Danmark6800 - Brev - SK 0900
5 øre Fr. VIII på brevkort (Skovlund skole) annulleret med stjernestempel MØLBY til S. Felding pr. Troldhede.
Lot: 354792
Lot: 354792
20 øre Fr. IX på brevkort (Lille Tårn, Christiansø) annulleret med pr.-stempel Christiansø pr. Svaneke d. 31.3.1960 til Malmö, Sverige.
Lot: 354778
Opfrankeret helsagskuvert sendt som 30 cents luftpost påskrevet "Clipper via Lizabon" og violet stempel "Trans Atlantic Clipper" fra New York d. 3.8.1940 til Odense, Danmark. Uden tegn på tysk censur.
Lot: 354409
5 øre Fr. VIII på brevkort (Kysten ved Lønstrup) annulleret med stjernestempel LØNSTRUP og sidestemplet Hjørring d. 22.8.1911 til Odense.
Lot: 354790
15 øre Frimærkejubilæum på brevkort annulleret med turist pr.-stempel Fanø Bad pr. Nordby Fanø / Skønne Badestrande d. ?3.7.1951 til Vaalse pr. Nørre Alslev.
Lot: 354773
12 øre Landbrug på filatelistisk tryksag annulleret Hirtshals d. 20.10.1961 og sidestemplet med violet skibsstempel "Fra Norge" til Søborg.
Lot: 354344
5 øre helsagskuvert sendt underfrankeret fra Svendborg d. 25.8.1904 til Capt. Nielsen, S/S "Frisia" i Rotterdam, Holland. "T"-stempel, Rammestempel "Utilstrækkelig frankeret" og hollandsk 20 c. Portomærke stemplet i Rotterdam.
Lot: 354379
7 øre Chr. X med perfin "7016" på tryksag fra firma Sylvester Hvid i Kjøbenhavn d. 9.4.1920 til Rønne på Bornholm. 7016 var Sylvester Hvid's telefon-nr.
Lot: 354378
7 øre Chr. X på brevkort dateret i Vindeby annulleret med brotype IIIb Onsevig d. 9.6.1919 til Korsør.
Lot: 354372
10 øre og 50 øre Chr. X på ekspresbrev fra København d. 25.1.1945 til Aarhus. På bagsiden skuespiller mærkater med Peter Malberg og Erling Schroeder begge medvirkende i filmen "Otte Akkorder". Palladiums Billedserie no. 61 og 63. Kuvert urent åbnet i ene side.
Lot: 354273
10 øre Våben på lokalt finsk brevkort (Riihimäki, Från Parken) annulleret med 2-sproget finsk stempel Riihimäki d. 9.1.1902. Interessant og mystisk anvendelse.
Lot: 354767
10 öre Gustaf single på lokalt sørgebrev i Stockholm d. 31.3.1917 - eftersendt til Alberga med 5 öre gron Lösen etiket.
Lot: 354804
20 øre Chr. IV Postjubilæum single på brev annulleret brotype IIIb Hjørring *** d. 5.1.1925 til Fuglefjord på Færøerne.
Lot: 354270
4 øre og 8 øre (par) Tofarvet på 20 øre frankeret brev annulleret med nr.stempel "38" og sidestemplet Lapidar Lemvig d. 18.3.1884 til Hamburg, Tyskland.
Lot: 353816
20 øre Fr. IX på brev stemplet Den danske Brigade / 1 / * i Tyskland * d. 25.8.1948 til Rønne på Bornholm.
Lot: 354367
25 cts. (2), 50 cts. (3) Franco på luftpostbrev fra Valencia d. 20.5.1942 til Internationalt Røde Kors i Genova, Italien - omadresseret til Geneve, Schweiz. Åbnet af italiensk censur i Genova.
Lot: 354690
3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med stjernestempel FARRINGLØSE og sidestemplet Ringsted d. 25.6.1906 til Gyrstinge pr. Ringsted.
Lot: 354794
30 øre Bølgelinie og 2 kr. Rigsvåben (defekt) på Indkasserings-Indbetalingskort fra Holstebro d. 17.4.1974 til Skave pr. Holstebro. Violet stempel vedr. Indbetalingssted: SKAVE POSTUDVEKSLINGSSTED 7500 Holstebro.
Lot: 354750
5 öre Oscar II på brevkort (Trollhättan) annulleret med skibsstempel "FRA SVERRIG" og sidestemplet både "Paquebot" og Frederikshavn d. 22.8.1909 til Vraa, Danmark.
Lot: 354353
5 øre Chr. X på brevkort (Brænde Mølle) annulleret med stjernestempel SANDAGER og sidestemplet Assens d. 16.12.1914 til Randers.
Lot: 354390
Britisk 1d og 2d George VI på underfrankeret brev fra Leeds d. 30.11.1950 til Søborg, Danmark. Udtakseret i porto med 10 øre og 15 øre Portomærke stemplet Søborg d. 2.12.1950,
Lot: 354710