1991 - Danmark7620 - Brev
"Tomme sække fra". Manilamærke formular E12 (01-91) fra Lemvig d. 23.3.1991 til Sækkerenseriet i Århus C.
Lot: 353901
Lot: 353901
2 sk. 1855 udg. urent klippet på fodpostbrev i Kjøbenhavn annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet F:P: d. 14.11.1863 til Tømmerhandler Ishöi, Børsen No. 13.
Lot: 353814
4 sk. Krone/Scepter (ombøjet) på brev annulleret med nr.stempel "216" og sidestemplet antiqua Jydske JB.P.B. d. 16.10.186x til Dr. Theol. Kalkar, Ridder af Dannebrog i Kjøbenhavn. Christian Andreas Hermann Kalkar (1803-1886) var teolog og bibelforsker. Rift.
Lot: 353813
60 øre Europa udg. på brevkort (Spejdere i Vikingeskib) annulleret med særstempel Kliplev * Det danske Spejderkorps * 1909-1969 Ny-Hedeby d. 1.8.1969 til Odense. Sendt fra deltagende spejdere.
Lot: 353661
60 øre Margrethe i parstykke på brev fra Bøvlingbjerg d. 8.10.1975 til Espelkamp, Tyskland. Retur med flere stempler.
Lot: 353855
5 øre Chr. X på brevkort (Rubjerg Knude) annulleret med stjernestempel GJERUM og sidestemplet Frederikshavn d. 30.1.1917 til Volstrup pr. Sæby.
Lot: 353695
8 øre Tofarvet omv. rm. i vandret 4-stribe på adressebrev for pakke fra Statstelegraphen / Station Hobro annulleret Hobro d. 6.8.1900 til Kjøbenhavn.
Lot: 353815
10 øre, 50 øre (3) Bølgelinie og 3,40 kr. Margrethe (6) på for- og bagside af adressekort for pakke annulleret med parentes stempel Brøndby Strand (Vallensbæk) d. 22.1.1990 til Odense. Påsat fortrykt pakke-reg.-etiket Glostrup (Vallensbæk).
Lot: 353659
15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 77-H) annulleret med stjernestempel NØRRE NISSUM SEMINARIUM og sidestemplet Lemvig d. 6.10.1926 til Frederiksberg.
Lot: 353948
12 pfg. Tjenestemærke på brev fra Otterndorf (Niederelbe) d. 30.12.1942 til Hamburg.
Lot: 353624
Ufrankeret portobrev med lapidar KBH.NØRB.EXP. d. 31.7.18xx (ca. 1887) til Roskilde. Påskrevet "16" øre porto.
Lot: 353954
4 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 4 øre Bølgelinie annulleret med lapidar Varde d. 5.11.1887 til Ølgod.
Lot: 353862
5 øre Våben helsagsbrevkort dateret Bækmarksbro og annulleret med lapidar bureaustempel Lemvig - Vemb d. 28.1.1898 til Holstebro.
Lot: 353868
5 øre Chr. X på brevkort annulleret med stjernestempel STIGE og sidestemplet Odense d. 30.4.1915 til København. Interessant meddelelse vedr. utilfredshed med at skulle sejle med kul mellem England og Frankrig,
Lot: 353547
5 öre og 60 öre (2-sidet takket) og 5 öre (3-sidet takket i par) på ekspres brevkort fra Motala annulleret med bureaustempel PKP 113 *A* (= Krylbo - Mjölby) d. 18.2.1943 til Holstebro, Danmark. Dansk censur.
Lot: 353673
Ufrankeret infla brevkort med rammestempel "Gebühr bezahlt" fra Bnetheim d. 7.11.1923 til København, Danmark. Frankering 2.4 mia. mk. betalt kontant.
Lot: 353897
10 øre helsagsbrevkort (fabr. 105-H) annulleret med brotype Ic Uglev d. 26.1.1933 til Tarm.
Lot: 353281
1 c. (par, et mærke med skrab), 3 c. og 5 c. Provinsional udg. og 10 c. Rec.-mærke på anbefalet brev fra Bogota d. 13.9.1921 via Baranquilla og New York til København, Danmark.
Lot: 353637
5 øre Våben helsagsbrevkort annulleret lapidar Lemvig d. 3.1.18xx til Hellested Præstegaard pr. Haarlev St. - eftersendt med stjernestempel HAARLEV og sidestemplet lapidar Øst Sjæl:JB:PK: d. 5.1.18xx til Kjøbenhavn.
Lot: 353952
5 pen. og 10 pen. (2) Våben på brev annulleret med 3-sproget stempel i Torneå d. 18.4.1916 til Helsingfors. Åbnet af russisk censur i Helsingfors.
Lot: 353057
10 øre Chr. X på brev annulleret med brotype IIIb Lemvig *** d. 9.10.1915 til Underkorporal på søfortet Lynetten pr. København Ø.
Lot: 353828