fra Skjelskør d. 4.12.1899 til Broager, Slesvig.

1899 - Danmark4230 - Brev - 36B

20 øre Tofarvet - med variant "afskåret SV-hjørne" - på brev fra Skjelskør d. 4.12.1899 til Broager, Slesvig.
Lot: 352689

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel 1 og sidestemplet Kjøbenhavn KB d. 30.1.1863 og ovalt overnatningsstempel Kiøbenhavn d. 31.1.1863 til Lønstrup pr. Hjørring. Fuldt indhold. Kraftig lodret fold.

1863 - Danmark1000 - Brev - 7

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet Kjøbenhavn KB d. 30.1.1863 og ovalt overnatningsstempel Kiøbenhavn d. 31.1.1863 til Lønstrup pr. Hjørring. Fuldt indhold. Kraftig lodret fold.
Lot: 350917

6 øre Bølgelinie single på tryksag annulleret med TMS F.A.O. Conference 1946/København K. d. 12.9.1946 til Nibe.

1946 - Danmark1000 - Brev - TMS 110.1

6 øre Bølgelinie single på tryksag annulleret med TMS "F.A.O. Conference 1946"/København K. d. 12.9.1946 til Nibe.
Lot: 350802

Spremberg N.L. lokal udg. på anbefalet rudekuvert fra Spremberg (Niederlausitz) d. 1.2.1946. På bagsiden ank.stemplet i Zittau.

1946 - TysklandBrev

Lot: 352309

60 øre SAS jubilæum single på brev annulleret med TMS SØNDAGSs breve 55 øre i TILLÆGs porto/København OMK 27 d. 21.7.1963 til poste restante i Bolzano, Italien. Rift.

1963 - Danmark1000 - Brev - TMS 312.17

60 øre SAS jubilæum single på brev annulleret med TMS "SØNDAGSs breve 55 øre i TILLÆGs porto"/København OMK 27 d. 21.7.1963 til poste restante i Bolzano, Italien. Rift.
Lot: 352351

5 øre (par ustemplet) og 10 øre (4) Bølgelinie på anbefalet brev fra Næstved d. 12.6.1922 til Premierløjtnant A. Vedel, Krydseren Heimdal, Skagen.

1922 - Danmark4700 - Brev - 122, 124

5 øre (par ustemplet) og 10 øre (4) Bølgelinie på anbefalet brev fra Næstved d. 12.6.1922 til Premierløjtnant A. Vedel, Krydseren "Heimdal", Skagen.
Lot: 352594

10 øre Bølgelinie og 30 øre Karavel på lokal anbefalet brev fra København d. 15.12.1941 til Hellerup.

1941 - Danmark1000 - Brev - 248, 259

Lot: 352635

10 pen. Våben helsagsbrevkort fra Åbo annulleret med bureaustempel Finska Post Kupen No. 4 d. 17.8.1893 til Stockholm, Sverige.

1893 - FinlandBrev

Lot: 352719

1840. Portobrev med langt indhold dateret i Vejle d. 30.5.1840 til Hr. F. W. Strange paa Urup pr. Horsens. Påskrevet 6 skilling med rødkridt.

1840 - Danmark7100 - Brev

1840. Portobrev med langt indhold dateret i Vejle d. 30.5.1840 til Hr. F. W. Strange paa Urup pr. Horsens. Påskrevet "6" skilling med rødkridt.
Lot: 352312

15 øre H. C. Andersen på brev annulleret med udslebet stjernestempel HANNERUP til København.

Danmark9500 - Brev - SK 0488

Lot: 352728

5 øre Bølgelinie (3) på brevkort fra Aabenraa d. 28.7.1925 til Kontorchef, can. jur. V. Schou-Nielsen, Ridder af Dannebrog, i København.

1925 - Danmark6200 - Brev - 122

Lot: 352716

40 øre Bogø Mølle på underfrankeret brevkort fra Gudhjem d. 4.7.1967 til Kastrup. Udtakseret i porto med 20 øre Møens Klint anvendt som portomærke og annulleret PORTO AT BETALE.

1967 - Danmark3760 - Brev - 440, 411

40 øre Bogø Mølle på underfrankeret brevkort fra Gudhjem d. 4.7.1967 til Kastrup. Udtakseret i porto med 20 øre Møens Klint anvendt som portomærke og annulleret "PORTO AT BETALE".
Lot: 352644

10 øre Fr. VIII i parstykke på værdibrev fra Sorø d. 4.6.1908 til underdirektør H. Vedel, Ridder af Dannebrog, København. Ulovlig frankering da frimærker på værdibreve skal placeres med minimum et ½ mærkes mellemrum

1908 - Danmark4180 - Brev - 55

Lot: 352589

40 øre (2) og 50 øre Fr. IX på illustreret firmakuvert fra Det østbornholmske Dampskibsselskab sendt anbefalet fra Neksø d. 17.11.1966 til Gudhjem. Fuldt indhold.

1966 - Danmark3730 - Brev - 431, 432

Lot: 352618

45 øre Chr. X med perfin V single på lokalt anbefalet brev fra Direktoratet for Vareforsyning i København d. 21.5.1947 til Viceadmiral A. H. Vedel, Kommandør af Dannebrog, Dannebrogsmand, Søværnskommandoen i København.

1947 - Danmark1000 - Brev - Perf V02

45 øre Chr. X med perfin "V" single på lokalt anbefalet brev fra Direktoratet for Vareforsyning i København d. 21.5.1947 til Viceadmiral A. H. Vedel, Kommandør af Dannebrog, Dannebrogsmand, Søværnskommandoen i København.
Lot: 352623