Tomme sække fra. Manilamærke formular E12 (01-91) fra Lemvig d. 23.3.1991 til Sækkerenseriet i Århus C.

1991 - Danmark7620 - Brev

"Tomme sække fra". Manilamærke formular E12 (01-91) fra Lemvig d. 23.3.1991 til Sækkerenseriet i Århus C.
Lot: 353901

2 sk. 1855 udg. urent klippet på fodpostbrev i Kjøbenhavn annulleret med nr.stempel 1 og sidestemplet F:P: d. 14.11.1863 til Tømmerhandler Ishöi, Børsen No. 13.

1863 - Danmark1000 - Brev - 3

2 sk. 1855 udg. urent klippet på fodpostbrev i Kjøbenhavn annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet F:P: d. 14.11.1863 til Tømmerhandler Ishöi, Børsen No. 13.
Lot: 353814

4 sk. Krone/Scepter (ombøjet) på brev annulleret med nr.stempel 216 og sidestemplet antiqua Jydske JB.P.B. d. 16.10.186x til Dr. Theol. Kalkar, Ridder af Dannebrog i Kjøbenhavn. Christian Andreas Hermann Kalkar (1803-1886) var teolog og bibelforsker. Rift.

Danmark1000 - Brev - 13

4 sk. Krone/Scepter (ombøjet) på brev annulleret med nr.stempel "216" og sidestemplet antiqua Jydske JB.P.B. d. 16.10.186x til Dr. Theol. Kalkar, Ridder af Dannebrog i Kjøbenhavn. Christian Andreas Hermann Kalkar (1803-1886) var teolog og bibelforsker. Rift.
Lot: 353813

60 øre Europa udg. på brevkort (Spejdere i Vikingeskib) annulleret med særstempel Kliplev * Det danske Spejderkorps * 1909-1969 Ny-Hedeby d. 1.8.1969 til Odense. Sendt fra deltagende spejdere.

1969 - Danmark6381 - Brev - 478

Lot: 353661

60 øre Margrethe i parstykke på brev fra Bøvlingbjerg d. 8.10.1975 til Espelkamp, Tyskland. Retur med flere stempler.

1975 - Danmark7650 - Brev - 572

Lot: 353855

5 øre Chr. X på brevkort (Rubjerg Knude) annulleret med stjernestempel GJERUM og sidestemplet Frederikshavn d. 30.1.1917 til Volstrup pr. Sæby.

1917 - Danmark9900 - Brev - SK 0388

Lot: 353695

8 øre Tofarvet omv. rm. i vandret 4-stribe på adressebrev for pakke fra Statstelegraphen / Station Hobro annulleret Hobro d. 6.8.1900 til Kjøbenhavn.

1900 - Danmark9500 - Brev - 25By

Lot: 353815

10 øre, 50 øre (3) Bølgelinie og 3,40 kr. Margrethe (6) på for- og bagside af adressekort for pakke annulleret med parentes stempel Brøndby Strand (Vallensbæk) d. 22.1.1990 til Odense. Påsat fortrykt pakke-reg.-etiket Glostrup (Vallensbæk).

1990 - Danmark2665 - Brev - 318, 571, 925

Lot: 353659

15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 77-H) annulleret med stjernestempel NØRRE NISSUM SEMINARIUM og sidestemplet Lemvig d. 6.10.1926 til Frederiksberg.

1926 - Danmark7620 - Brev - SK 0949

Lot: 353948

12 pfg. Tjenestemærke på brev fra Otterndorf (Niederelbe) d. 30.12.1942 til Hamburg.

1942 - Tyske KolonierBrev

Lot: 353624

Ufrankeret portobrev med lapidar KBH.NØRB.EXP. d. 31.7.18xx (ca. 1887) til Roskilde. Påskrevet 16 øre porto.

Danmark1000 - Brev

Ufrankeret portobrev med lapidar KBH.NØRB.EXP. d. 31.7.18xx (ca. 1887) til Roskilde. Påskrevet "16" øre porto.
Lot: 353954

4 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 4 øre Bølgelinie annulleret med lapidar Varde d. 5.11.1887 til Ølgod.

1887 - Danmark6800 - Brev - EB 3, 23

Lot: 353862

5 øre Våben helsagsbrevkort dateret Bækmarksbro og annulleret med lapidar bureaustempel Lemvig - Vemb d. 28.1.1898 til Holstebro.

1898 - Danmark7660 - Brev - EB 17

Lot: 353868

5 øre Chr. X på brevkort annulleret med stjernestempel STIGE og sidestemplet Odense d. 30.4.1915 til København. Interessant meddelelse vedr. utilfredshed med at skulle sejle med kul mellem England og Frankrig,

1915 - Danmark5494 - Brev - SK 1244

Lot: 353547

5 öre og 60 öre (2-sidet takket) og 5 öre (3-sidet takket i par) på ekspres brevkort fra Motala annulleret med bureaustempel PKP 113 *A* (= Krylbo - Mjölby) d. 18.2.1943 til Holstebro, Danmark. Dansk censur.

1943 - Sverige7500 - Brev

Lot: 353673

Ufrankeret infla brevkort med rammestempel Gebühr bezahlt fra Bnetheim d. 7.11.1923 til København, Danmark. Frankering 2.4 mia. mk. betalt kontant.

1923 - Tyskland1000 - Brev

Ufrankeret infla brevkort med rammestempel "Gebühr bezahlt" fra Bnetheim d. 7.11.1923 til København, Danmark. Frankering 2.4 mia. mk. betalt kontant.
Lot: 353897

10 øre helsagsbrevkort (fabr. 105-H) annulleret med brotype Ic Uglev d. 26.1.1933 til Tarm.

1933 - Danmark7790 - Brev - EB 84

Lot: 353281

1 c. (par, et mærke med skrab), 3 c. og 5 c. Provinsional udg. og 10 c. Rec.-mærke på anbefalet brev fra Bogota d. 13.9.1921 via Baranquilla og New York til København, Danmark.

1921 - ColombiaBrev

Lot: 353637

5 øre Våben helsagsbrevkort annulleret lapidar Lemvig d. 3.1.18xx til Hellested Præstegaard pr. Haarlev St. - eftersendt med stjernestempel HAARLEV og sidestemplet lapidar Øst Sjæl:JB:PK: d. 5.1.18xx til Kjøbenhavn.

Danmark4600 - Brev - SK 0459

Lot: 353952

5 pen. og 10 pen. (2) Våben på brev annulleret med 3-sproget stempel i Torneå d. 18.4.1916 til Helsingfors. Åbnet af russisk censur i Helsingfors.

1916 - FinlandBrev

Lot: 353057

10 øre Chr. X på brev annulleret med brotype IIIb Lemvig *** d. 9.10.1915 til Underkorporal på søfortet Lynetten pr. København Ø.

1915 - Danmark7620 - Brev - 69

Lot: 353828