15 øre Regentjubilæum på brev annulleret med udslebet stjernestempel RETHOLT og sidestemplet Hjørring d. 17.8.1937 til København. To arkivhuller.

1937 - Danmark9800 - Brev - SK 1045

Lot: 354388

Lemvig. Flerfarve bykort 15x22 cm fra Trap Danmark 3. Udgave (1898-1906).

1902 - Danmark7620 - Diverse

Lot: 353989

1 øre (12), 3 øre Bølgelinie og 5 øre Chr. X (4) på 35 øre frankeret 2. vægtkl. anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 20.8.1914 til Waxholm, Sverige.

1914 - Danmark1000 - Brev - 68, 77, 79

Lot: 353833

10 pfg. Adler på frankeret tjenestebrev annulleret med 2-ringsstempel Tondern d. 12.4.1875 til Mögeltondern.

1875 - Slesvig6270 - Brev - DAKA 189.10a

Lot: 354323

30 øre Chr. X single på søndagsbrev fra København d. 22.5.1943 til patient på Folkekuranstalten Hald ved Viborg.

1943 - Danmark1000 - Brev - 278

Lot: 354364

10 øre 1000 års udg. (4) og 60 øre Fr. IX på anbefalet brev fra København 33 annulleret med interessant brotype Vg København Omk. sn22 d. 28.9.1963 til London, England. På bagsiden afs.-stempel fra Indleveringspostkontor 33 Aalholmvej 1 København-Valby.

1963 - Danmark1000 - Brev - 346, 339

Lot: 354286

10 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med særstempel Danmark * Det rullende Postkontor * d. 10.6.1938. Iflg. teksten:  dette har jeg siddet og skrevet ved Bordet i det rullende Postkontor som var opstillet i Odense d. 10.6.1938 i forbindelse med Rundskuedag og Stavnsbåndsfest. Hj. knæk.

1938 - Danmark5000 - Brev - 235

10 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med særstempel Danmark * Det rullende Postkontor * d. 10.6.1938. Iflg. teksten: " dette har jeg siddet og skrevet ved Bordet i det rullende Postkontor" som var opstillet i Odense d. 10.6.1938 i forbindelse med Rundskuedag og Stavnsbåndsfest. Hj. knæk.
Lot: 354276

4 øre omv. rm. og 16 øre ret og omv. rm. (par) Tofarvet på 36 øre frankeret adressebrev for pakke med opkrævning fra Kjøbenhavn d. 6.9.1900 til Guldborg L. pr. Saxkjøbing. Mindre hj.skade.

1900 - Danmark1000 - Brev - 23By, 27B, 27By

Lot: 353700

Ufrankeret fortrykt krigsfangekort fra sønderjysk soldat, Hans Hansen, i Sarapol Wieatska Guberna, Rusland dateret d. 7.2.1917 til Horne pr. Faaborg, Danmark. Meddelelse skrevet på dansk om fortæller bl.a. at Hans Hansen er blevet tilfangetaget d. 30.8.1916 og befinder sig i en krigsfangelejr med 13 andre fra Nordslesvig. Russisk censur.

1917 - Slesvig5641 - Brev

Lot: 354310

7 øre Chr. X single på lokalt julekort 1919 annulleret med stjernestempel HORNE til Faaborg.

1919 - Danmark5641 - Brev - SK 0568

Lot: 354295

10 øre Våben på brev annulleret med stjernestempel GILLELEJE og sidestemplet Frederiksborg d. 24.1.1901 til Helsingborg, Sverige.

1901 - Danmark3250 - Brev - SK 0372

Lot: 354393

6 øre helsagsafklip med privat udstillings-tiltryk fra Odense Filatelistklub på ill. udstillingsbrevkort annulleret med særstempel Odense Jubilæums-Frimærke-Udstilling d. 8.9.1940.

1940 - Danmark5000 - Brev

Lot: 354287

4 sk. 1858 udg. på dampskibsbrev med fuldt indhold dateret i Aalborg d. 30.9.1862 annulleret med nr.stempel 40 og på bagsiden sidestemplet med BLÅT antiqua stempel Løgstør d. 1.10.1862 til Løgstør. Brevet afleveret direkte til dampskib i Aalborg. Antiqua Løgstøer kendes i blå farve i perioden 23.7.-15.12.1862.

1862 - Danmark9670 - Brev - 7

4 sk. 1858 udg. på dampskibsbrev med fuldt indhold dateret i Aalborg d. 30.9.1862 annulleret med nr.stempel "40" og på bagsiden sidestemplet med BLÅT antiqua stempel Løgstør d. 1.10.1862 til Løgstør. Brevet afleveret direkte til dampskib i Aalborg. Antiqua Løgstøer kendes i blå farve i perioden 23.7.-15.12.1862.
Lot: 354328

5 pfg. Reichpost Germania helsagsbrevkort fra Højer annulleret med bureaustempel Hamburg - Hoyerschleuse Bahnpost Zug 1007 d. 29.8.1900 til Brøns.

1900 - Slesvig6280 - Brev - DAKA 262.01

Lot: 354010

5 pfg. Ciffer på tryksag fra Hamburg d. 8.8.1881 til København, Danmark. På bagsiden lilla etiket: Nærværende Brev vilde være blevet udbragt tidligere, naar det med et C under Stationsnavnet havde været betegnet, i hvilke Omdelingsdistrikt Adressaten boer.

1881 - Danmark1000 - Brev

Lot: 353924

International Svarkupon C22 med postsparestempel Århus C *** d. 30.10.1989. Nålehul.

1989 - Danmark8000 - Brev

Lot: 354386

5 øre (par) og 80 øre Landkort på illustreret SAS 1.-flyvningskuvert annulleret med særstempel Sørvagur d. 1.2.1977 til Kastrup.

1977 - Færøerne3800 - Brev

Lot: 353645

Ufrankeret svarbrevkort med pr.-stempel Ingstrup Mejeriby pr. Ingstrup d. 23.10.1961 til Nørresundby. Udtakseret i enkeltporto med 20 øre Portomærke stemplet Nørresundby d. 24.10.1961.

1961 - Danmark9480 - Brev - P 29

Lot: 353922

30 pfg. Germania på anbefalet brev stemplet Rödding (Schleswig) d. 5.12.1914 til det danske konsulat i Hamburg.

1914 - Slesvig6630 - Brev - DAKA 142.04

Lot: 354020

3 øre lokalt brevkort i Kjøbenhavn d. 14.5.1908 til Kancelliraad C. Pagh, Ridder af Dannebrog, Hotel Kong Frederik, V. Voldgade. Christian Lehmann Pagh (1841-1912) var bl.a. i landstinget 1902-1912 som højremand.

1908 - Danmark1000 - Brev - EB 23

Lot: 353872

Kvitterings-Kupon for fragtgods på efterkrav stemplet Thyborøn Havn * V.L.T.J. * d. 26.4.1954 til Ebeltoft med stempel Ebeltoft * E.T.J. * d. 27.4.1954.

1954 - Danmark7680 - Brev

Lot: 353987