1939 - Danmark4800 - Brev - TMS 58.1
15 øre Stavnsbåndet på brev annulleret med TMS Nykøbing F. ***/"Besøg Nykøbing Fl. Storstrømsbroen Guldborgsund" d. 12.7.1939 til København.
Lot: 350799
Lot: 350799
5 øre Fr. VIII på brevkort (Herning, Vestre Anlæg) annulleret med stjernestempel KIBÆK og sidestemplet bureau Skanderborg - Skjern T. 93 d. 24.?.1908 til Tim St.
Lot: 352297
35 øre FAO på brev fra soldat ved Bornholms Værn annulleret med pr.-stempel Almegårds Kaserne pr. Rønne sn1 d. 31.5.1964 til København.
Lot: 352643
1 øre Bølgelinie (3) på lokalt brevkort dateret d. 10.9.191? og annulleret med stjernestempel NYBRO (Type II) til Godthaab pr. Østermarie.
Lot: 352669
12 öre Våben på brev fra Göteborg d. 5.5.1868 til Ökne.
Lot: 352830
20 øre Karavel på brev annulleret med TMS Sønderborg/"Bestil Post- og Telegrafhaandbog paa Posthuset" d. 3.11.1941 til Dansk Røde Kors i København.
Lot: 350789
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel SANDBY og sidestemplet bureau Nykjøbing S. - Holbæk T.8 d. 18.10.1907 til Brande.
Lot: 353117
10 øre og 25 øre Chr. X på værdibrev fra Ribe d. 20.4.1917 til Silkeborg.
Lot: 352790
3 øre tjenestebrevkort opfrankeret med 4 øre Tjenestemærke annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Kallundborg T.110 d. 1.6.1903 til Tostrup pr. Merløse på Tølløse-Høng Jernbane.
Lot: 352843
25 øre Haakon på brevkort (Færgen "Peter Wessel") annulleret med dansk stempel i Frederikshavn d. 21.7.1956 og sidestemplet "Fra Norge" til Stockholm, Sverige.
Lot: 353039
1870. Portobrev fra Maribo Amts Tvangsarbeids- og Daareanstalt med antiqua Saxkjøbing d. 5.11.1870 via Kjøbenhavn til Aaker pr. Aakirkeby på Bornholm. Ank.stemplet lapidar Aakirkeby d. 10.11.1870. Udtakseret i "6" skilling porto.
Lot: 352284
Russisk 3 kop. Våben (2) og finsk 10 pen. Våben (2) på blandingafrankeret brev fra Viborg d. 8.7.1917 til Syväoro St.
Lot: 352788
Ufrankeret CAAF feltpostbrev med britisk feltpost stempel Field Post Office 640 (= Canadian Army Postal Service i England) d. 23.9.1943 til Toronto, Canada. Sendt fra soldat ved Post Office 2 Cdn Corps Signals. Åbnet af britisk censur PC90/2415.
Lot: 352849
10 øre Soldaterfrimærke single på BREVFORSIDE af tryksag fra Dragør d. 9.9.1918 til Paris, Frankrig. Passér stemplet "14" ved den franske censur i Dieppe. Kort hj.tak.
Lot: 353087
7 øre helsagsbrevkort (fabr. 92-H) opfrankeret med 1 øre Bølgelinie sendt som filatelistisk tryksag med klipfiskstempel Klaksvig Færøerne d. 8.5.1953 til Flädie, Sverige.
Lot: 352760
10 øre Fr. VIII helsagsbrevkort fra Kjøbenhavn d. 1.7.1912 til Beirut, Syrien. Ank.stemplet ved det østrigske postkontor: Beirut Oesterr. Post d. 10.7.1912.
Lot: 353043
25 øre Chr. X i parstykke på anbefalet brev fra Kolding d. 24.11.1943 til fru Viceadmiral Vedel i Hellerup.
Lot: 352625
85 öre Posthorn single på luftpostbrev stemplet "Taxe percue" og "By air over the Atlantic and from New York" fra Stockholm d. 12.12.1940 til Popayan, Colombia. Ank.stemplet d. 4.1.1941.
Lot: 353112
2,25 fr. franko frankeret firmakuvert fra Paris d. 15.11.1939 til Stockholm, Sverige. Åbnet af fransk censur WB352.
Lot: 352765
20 øre Fr. VIII single på anbefalet brevkort med postopkrævning fra Pressens Illustrations Bureau i Kjøbenhavn d. 30.4.1912 til Falkenberg, Sverige. Nålehuller.
Lot: 353034
1$75 Brotero i parstykke på luftpostbrev fra Lissabon d. 16.7.1945 til Huskvarna, Sverige. Rødt ovalt luftpost stempel O.A.T. (= Onward Air Transmission) fra London. Åbnet af britisk censur PC90/5296.
Lot: 353111