Hollandsk 12½ c. med perfin V på fortrykt kuvert fra S/S I. P. Justesen af København stemplet Amsterdam s. 25.2.1914 til Aarhus, Danmark.

1914 - Holland8000 - Brev

Hollandsk 12½ c. med perfin "V" på fortrykt kuvert fra S/S "I. P. Justesen" af København stemplet Amsterdam s. 25.2.1914 til Aarhus, Danmark.
Lot: 353681

10 øre Bølgelinie og Galle & Jessen Reklamemærke i sammentrykt parstykke på brevkort fra Aabenraa d. 14.1.1932 til Hellerup.

1932 - Danmark6200 - Brev - RM 43

10 øre Bølgelinie og "Galle & Jessen" Reklamemærke i sammentrykt parstykke på brevkort fra Aabenraa d. 14.1.1932 til Hellerup.
Lot: 353885

60 øre Røde Kors udg. på brev annulleret med bureaustempel Oslo - Kornsjø T.142 d. 30.1.1966 til Hellerup, Danmark.

1966 - NorgeBrev

Lot: 353638

5 pen. Våben (2) på sørgebrev fra Uleåborg d. 3.3.1885 til Simo.

1885 - FinlandBrev

Lot: 352781

15 + 25 cts. provisorisk helsagsbrevkort opfrankeret med 15 cts. stemplet Figueres d. 30.12.1937 til Wiesbaden, Tyskland. Lokal spansk borgerkrigscensur.

1937 - SpanienBrev

Lot: 353070

Java-Brænderiet Rabatbog udstedt i Aarhus 1940 med to stk. 5 øre rabatmærker.

1940 - Danmark8000 - Brev

Lot: 353910

1876. Ufrankeret Befalet Indberetning fra Sognefoged N. Nielsen, Store Karleby med fuldt indhold dateret d. 1.8.1876 med kombineret nr.stempel 58/Roeskilde d. 1.8.1876 til Leire Herredskontor i Roskilde. Påskrevet 8 øre porto.

1876 - Danmark4070 - Brev

1876. Ufrankeret Befalet Indberetning fra Sognefoged N. Nielsen, Store Karleby med fuldt indhold dateret d. 1.8.1876 med kombineret nr.stempel "58"/Roeskilde d. 1.8.1876 til Leire Herredskontor i Roskilde. Påskrevet "8" øre porto.
Lot: 353953

4 øre Tofarvet på tryksagskort fra Kjøbenhavns Paraplyfabrik annulleret med lapidar Kjøbenhavn KB d. 31.10.18xx til Vett & Wessels Udsalg i Rønne på Bornholm. Ank.stemplet lapidar Rønne d. 1.11.18xx.

Danmark3700 - Brev - 23

Lot: 353650

10 øre Bølgelinie p brevkort annulleret Danmark * Det rullende Postkontor * d. 3.7.1938 og særstempel Køge * 1288 1938 * Byjubilæum d. 3.7.1938 til Aarhus.

1938 - Danmark4600 - Brev - 235

Lot: 353842

20 øre Tycho Brahe i 5-stribe på brev annulleret med håndrullestempel Aarhus d. 8.1.1947 til Hamburg, Tyskland. Åbnet af dank efterkrigscensur (krone)/691/Danmark.

1947 - Danmark8000 - Brev - 298

Lot: 353848

Ufrankeret feldpost korrespondancekort stemplet Feldpost d. 9.8.1944 fra dansk soldat ved feldpost nr. 21874C (= 6. Kompanie Grenadier-Regiment 573) til Nordborg på Als, Danmark. Åbnet af tysk censur i Hamburg.

1944 - Danmark6430 - Brev

Lot: 353619

Ufrankeret tjenestebrev med liniestempel CL. HEILSBRONN til Ansbach.

Tyske StaterBrev

Lot: 353625

15 øre Regentjubilæum på brev annulleret med bureaustempel Fredericia - Aalborg T.991 d. 17.9.1937 og sidestemplet med posthornstempel Brejning (Børkop) til København.

1937 - Danmark7090 - Brev - SK 17.3

Lot: 353141

4 sk. Tofarvet på brev annulleret med nr.stempel 1 og sidestemplet lapidar Kjøbenhavn.K.B. d. 29.1.1873 til Storeheddinge.

1873 - Danmark1000 - Brev - 18

4 sk. Tofarvet på brev annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet lapidar Kjøbenhavn.K.B. d. 29.1.1873 til Storeheddinge.
Lot: 353255

10 øre Chr. X (2) på brev annulleret med svagt bureaustempel Sønderborg - Tønder sn1 T.418 d. 5.?.1943 og sidestemplet med posthornstempel Lundtoft (Kliplev) til København. Kuvert beklippet.

1943 - Danmark6381 - Brev - SK 85.2

Lot: 353133

3 øre helsagsbrevkort sendt lokalt med stjernestempel LEMMING og sidestemplet Silkeborg d. 15.9.1915 til Silkeborg.

1915 - Danmark8632 - Brev - SK 0784

Lot: 353693

5 øre Chr. X helsagsbrevkort annulleret med brotype IIIi stempel Aarhus **** 2. OMB. d. 19.10.1915 til Aarhus. Iflg. meddelelse og andre breve fra samme korrespondance, kan det udledes at kortet er afsendt fra Kjøbenhavn. Afsender er kaptajn Alfred Rasmussen ombord på det havareret dampskib (S/S Heini) som er blevet slæbt fra Sassnitz til København.

1915 - Danmark8000 - Brev - EB 36

5 øre Chr. X helsagsbrevkort annulleret med brotype IIIi stempel Aarhus **** 2. OMB. d. 19.10.1915 til Aarhus. Iflg. meddelelse og andre breve fra samme korrespondance, kan det udledes at kortet er afsendt fra Kjøbenhavn. Afsender er kaptajn Alfred Rasmussen ombord på det havareret dampskib (S/S "Heini") som er blevet slæbt fra Sassnitz til København.
Lot: 353530

25 øre Fr. IX på brev annulleret Brande d. 29.7.1950 og sidestemplet med posthornstempel RIS (GIVSKUD) til Roskilde. Kuvert urent åbnet. Posthornstempel benyttet få dage senere end registreret i Skilling.

1950 - Danmark7300 - Brev - SK 116.2

Lot: 353667

10 øre Våben svardel af dobbelt helsagsbrevkort annulleret med tysk stempel i Hamburg d. 18.2.1907 til Aarhus, Danmark.

1907 - Danmark8000 - Brev - DB 8

Lot: 353533

5/3 øre provisorisk helsagsbrevkort (fabr. 42-C) annulleret med brotype IIIb Kastager d. 30.12.1919 til Horslunde.

1919 - Danmark4900 - Brev - EB 45

Lot: 353861

10 øre Fr. VIII på brev annulleret med stjernestempel GULDBORG p. F. og sidestemplet Nørre-Alslev d. 15.7.1908 til Hillerød.

1908 - Danmark4862 - Brev - SK 0441

Lot: 353949