1941 - Danmark1000 - Brev - 248
10 øre Bølgelinie på lokalbrev i København d. 13.4.1941 til Oberstløjtnant Kammerherre Chr. Tillisch, Ridder af Dannebrog, i Charlottenlund.
Lot: 350860
Lot: 350860
10 øre H. C. Andersen og 15 øre Karavel på søndagsbrev fra Frederikshavn d. 7.12.1935 til Hellerup. På bagsiden afs.-stempel: (krone) Fyrinspektionsskibet Argus.
Lot: 352634
10 øre Bølgelinie med marginal-nr. "451" single på lokalbrev i København d. 6.4.1933.
Lot: 352331
1 øre og 6 øre (fireblok) Bølgelinie på brev annulleret med spejder særstempel Roheden pr. Daugaard Pigespejder Lejren d. 7.7.1951 til København. Sendt fra pigespejder fra Brønshøj trop.
Lot: 352220
Statsbanedriften følgeseddel for Frimærkepakke med ovalt stempel Lunderskov D.S.B. - J.F. d. 13.12.1901 til Sandved. Ank.stemplet med lapidar VI Sandved d. 15.12.1901.
Lot: 349702
5 øre og 10 øre Bølgelinie på brevkort fra Gudhjem annulleret med bureaustempel Rønne - Gudhjem T.64 d. 17.9.1940 til Aarsballe.
Lot: 352216
1 sh. single på luftpostbrev fra Auckland d. 13.7.193 til dansk sømand ombord på det amerikanske tankskib M/S "Svithiod". Åbnet af lokal censur på New Zealand og senere kontrolleret af United States Customs.
Lot: 352318
15 øre Chr. X og Julemærke 1947 på julekort annulleret med udslebet stjernestempel PEDERSBORG og sidestemplet Sorø d. 22.12.1947 til Slagelse.
Lot: 352726
25 øre Fr. IX på brev fra soldat ved 17/2 Kompagni annulleret med pr.-stempel Almegaardslejren pr. Rønne d. 30.9.1950 til København.
Lot: 352640
20 øre Våben på brev fra Nexø d. 9.9.1896 til Capt. Dam på danske brig "Allianz" i Hull, England.
Lot: 352686
5 øre Våben på brevkort annulleret med lapidar Hasle d. 24.5.1902 til Bodilsker. Fejlsendt med transit stempel Kjøbenhavn K. d. 25.5.1902 0.OMB.
Lot: 352681
35 øre Karavel single på lokalt anbefalet brev fra København d. 10.2.1932 til Kaptajnløjtnant A. H. Vedel i Hellerup.
Lot: 352587
40 øre Karavel på anbefalet brev annulleret brotype IIc Østermarie d. 12.10.1938 til København.
Lot: 352218
20 kop. Våben på anbefalet brev fra Helsingfors d. 5.5.1915 til Malmö, Sverige. Åbnet af russisk censur i Torneå med rød banderole, samt røde stempel "I.f.". Kuvert åbnet 3 sider og del af bagside mangler.
Lot: 352701
10 øre Chr. X med perfin "K.H." på rudekuvert fra Kjøbenhavns Handelsbank sendt lokalt i København d. 16.3.1944.
Lot: 352372
10 øre Bølgelinie og Julemærke 1934 på brevkort annulleret Rønne B. d. 22.12.1934 til Odense.
Lot: 352614
50 øre Fr. IX Postfærgemærke i parstykke på fragtbrev fra Esbjerg d. 2.11.1957 til Nordby, Fanø.
Lot: 352367