1945 - Danmark6474 - Brev - SK 0847
15 øre Chr. X på brevkort annulleret med udslebet stjernestempel LYSABILD og sidestemplet Sønderborg d. 1.1.1945 til Faaborg.
Lot: 354301
Lot: 354301
15+5 øre svardel af provisorisk dobbelt helsagsbrevkort (fabr. 112-H) annulleret med tysk stempel i Stettin d. 15.4.1935 til København, Danmark. Hj.knæk.
Lot: 354380
10 øre 1000 års udg. i parstykke og 30 øre Ellehammer i parstykke på anbefalet brev fra Havdrup d. 7.3.1958 til Risskov.
Lot: 354374
5 pfg. Ciffer helsagsbrevkort annulleret med 1-ringsstempel Arrild d. 12.9.1894 til Brøns.
Lot: 354033
5 øre Chr. X i to parstykker på brev stemplet Jakobshavn d. 11.4.1945 til København, Danmark. Uden censur.
Lot: 354375
10 pfg. Adler helsagskuvert annulleret med 2-ringsstempel Sonderburg d. 12.12.1880 til Giessen.
Lot: 354321
Meddelelse på brevkort dateret d. 2.8.1944 og stemplet "Grenzpolizeiposten Kupfermühle" til Grenzpolezeiposten Flensburg Bahnhof.
Lot: 354303
20 öre Gustaf (par) og 2,50 kr. Tre Kroner på internationalt adressekort for pakke fra Tranås d. 29.8.1962 via Malmö, København Told til Dysted pr. Holme Olstrup, Danmark.
Lot: 353976
20 øre Chr. X med perfin "Ø.K." på fortrykt kuvert fra Det Østasiatiske Kompagni annulleret med særligt stempel fra København 8 Frihavnen d. 24.8.1944 til Randers.
Lot: 353967
7 øre Bølgelinie på tryksagskort annulleret med brotype IIIb Fjaltring d. 27.2.1930 til Struer.
Lot: 353829
50 øre Fr- IX og Julemærke 1965 på brev annulleret med pr.stempel Fabjerg pr. Lemvig d. 13.12.1965 til Vibbestrup pr. Øster Doense.
Lot: 353915
15 øre Karavel på brev annulleret med bureaustempel Fredericia - Struer T. 367 d. 30,11,1937 og sidestemplet posthornstempel VELLING (RINGKØBING) til København.
Lot: 353128
Ufrankeret postsag med parentes stempel Rønne (Almegårdskaserne) d. 10.12.1981 til Rønne. På bagsiden sjældent trodat-stempel: Almegårdskaserne / Brevsml.sted 3705 d. 10.12.1981.
Lot: 354003
"Forordning angaaende Tilladelse at brænde Brændeviin af Rug udi Danmark, indtil videre.", udstedt af Kong Christian d. VII på Fredensborg Slot d. 28.7.1774
Lot: 353982
Sudetenland. Tysk 12 pfg. Hindenburg på underfrankeret brevkort med liniestempel "Karlsbad is deutsch und frei" fra Karlsbad d. 16.4.1939 til Odense, Danmark. Portostempler og 1 øre, 2 øre og 5 øre Portomærke stemplet Odense d. 18.4.1939.
Lot: 354289
80 øre Margrethe Flyttekort "5230 Odense M" med H.C.Andersen etiket og annulleret med særstempel Odense C. H. C. Andersens Hus d. 18.4.1977 til Odense M.
Lot: 354294
Ufrankeret krigsfange-foldebrev med indhold dateret d. 10.11.1918 fra tysk krigsfange i PoW Officers Camp Park Hall pr. Oswestry, England til Bremen, Tyskland. Åbnet af censur no. P.W.1159.
Lot: 353622
2,80 kr. Døves Landsforbund, 5 kr. og 10 kr. Rigsvåben, samt Julemærke 1985, på anbefalet brev fra København d. 7.12.1985 til Tranekær. Nusset og med 1 mærke defekt.
Lot: 354285
Ufrankeret tjenestebrev fra Gerichtskasse des Königlichen Amtsgerichts i Tondern d. 30.11.1907 til Norder Seiersleff pr. Hoyer.
Lot: 354311
Francobrev påskrevet "Betalt" til Etatsraad Adler, Ridder af Dannebrog, paa Hans kgl. Höjhed Prinds Kristians Palais, Kjøbenhavn. Påskrevet "3". Johan Gunder Adler (1784-1852) var prins Christian Frederiks privatsekretær og ved prinsens tronbestigelse 1840 Kong Christian VIII's kabinetssekretær.
Lot: 354402
4 øre Tofarvet single på korsbånd mærket "Trykt." fra Aalborg *JB.P.E.* d. 27.7.1895 til Lemvig.
Lot: 353818