5 øre Fr. VIII på brevkort (Skovlund skole) annulleret med stjernestempel MØLBY til S. Felding pr. Troldhede.

Danmark6800 - Brev - SK 0900

Lot: 354792

20 øre Fr. IX på brevkort (Lille Tårn, Christiansø) annulleret med pr.-stempel Christiansø pr. Svaneke d. 31.3.1960 til Malmö, Sverige.

1960 - Danmark3740 - Brev - 320

Lot: 354778

Opfrankeret helsagskuvert sendt som 30 cents luftpost påskrevet Clipper via Lizabon og violet stempel Trans Atlantic Clipper fra New York d. 3.8.1940 til Odense, Danmark. Uden tegn på tysk censur.

1940 - USA5000 - Brev

Opfrankeret helsagskuvert sendt som 30 cents luftpost påskrevet "Clipper via Lizabon" og violet stempel "Trans Atlantic Clipper" fra New York d. 3.8.1940 til Odense, Danmark. Uden tegn på tysk censur.
Lot: 354409

5 øre Fr. VIII på brevkort (Kysten ved Lønstrup) annulleret med stjernestempel LØNSTRUP og sidestemplet Hjørring d. 22.8.1911 til Odense.

1911 - Danmark9840 - Brev - SK 0855

Lot: 354790

15 øre Frimærkejubilæum på brevkort annulleret med turist pr.-stempel Fanø Bad pr. Nordby Fanø / Skønne Badestrande d. ?3.7.1951 til Vaalse pr. Nørre Alslev.

1951 - Danmark6720 - Brev - 331

Lot: 354773

12 øre Landbrug på filatelistisk tryksag annulleret Hirtshals d. 20.10.1961 og sidestemplet med violet skibsstempel Fra Norge til Søborg.

1961 - Danmark9850 - Brev - 381

12 øre Landbrug på filatelistisk tryksag annulleret Hirtshals d. 20.10.1961 og sidestemplet med violet skibsstempel "Fra Norge" til Søborg.
Lot: 354344

5 øre helsagskuvert sendt underfrankeret fra Svendborg d. 25.8.1904 til Capt. Nielsen, S/S Frisia i Rotterdam, Holland. T-stempel, Rammestempel Utilstrækkelig frankeret og hollandsk 20 c. Portomærke stemplet i Rotterdam.

1904 - Danmark5700 - Brev - KV 23

5 øre helsagskuvert sendt underfrankeret fra Svendborg d. 25.8.1904 til Capt. Nielsen, S/S "Frisia" i Rotterdam, Holland. "T"-stempel, Rammestempel "Utilstrækkelig frankeret" og hollandsk 20 c. Portomærke stemplet i Rotterdam.
Lot: 354379

7 øre Chr. X med perfin 7016 på tryksag fra firma Sylvester Hvid i Kjøbenhavn d. 9.4.1920 til Rønne på Bornholm. 7016 var Sylvester Hvid's telefon-nr.

1920 - Danmark1000 - Brev - Perf. Cif14

7 øre Chr. X med perfin "7016" på tryksag fra firma Sylvester Hvid i Kjøbenhavn d. 9.4.1920 til Rønne på Bornholm. 7016 var Sylvester Hvid's telefon-nr.
Lot: 354378

7 øre Chr. X på brevkort dateret i Vindeby annulleret med brotype IIIb Onsevig d. 9.6.1919 til Korsør.

1919 - Danmark4900 - Brev - 98

Lot: 354372

10 øre og 50 øre Chr. X på ekspresbrev fra København d. 25.1.1945 til Aarhus. På bagsiden skuespiller mærkater med Peter Malberg og Erling Schroeder begge medvirkende i filmen Otte Akkorder. Palladiums Billedserie no. 61 og 63. Kuvert urent åbnet i ene side.

1945 - Danmark1000 - Brev - 274, 209

10 øre og 50 øre Chr. X på ekspresbrev fra København d. 25.1.1945 til Aarhus. På bagsiden skuespiller mærkater med Peter Malberg og Erling Schroeder begge medvirkende i filmen "Otte Akkorder". Palladiums Billedserie no. 61 og 63. Kuvert urent åbnet i ene side.
Lot: 354273

10 øre Våben på lokalt finsk brevkort (Riihimäki, Från Parken) annulleret med 2-sproget finsk stempel Riihimäki d. 9.1.1902. Interessant og mystisk anvendelse.

1902 - DanmarkBrev - 35B

Lot: 354767

10 öre Gustaf single på lokalt sørgebrev i Stockholm d. 31.3.1917 - eftersendt til Alberga med 5 öre gron Lösen etiket.

1920 - SverigeBrev

Lot: 354804

20 øre Chr. IV Postjubilæum single på brev annulleret brotype IIIb Hjørring *** d. 5.1.1925 til Fuglefjord på Færøerne.

1925 - Danmark9800 - Brev - 142

Lot: 354270

4 øre og 8 øre (par) Tofarvet på 20 øre frankeret brev annulleret med nr.stempel 38 og sidestemplet Lapidar Lemvig d. 18.3.1884 til Hamburg, Tyskland.

1884 - Danmark7620 - Brev - 23, 25

4 øre og 8 øre (par) Tofarvet på 20 øre frankeret brev annulleret med nr.stempel "38" og sidestemplet Lapidar Lemvig d. 18.3.1884 til Hamburg, Tyskland.
Lot: 353816

20 øre Fr. IX på brev stemplet Den danske Brigade / 1 / * i Tyskland * d. 25.8.1948 til Rønne på Bornholm.

1948 - Danmark3700 - Brev - 307

Lot: 354367

25 cts. (2), 50 cts. (3) Franco på luftpostbrev fra Valencia d. 20.5.1942 til Internationalt Røde Kors i Genova, Italien - omadresseret til Geneve, Schweiz. Åbnet af italiensk censur i Genova.

1942 - SpanienBrev

Lot: 354690

3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med stjernestempel FARRINGLØSE og sidestemplet Ringsted d. 25.6.1906 til Gyrstinge pr. Ringsted.

1906 - Danmark4100 - Brev - SK 0300

Lot: 354794

30 øre Bølgelinie og 2 kr. Rigsvåben (defekt) på Indkasserings-Indbetalingskort fra Holstebro d. 17.4.1974 til Skave pr. Holstebro. Violet stempel vedr. Indbetalingssted: SKAVE POSTUDVEKSLINGSSTED 7500 Holstebro.

1974 - Danmark7500 - Brev - 459, 294

Lot: 354750

5 öre Oscar II på brevkort (Trollhättan) annulleret med skibsstempel FRA SVERRIG og sidestemplet både Paquebot og Frederikshavn d. 22.8.1909 til Vraa, Danmark.

1909 - Danmark9900 - Brev

5 öre Oscar II på brevkort (Trollhättan) annulleret med skibsstempel "FRA SVERRIG" og sidestemplet både "Paquebot" og Frederikshavn d. 22.8.1909 til Vraa, Danmark.
Lot: 354353

5 øre Chr. X på brevkort (Brænde Mølle) annulleret med stjernestempel SANDAGER og sidestemplet Assens d. 16.12.1914 til Randers.

1914 - Danmark5634 - Brev - SK 1097

Lot: 354390

Britisk 1d og 2d George VI på underfrankeret brev fra Leeds d. 30.11.1950 til Søborg, Danmark. Udtakseret i porto med 10 øre og 15 øre Portomærke stemplet Søborg d. 2.12.1950,

1950 - Danmark2860 - Brev - P 28, P 36

Lot: 354710