1899 - Danmark3700 - Brev - 35B
10 øre Våben (2) på brev fra Rønne d. 4.8.1899 via Kjøbenhavn og Cimbrishamn til Bransvik. Sverige.
Lot: 354776
Lot: 354776
12 øre Landbrug på tryksagskort annulleret med omvendt TMS stempel "Send juleposten i god tid" / Kolding *** d. 1.12.1961 til Ågård pr. Kolding.
Lot: 353672
10 kop. Våben på brev annulleret med nr.stempel "13" og på bagsiden sidestemplet St. Petersborg d. 13.3.1899 til professor E. Michaud, Universitetet i Bern, Schweiz.
Lot: 354674
10 øre Bølgelinie på underfrankeret brev fra København d. 14.3.1940 til Køge. Udtakseret i porto med 5 øre Portomærke i parstykke stemplet Køge d. 15.3.1940.
Lot: 354707
4 sk. 1858 udg. i parstykke på dobbeltbrev annulleret med nr.stempel "76" og sidestemplet antiqua Veile d. 12.12.1861 til Indenrigsministeriet i Kjøbenhavn.
Lot: 353964
5 øre, 20 øre Fr. IX, 30 øre Knud Rasmussen og 60 øre Havets Moder på blandingsfrankeret luftpostbrev fra Scoresbysund d. 28.3.1966 til Odense.
Lot: 354305
Konnossement udfærdiget i Kjøbenhavn d. 20.4.1865 for gods sendt med skipper Basse til Aarhus.
Lot: 353997
15+5 øre Kræftmærke single på brev fra Haderslev d. 30.10.1929 til Odense.
Lot: 354283
1869. Ufrankeret brev fra Lejre Herredskontor med antiqua Roeskilde d. 14.7.1869 til 1. Udskrivningskontor i Kjøbenhavn. Påskrevet "12" sk. porto.
Lot: 354738
Ufrankeret Befalet Indberetning mærket N.P. fra sognefogeden i Torkildstrup med kombineret nr.stempel "58"/Roeskilde d. 26.1.187x til Leire Herreds Kontor i Roskilde. Udtakseret i "4" sk. enkeltporto.
Lot: 354736
7+1 øre provisorisk helsagsbrevkort (fabr. 56-H) sendt lokalt i Holstebro d. 28.2.1921. Anvendt som valgkort ved byrådsvalget d. 4.3.1921.
Lot: 354727
10 øre Gebyr provisorium annulleret med violet kontorstempel "Kalundborg" på Attest for Indkøb af Frimærker m.v. - (F. Form Nr. 43 (1/4 23) - dateret d. 16.4.1924.
Lot: 353884
20 øre Fr. IX på brevkort (Gl. Tanggaard, Læsø) annulleret med pr.-stempel Østerby Havn pr. Østerby Læsø til Örebro, Sverige.
Lot: 354781
15 øre Karavel på fortrykt kuvert fra P-F Skipafelagid Føroyar i Thorshavn annulleret København d,. 19.8.1935 og sidestemplet "Fra Færöerne" til Aarhus. Rift.
Lot: 354407
5 øre Chr. IX på brevkort (Spodsbjerg ud mod Kattegat) annulleret med bureaustempel Frederiksborg - Frederiksværk T.3 d. 27.8.1906 til Kjøbenhavn.
Lot: 354350
Anschluss. Tysk 15 pfg. Hindenburg anvendt på brevkort i Østrig og annulleret med TMS i Salzburg d. 11.5.1938 til Odense, Danmark.
Lot: 354327
Lemvig Købstad 1858. Bykort 13x20 cm fra Trap Danmark 1. udg. (1856-1859).
Lot: 353962
5 pfg. Reichpost Germania helsagsbrevkort fra Tønder annulleret med bureaustempel Tingleff - Tondern Bahnpost Zug 847 d. 2.7.1900 til Brøns.
Lot: 354011
25 pfg. Ciffer (3) på brev fra (24) Süderbrarup (Angeln) d. 6.3.1947 til Næstved, Danmark. Åbnet af britisk censur no. 1711. På bagsiden afs.-stempel fra Præsteembedet for den danske menighed i Sønder Brarup og Omegn.
Lot: 354721
1,30 kr. Margrethe på Photo Letter stemplet Dundas d. 10.9.1980 til Åbenrå, Danmark.
Lot: 354724
3 øre lokalt helsagsbrevkort stemplet Kjøbenhavn d. 14.7.1906 til Hellerup. På bagsiden meddelelse fra Tuborg-Klampenborg elektriske Sporveje vedr. elektricitetsforbrug.
Lot: 353873