15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 155) fra Middelfart annulleret med bureaustempel Fredericia - Struer T.382 d. 9.11.1945 til Aagaard.

1945 - Danmark5500 - Brev - EB 102

Lot: 353539

15 pfg. Fælles udg. helsagsbrevkort opfrankeret med 2½ pfg. Fælles udg. (2) fra Sonderburg **C d. 16.2.1920 til Holstebro, Danmark.

1920 - Slesvig6400 - Brev - 15

Lot: 354036

8 øre Tofarvet på brev annulleret med nr.stempel 92 og sidestemplet lapidar Skjelskør d. 5.4.187x til Forstander Møller, Ridder af Dannebrog og Dannebrogsmand, Flakkebjerg pr. Slagelse. Christen Christensen Møller (1810-1890) var forstander for opdragelsesanstalten til forbedring af moralsk fordærvede drenge og unge mænd på Flakkebjerg fra 1836.

Danmark4230 - Brev - 25

8 øre Tofarvet på brev annulleret med nr.stempel "92" og sidestemplet lapidar Skjelskør d. 5.4.187x til Forstander Møller, Ridder af Dannebrog og Dannebrogsmand, Flakkebjerg pr. Slagelse. Christen Christensen Møller (1810-1890) var forstander for opdragelsesanstalten til forbedring af "moralsk fordærvede" drenge og unge mænd på Flakkebjerg fra 1836.
Lot: 353651

5 øre og 20 øre Chr. X på 25 øre frankeret anbefalet fortrykt formular Fordringer til Indkassering - Formular Nr. 117 b (1/10 07) fra Kjøbenhavn d. 23.12.1916 til Kristiania, Norge.

1916 - Danmark1000 - Brev - 68, 71

5 øre og 20 øre Chr. X på 25 øre frankeret anbefalet fortrykt formular "Fordringer til Indkassering" - Formular Nr. 117 b (1/10 07) fra Kjøbenhavn d. 23.12.1916 til Kristiania, Norge.
Lot: 353969

8 øre Tofarvet omv. rm. på brev annulleret med lapidar Holstebro d. 17.2.18xx til Sahl pr. Vinderup.

Danmark7500 - Brev - 25y

Lot: 354266

20 øre Chr. X med perfin AS HS på firmakuvert fra A/S Hans Schourup fra Aarhus d. 5.5.1924 til Tistrup

1924 - Danmark8000 - Brev - Perf. A62

20 øre Chr. X med perfin "AS HS" på firmakuvert fra A/S Hans Schourup fra Aarhus d. 5.5.1924 til Tistrup
Lot: 353938

15 øre Posthorn (3), 1 kr. og 2 kr. Haakon VII på internationalt adressekort for pakke fra Oslo d. 30.7.1957 via København til Korsør.

1957 - Norge4220 - Brev

Lot: 354007

20 øre Karavel på brev fra Odense d. 17.6.1941 til Hotel Ritz, Aarhus. Eftersendt til Odense med violet stempel: Kassebrev / Aarhus Postkontor.

1941 - Danmark5000 - Brev - 258

Lot: 354368

7½ pfg. Germania (2) på brev annulleret Hoyer *** d. 9.9.1916.

1916 - Slesvig6280 - Brev - DAKA 76.09

Lot: 354316

30 øre helsagskuvert (fabr. 75) opfrankeret med 40 øre Fr. IX og 10 øre Gebyr (par) sendt anbefalet fra København 21 (= Hovedbanegården) d. 25.1.1956 til Aagaard.

1956 - Danmark1000 - Brev - KV 68, 322, Gebyr 5

Lot: 353543

15 øre Fr. IX på tryksagskort annulleret med brotype IIc Kølleregaard d. 30.11.1951 til Aakirkeby.

1951 - Danmark3711 - Brev - 319

Lot: 353912

5 øre Chr. IX single på lokalbrev med indhold dateret i Gaabense d. 10.5.1906 og annulleret med blækkryds til Bøgeskovsholm.

1906 - Danmark4840 - Brev - 52

Lot: 353936

80 øre Hafnia 76 udg. på skibsbrev annulleret Fra Danmark og sidestemplet Tórshavn d. 25.6.1975 til Bagsværd. Privat skibsstempel Esbjerg-Thorshavn DFDS M.S. England d. 23.6.1975.

1975 - Færøerne3800 - Brev

80 øre Hafnia 76 udg. på skibsbrev annulleret "Fra Danmark" og sidestemplet Tórshavn d. 25.6.1975 til Bagsværd. Privat skibsstempel "Esbjerg-Thorshavn DFDS M.S. England" d. 23.6.1975.
Lot: 353643

3d+2d George V anbefalet helsagskuvert opfrankeret med 1d George V fra Newquay d. 16.9.1921 til Berlin, Tyskland.

1921 - EnglandBrev

Lot: 353931

10 pfg. Germania i parstykke på firmakuvert fra Scherrebek annulleret med bureaustempel Tondern - Hvidding Bahnpost Zug 1229 d. 30.1.1914 til det danske generalkonsulat i Hamburg.

1914 - Slesvig6780 - Brev - DAKA 275.01

Lot: 354026

7 øre (par) og 20 øre H. C. Andersen på overfrankeret brev fra Graasten d. 11.4.1936 til Schleiz, Tyskland. På bagsiden rammestempel: Von der Devisen-Nachschau-stelle freigegeben.

1936 - Danmark6300 - Brev - 224, 227

7 øre (par) og 20 øre H. C. Andersen på overfrankeret brev fra Graasten d. 11.4.1936 til Schleiz, Tyskland. På bagsiden rammestempel: "Von der Devisen-Nachschau-stelle freigegeben."
Lot: 354037

4 øre ret rm. og 8 øre omv. rm. (par) Tofarvet på 20 øre frankeret brev fra Nykjøbing i Jylland d. 11.6.1900 til sømand ombord på S/S Annam c/o danske konsul i Port Said, Egypten.

1900 - Danmark7900 - Brev - 23B, 25By

4 øre ret rm. og 8 øre omv. rm. (par) Tofarvet på 20 øre frankeret brev fra Nykjøbing i Jylland d. 11.6.1900 til sømand ombord på S/S "Annam" c/o danske konsul i Port Said, Egypten.
Lot: 354337

25 øre Fr. IX med perfin SK på brevkort fra Landbrugsministeriets Korn- og Licenskontor i København d. 22.12.1964 til Klinkby.

1964 - Danmark1000 - Brev - Perf. S33

25 øre Fr. IX med perfin "SK" på brevkort fra Landbrugsministeriets Korn- og Licenskontor i København d. 22.12.1964 til Klinkby.
Lot: 353945

10 øre Bølgelinie og Julemærke 1934 på julekort annulleret med udslebet stjernestempel STIGE til Daugstrup Mark pr. Otterup - ændret til pr. Lunde F.

1934 - Danmark5494 - Brev - SK 1244

Lot: 354299

15 øre Karavel med perfin F.W. på firmakuvert fra Fr. Winsløv sendt som Forretningspapirer fra Aarhus d. 12.2.1941 til København.

1941 - Danmark8000 - Brev - Perf. F55

15 øre Karavel med perfin "F.W." på firmakuvert fra Fr. Winsløv sendt som Forretningspapirer fra Aarhus d. 12.2.1941 til København.
Lot: 353943

8 øre helsagskuvert annulleret lapidar Odense Indl. KT. d 8.5.1898 til Overpostkontrollør Mørch, Ridder af Dannebrog, København K.

1898 - Danmark5000 - Brev - KV 17

Lot: 354383