15 øre Chr. X på brevkort annulleret med udslebet stjernestempel LYSABILD og sidestemplet Sønderborg d. 1.1.1945 til Faaborg.

1945 - Danmark6474 - Brev - SK 0847

Lot: 354301

15+5 øre svardel af provisorisk dobbelt helsagsbrevkort (fabr. 112-H) annulleret med tysk stempel i Stettin d. 15.4.1935 til København, Danmark. Hj.knæk.

1935 - Danmark1000 - Brev - DB 89

Lot: 354380

10 øre 1000 års udg. i parstykke og 30 øre Ellehammer i parstykke på anbefalet brev fra Havdrup d. 7.3.1958 til Risskov.

1958 - Danmark4622 - Brev - 346, 366

Lot: 354374

5 pfg. Ciffer helsagsbrevkort annulleret med 1-ringsstempel Arrild d. 12.9.1894 til Brøns.

1894 - Slesvig6545 - Brev - DAKA 09.01

Lot: 354033

5 øre Chr. X i to parstykker på brev stemplet Jakobshavn d. 11.4.1945 til København, Danmark. Uden censur.

1945 - Grønland3952 - Brev - 2

Lot: 354375

10 pfg. Adler helsagskuvert annulleret med 2-ringsstempel Sonderburg d. 12.12.1880 til Giessen.

1880 - Slesvig6400 - Brev - DAKA 179.13

Lot: 354321

Meddelelse på brevkort dateret d. 2.8.1944 og stemplet Grenzpolizeiposten Kupfermühle til Grenzpolezeiposten Flensburg Bahnhof.

1944 - DanmarkBrev

Meddelelse på brevkort dateret d. 2.8.1944 og stemplet "Grenzpolizeiposten Kupfermühle" til Grenzpolezeiposten Flensburg Bahnhof.
Lot: 354303

20 öre Gustaf (par) og 2,50 kr. Tre Kroner på internationalt adressekort for pakke fra Tranås d. 29.8.1962 via Malmö, København Told til Dysted pr. Holme Olstrup, Danmark.

1962 - Sverige4684 - Brev

Lot: 353976

20 øre Chr. X med perfin Ø.K. på fortrykt kuvert fra Det Østasiatiske Kompagni annulleret med særligt stempel fra København 8 Frihavnen d. 24.8.1944 til Randers.

1944 - Danmark1000 - Brev - Perf. Ø08

20 øre Chr. X med perfin "Ø.K." på fortrykt kuvert fra Det Østasiatiske Kompagni annulleret med særligt stempel fra København 8 Frihavnen d. 24.8.1944 til Randers.
Lot: 353967

7 øre Bølgelinie på tryksagskort annulleret med brotype IIIb Fjaltring d. 27.2.1930 til Struer.

1930 - Danmark7620 - Brev - 167

Lot: 353829

50 øre Fr- IX og Julemærke 1965 på brev annulleret med pr.stempel Fabjerg pr. Lemvig d. 13.12.1965 til Vibbestrup pr. Øster Doense.

1965 - Danmark7620 - Brev - 432

Lot: 353915

15 øre Karavel på brev annulleret med bureaustempel Fredericia - Struer T. 367 d. 30,11,1937 og sidestemplet posthornstempel VELLING (RINGKØBING) til København.

1937 - Danmark6950 - Brev - SK 172.1

Lot: 353128

Ufrankeret postsag med parentes stempel Rønne (Almegårdskaserne) d. 10.12.1981 til Rønne. På bagsiden sjældent trodat-stempel: Almegårdskaserne / Brevsml.sted 3705 d. 10.12.1981.

1981 - Danmark3700 - Brev

Lot: 354003

Forordning angaaende Tilladelse at brænde Brændeviin af Rug udi Danmark, indtil videre., udstedt af Kong Christian d. VII på Fredensborg Slot d. 28.7.1774

1774 - Danmark3480 - Brev

"Forordning angaaende Tilladelse at brænde Brændeviin af Rug udi Danmark, indtil videre.", udstedt af Kong Christian d. VII på Fredensborg Slot d. 28.7.1774
Lot: 353982

Sudetenland. Tysk 12 pfg. Hindenburg på underfrankeret brevkort med liniestempel Karlsbad is deutsch und frei fra Karlsbad d. 16.4.1939 til Odense, Danmark. Portostempler og 1 øre, 2 øre og 5 øre Portomærke stemplet Odense d. 18.4.1939.

1939 - Danmark5000 - Brev - P 25, P 26, P 27

Sudetenland. Tysk 12 pfg. Hindenburg på underfrankeret brevkort med liniestempel "Karlsbad is deutsch und frei" fra Karlsbad d. 16.4.1939 til Odense, Danmark. Portostempler og 1 øre, 2 øre og 5 øre Portomærke stemplet Odense d. 18.4.1939.
Lot: 354289

80 øre Margrethe Flyttekort 5230 Odense M med H.C.Andersen etiket og annulleret med særstempel Odense C. H. C. Andersens Hus d. 18.4.1977 til Odense M.

1977 - Danmark5000 - Brev

80 øre Margrethe Flyttekort "5230 Odense M" med H.C.Andersen etiket og annulleret med særstempel Odense C. H. C. Andersens Hus d. 18.4.1977 til Odense M.
Lot: 354294

Ufrankeret krigsfange-foldebrev med indhold dateret d. 10.11.1918 fra tysk krigsfange i PoW Officers Camp Park Hall pr. Oswestry, England til Bremen, Tyskland. Åbnet af censur no. P.W.1159.

1918 - EnglandBrev

Lot: 353622

2,80 kr. Døves Landsforbund, 5 kr. og 10 kr. Rigsvåben, samt Julemærke 1985, på anbefalet brev fra København d. 7.12.1985 til Tranekær. Nusset og med 1 mærke defekt.

1985 - Danmark1000 - Brev - 295, 622, 844

Lot: 354285

Ufrankeret tjenestebrev fra Gerichtskasse des Königlichen Amtsgerichts i Tondern d. 30.11.1907 til Norder Seiersleff pr. Hoyer.

1907 - Slesvig6270 - Brev

Lot: 354311

Francobrev påskrevet Betalt til Etatsraad Adler, Ridder af Dannebrog, paa Hans kgl. Höjhed Prinds Kristians Palais, Kjøbenhavn. Påskrevet 3. Johan Gunder Adler (1784-1852) var prins Christian Frederiks privatsekretær og ved prinsens tronbestigelse 1840 Kong Christian VIII's kabinetssekretær.

DanmarkBrev

Francobrev påskrevet "Betalt" til Etatsraad Adler, Ridder af Dannebrog, paa Hans kgl. Höjhed Prinds Kristians Palais, Kjøbenhavn. Påskrevet "3". Johan Gunder Adler (1784-1852) var prins Christian Frederiks privatsekretær og ved prinsens tronbestigelse 1840 Kong Christian VIII's kabinetssekretær.
Lot: 354402

4 øre Tofarvet single på korsbånd mærket Trykt. fra Aalborg *JB.P.E.* d. 27.7.1895 til Lemvig.

1895 - Danmark9000 - Brev - 23

4 øre Tofarvet single på korsbånd mærket "Trykt." fra Aalborg *JB.P.E.* d. 27.7.1895 til Lemvig.
Lot: 353818