1912 - Danmark4720 - Brev - 44
3 øre Bølgelinie i 10-blok på 30 øre frankeret adressebrev for pakke fra Præstø d. 26.7.1912 til Stege.
Lot: 353835
Lot: 353835
5 øre Soldater-Brevkort dateret Orlogsværftet i Kjøbenhavn d. 4.7.1917 til svensk soldat ved Kungl. Kronobergs Regimente, Mohede, Småland, Sverige. Sjælden anvendelse af Soldater-Brevkort til udlandet.
Lot: 354760
2 c. (5), 5 c. (3), 10 c. og 25 c. på 60 c. frankeret brev fra Ezerenai d. 23.3.1927 til København, Danmark.
Lot: 354811
Ufrankeret svarkuvert fra Sognefoged i Odder påsat 10 øre Odder Velgørenhedsmærke og stemplet Odder d. 22.12.1926 til Direktoratet for Skattevæsnet i København. Udtakseret i enkeltporto med 20 øre Portomærke stemplet København d. 31.12.1926.
Lot: 354405
4 sk. Tofarvet på brev med indhold annulleret med nr.stempel "211" og sidestemplet antiqua KBH.NØRB.EXP. d. 7.4.187x via "34"/KBH.JB.PST.CT. og Faaborg d. 8.4.187x til Lyø pr. Faaborg. Tidlig indgående forsendelse til Lyø.
Lot: 354333
Ufrankeret feltpostbrev med enringsstempel Roager ** d. 10.8.1918 til sønderjysk soldat ved Fernsprech Abteilung 22. Deutsche Feldpost 902. Violet censurstempel Ue. K. Tondern. Fuldt indhold, men med skjold i højre side.
Lot: 354821
5 øre Fr. VIII i parstykke på brevkort fra Hillerød JB.P.E. d. 24.9.1909 til sømand ombord på S/S "Yugala" via ØK kontoret i Singapore, Straits Settlements. Ank.stemplet i Singapore d. 23.10.1909. S/S "Yugala" blev bygget i København 1907 for Østasiatisk Kompagni i Bangkok, Siam. 1908 blev skibet solgt til Siam Steam Navigation Co. Bangkok.
Lot: 354346
Ufrankeret brev påskrevet "Kassebrev 1,20" med brotype IId Gug d. 27.10.1967 til Hjørring. Udtakseret i porto med 60 øre Fr. IX (2) annulleret "Porto at betale".
Lot: 354716
5 øre Fr. VIII helsagsafklip på brevkort fra Kjøbenhavn d. 23.1.1910 til Malmö, Sverige.
Lot: 354779
5 øre Fr. VIII og Julemærke 1911 på brevkort (Københavns nye Postgaard tegnet af Janus Laurentius Ridter) sendt fra postembedsmand i Kjøbenhavn d. 22.12.1911 til svensk kollega i Stockholm - eftersendt til Karlstad.
Lot: 354783
5 øre Chr. X i parstykke på brevkort (Drachmanns grav, Skagen) fra Kjøbenhavn til dansk medarbejder ved Sibirisk Kompagni i Novo Nikolajevsk, Tomsk Gub., Sibirien, Rusland. Russisk censur fra Moskva.
Lot: 354681
Ufrankeret feltpostkort stemplet Simmerstedt *(Schleswig)* d. 18.10.1916 til sønderjysk soldat i 18 Inf. Regiment på vestfronten. Violet censurstempel Ü K. Hadersleben.
Lot: 354824
50 cts. Isabel på brev påskrevet "Via Italia" annulleret med rammestempel i Cuartel General del Generalisimo d. 24.1.1938 til Dresden, Tyskland. Lokal spansk censur fra Franco's hovedkvarter.
Lot: 354695
90 øre FN Jubilæum på privat illustreret korrespondancekort fra Dunkær d. 17.2.1971 til River Falls, USA.
Lot: 354777
3 kop. helsagsbrevkort annulleret med nr.stempel "6" eller "9" og sidestemplet rødt St. Petersborg d. 3.11.1887.
Lot: 354676
75 øre Fr. IX single på retur Indkasserings-Indbetalingskort fra København 11 d. 19.9.1951 til Vordingborg. Interessant, men svagt liniestempel: "Indløses i Masnedsund".
Lot: 354748
10 øre Bølgelinie og Julemærke 1938 på nytårskort fra Haslev d. 29.12.1938 til Aarhus - eftersendt til Aabyhøj med violet stempel: Kassebrev / Aarhus Postkontor Kl.
Lot: 353838
5 øre Chr. X på brevkort (Langesø ved Odense) annulleret med bureaustempel Nyborg - Fredericia T.52 d. 13.6.1915 til Trelleborg, Sverige.
Lot: 354780
1853. Ufrankeret tjenestebrev fra Overlodsen for Sjælland, Lolland, Falster og Møens Distrikter i Kjøbenhavn d. 2.5.1853 til Lodsoldermanden i Rørvig. Interessant indhold med omtale af dampskibet "Boreas"
Lot: 353975
4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel "107" og sidestemplet antiqua Skjernbro d. 11.1.1860 til Lÿne Sogneforstanderskab pr. Warde. Påskrevet "4" med rødkrit. Postkontoret i Skjernbro blev nedlagt i pr. 30.6.1860 og flyttede til Tarm.
Lot: 354330
Dansk 30 øre 1000 års udg. annulleret med SAS særstempel København Lufthavn d. 15.11.1954 til Sdr. Strømfjord, Grønland. Returneret med komplet sæt Chr. X og Isbjørn annulleret Sdr. Strømfjord d. 22.11.1954 til Kastrup, Danmark.
Lot: 354726