5 øre Fr. VIII helsagsbrevkort med vandmærke annulleret med skibsstempel Fra Kjøbenhavn og sidestemplet Rønne d. 11.8.1913 til Svaneke, Bornholm.

1913 - Danmark3700 - Brev - EB 30

5 øre Fr. VIII helsagsbrevkort med vandmærke annulleret med skibsstempel "Fra Kjøbenhavn" og sidestemplet Rønne d. 11.8.1913 til Svaneke, Bornholm.
Lot: 352276

3d og 1 sh. George VI på luftpostbrev fra dansk sømand ombord på tankskibet M/S Franz Klarsen stemplet Avonmouth d. 26.5.1945 til dansk sømand ombord på tankskibet Niobe. Eftersendt med flere stempler. Britisk censur PC90/1716.

1945 - EnglandBrev

3d og 1 sh. George VI på luftpostbrev fra dansk sømand ombord på tankskibet M/S "Franz Klarsen" stemplet Avonmouth d. 26.5.1945 til dansk sømand ombord på tankskibet "Niobe". Eftersendt med flere stempler. Britisk censur PC90/1716.
Lot: 352319

10 pen. helsagsbrevkort annulleret med 2-sproget stempel i Lauritsala d. 6.2.1905 til Hämeenlinna.

1905 - FinlandBrev

Lot: 350899

Ufrankeret svarkuvert med brotype IIc Bodilsker d. 25.4.1939 til Aakirkeby. Udtakseret i porto med 10 øre Portomærke (3) annulleret Aakirkeby d. 27.4.1939. Summarisk portoafregning for flere forsendelser.

1939 - Danmark3714 - Brev - P 28

Lot: 352654

20 øre Grundlov på brev annulleret med TMS Skriv altid afsender paa deres Post/Odense 1. d. 22.11.1949 til København.

1949 - Danmark5000 - Brev - TMS 114.10

20 øre Grundlov på brev annulleret med TMS "Skriv altid afsender paa deres Post"/Odense 1. d. 22.11.1949 til København.
Lot: 350783

5 øre Gebyrmærke annulleret med kontorstempel (krone) / NAFILA Nakskov på Postbevis F.1 (11/29) for afsendelse af anbefalet luftpost ekspresbrev fra frimærkeudstillingen i Nafila i Nakskov d. 25.8.1935.

1935 - Danmark4900 - Brev - Gebyr 4

5 øre Gebyrmærke annulleret med kontorstempel (krone) / "NAFILA" Nakskov på Postbevis F.1 (11/29) for afsendelse af anbefalet luftpost ekspresbrev fra frimærkeudstillingen i "Nafila" i Nakskov d. 25.8.1935.
Lot: 352709

1 øre Våben (20) på for- og bagside af brev fra Hasle d. 18.12.1905 til Denver, Colorado, USA. Nusset og flere mærker med skader.

1905 - Danmark3790 - Brev - 37

Lot: 352680

5 øre Våben på brevkort (Raadhus i Hasle) annulleret med lapidar Hasle d. 5.7.1904 til Klampenborg.

1904 - Danmark3790 - Brev - 34C

Lot: 352679

30 øre Fr. IX på brev annulleret med pr.-stempel Aarsballe pr. Rønne d. 30.9.1953 til Rønne.

1953 - Danmark3700 - Brev - 337

Lot: 352233

40 c. Napoleon III single på brev fra Paris d. 2.10.1866 til Barcelona, Spanien.

1866 - FrankrigBrev

Lot: 352294

5 øre og 10 øre (5) Chr. X på 55 øre frankeret anbefalet ekspresbrev annulleret med brotype IIIb Østermarie d. 17.7.1919 til København. Blanco rec.-etiket med liniestempel Østermarie.

1919 - Danmark3751 - Brev - 68, 69

5 øre og 10 øre (5) Chr. X på 55 øre frankeret anbefalet ekspresbrev annulleret med brotype IIIb Østermarie d. 17.7.1919 til København. Blanco rec.-etiket med liniestempel "Østermarie".
Lot: 352209

10 øre Bølgelinie på brevkort (Ry Højskole) dateret Ry Husholdningsskole og annulleret med brotype Ic * Ry *
 d. 2.8.1932 til Nakskov.

1932 - Danmark8680 - Brev - 185

10 øre Bølgelinie på brevkort (Ry Højskole) dateret Ry Husholdningsskole og annulleret med brotype Ic * Ry * d. 2.8.1932 til Nakskov.
Lot: 352711

50 øre Chr. X single på anbefalet brev fra Kolding d. 16.8.1922 til Premierløjtnant A. H. Vedel, Kadetskolen, København - eftersendt til Krydseren Heimdal via Brevpostkontoret i København og eftersendt til skibets station i Aarhus.

1922 - Danmark6000 - Brev - 129

50 øre Chr. X single på anbefalet brev fra Kolding d. 16.8.1922 til Premierløjtnant A. H. Vedel, Kadetskolen, København - eftersendt til Krydseren "Heimdal" via Brevpostkontoret i København og eftersendt til skibets station i Aarhus.
Lot: 352596

5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med stjernestempel TURUP og sidestemplet Aarup JB.P.E. d. 18.4.1907 til Gelsted.

1907 - Danmark5575 - Brev - SK 1408

Lot: 352735

5 øre Chr. X på brevkort annulleret med stjernestempel SÆBY og sidestemplet Roskilde d. 36.8.1917 til København.

1917 - Danmark4000 - Brev - SK 1303

Lot: 352730

5 øre (2) og 10 øre (par) Fr. VIII på værdibrev fra Slagelse d. 1.6.1908 til Kammerherre Vedel, Storkors af Dannebrog, i Sorø. Ulovlig frankering da frimærker på værdibreve skal placeres med minimum et ½ mærkes mellemrum.

1908 - Danmark4200 - Brev - 54, 55

Lot: 352586

10 øre Bølgelinie og 1 kr. Rigsvåben på brev med postopkrævning fra Rønne d. 24.8.1956 til København. Retur som ikke afhentet med flere stempler.

1956 - Danmark3700 - Brev - 318, 293

Lot: 352219

5 c. helsags tryksagskuvert annulleret med særstempel Versailles Chateau Congres de la Paix (Fredskongres i Versailles slottet) d. 28.6.1919 til Stockholm, Sverige.

1919 - FrankrigBrev

Lot: 352740

8 øre Tofarvet på brev fra Knabstrup Teglværk annulleret med lapidar VI Regstrup d. 10.5.1877 til Kammerherre Lehnsgreve Lerche, Kommandør af Dannebrogen på Lerchenborg pr. Kalundborg. Urent åbnet.

1877 - Danmark4420 - Brev - 25

Lot: 352688

10 pen. helsagsbrevkort annulleret med 2-sproget stempel i Hyrynsalmi d. 5.3.1905 til Sotkamo.

1905 - FinlandBrev

Lot: 350892

8 øre Tofarvet på brev annulleret med lapidar Nexø d. 16.3.187x til Neksø.

Danmark3730 - Brev - 25

Lot: 352684