10 øre Våben (2) på brev fra Rønne d. 4.8.1899 via Kjøbenhavn og Cimbrishamn til Bransvik. Sverige.

1899 - Danmark3700 - Brev - 35B

Lot: 354776

12 øre Landbrug på tryksagskort annulleret med omvendt TMS stempel Send juleposten i god tid / Kolding *** d. 1.12.1961 til Ågård pr. Kolding.

1961 - Danmark6000 - Brev - TMS 238.12

12 øre Landbrug på tryksagskort annulleret med omvendt TMS stempel "Send juleposten i god tid" / Kolding *** d. 1.12.1961 til Ågård pr. Kolding.
Lot: 353672

10 kop. Våben på brev annulleret med nr.stempel 13 og på bagsiden sidestemplet St. Petersborg d. 13.3.1899 til professor E. Michaud, Universitetet i Bern, Schweiz.

1899 - RuslandBrev

10 kop. Våben på brev annulleret med nr.stempel "13" og på bagsiden sidestemplet St. Petersborg d. 13.3.1899 til professor E. Michaud, Universitetet i Bern, Schweiz.
Lot: 354674

10 øre Bølgelinie på underfrankeret brev fra København d. 14.3.1940 til Køge. Udtakseret i porto med 5 øre Portomærke i parstykke stemplet Køge d. 15.3.1940.

1940 - Danmark1000 - Brev - 248, P 27

Lot: 354707

4 sk. 1858 udg. i parstykke på dobbeltbrev annulleret med nr.stempel 76 og sidestemplet antiqua Veile d. 12.12.1861 til Indenrigsministeriet i Kjøbenhavn.

1861 - Danmark7100 - Brev - 7

4 sk. 1858 udg. i parstykke på dobbeltbrev annulleret med nr.stempel "76" og sidestemplet antiqua Veile d. 12.12.1861 til Indenrigsministeriet i Kjøbenhavn.
Lot: 353964

5 øre, 20 øre Fr. IX, 30 øre Knud Rasmussen og 60 øre Havets Moder på blandingsfrankeret luftpostbrev fra Scoresbysund d. 28.3.1966 til Odense.

1966 - Grønland3980 - Brev - 29, 39, 45, 52

Lot: 354305

Konnossement udfærdiget i Kjøbenhavn d. 20.4.1865 for gods sendt med skipper Basse til Aarhus.

1865 - Danmark1000 - Brev

Lot: 353997

15+5 øre Kræftmærke single på brev fra Haderslev d. 30.10.1929 til Odense.

1929 - Danmark6100 - Brev - 179

Lot: 354283

1869. Ufrankeret brev fra Lejre Herredskontor med antiqua Roeskilde d. 14.7.1869 til 1. Udskrivningskontor i Kjøbenhavn. Påskrevet 12 sk. porto.

Danmark4000 - Brev

1869. Ufrankeret brev fra Lejre Herredskontor med antiqua Roeskilde d. 14.7.1869 til 1. Udskrivningskontor i Kjøbenhavn. Påskrevet "12" sk. porto.
Lot: 354738

Ufrankeret Befalet Indberetning mærket N.P. fra sognefogeden i Torkildstrup med kombineret nr.stempel 58/Roeskilde d. 26.1.187x til Leire Herreds Kontor i Roskilde. Udtakseret i 4 sk. enkeltporto.

Danmark4863 - Brev

Ufrankeret Befalet Indberetning mærket N.P. fra sognefogeden i Torkildstrup med kombineret nr.stempel "58"/Roeskilde d. 26.1.187x til Leire Herreds Kontor i Roskilde. Udtakseret i "4" sk. enkeltporto.
Lot: 354736

7+1 øre provisorisk helsagsbrevkort (fabr. 56-H) sendt lokalt i Holstebro d. 28.2.1921. Anvendt som valgkort ved byrådsvalget d. 4.3.1921.

1921 - Danmark7500 - Brev - EB 60

Lot: 354727

10 øre Gebyr provisorium annulleret med violet kontorstempel Kalundborg på Attest for Indkøb af Frimærker m.v. - (F. Form Nr. 43 (1/4 23) - dateret d. 16.4.1924.

1924 - Danmark4400 - Brev - Gebyr 1

10 øre Gebyr provisorium annulleret med violet kontorstempel "Kalundborg" på Attest for Indkøb af Frimærker m.v. - (F. Form Nr. 43 (1/4 23) - dateret d. 16.4.1924.
Lot: 353884

20 øre Fr. IX på brevkort (Gl. Tanggaard, Læsø) annulleret med pr.-stempel Østerby Havn pr. Østerby Læsø til Örebro, Sverige.

1953 - Danmark9960 - Brev - 320

Lot: 354781

15 øre Karavel på fortrykt kuvert fra P-F Skipafelagid Føroyar i Thorshavn annulleret København d,. 19.8.1935 og sidestemplet Fra Færöerne til Aarhus. Rift.

1935 - Færøerne3800 - Brev - 203

15 øre Karavel på fortrykt kuvert fra P-F Skipafelagid Føroyar i Thorshavn annulleret København d,. 19.8.1935 og sidestemplet "Fra Færöerne" til Aarhus. Rift.
Lot: 354407

5 øre Chr. IX på brevkort (Spodsbjerg ud mod Kattegat) annulleret med bureaustempel Frederiksborg - Frederiksværk T.3 d. 27.8.1906 til Kjøbenhavn.

1906 - Danmark3400 - Brev - 52

Lot: 354350

Anschluss. Tysk 15 pfg. Hindenburg anvendt på brevkort i Østrig og annulleret med TMS i Salzburg d. 11.5.1938 til Odense, Danmark.

1938 - Tyskland5000 - Brev

Lot: 354327

Lemvig Købstad 1858. Bykort 13x20 cm fra Trap Danmark 1. udg. (1856-1859).

1859 - Danmark7620 - Diverse

Lot: 353962

5 pfg. Reichpost Germania helsagsbrevkort fra Tønder annulleret med bureaustempel Tingleff - Tondern Bahnpost Zug 847 d. 2.7.1900 til Brøns.

1900 - Slesvig6270 - Brev - DAKA 274.01

Lot: 354011

25 pfg. Ciffer (3) på brev fra (24) Süderbrarup (Angeln) d. 6.3.1947 til Næstved, Danmark. Åbnet af britisk censur no. 1711. På bagsiden afs.-stempel fra Præsteembedet for den danske menighed i Sønder Brarup og Omegn.

1947 - Tyskland4700 - Brev

Lot: 354721

1,30 kr. Margrethe på Photo Letter stemplet Dundas d. 10.9.1980 til Åbenrå, Danmark.

1980 - Grønland3970 - Brev - 121

Lot: 354724

3 øre lokalt helsagsbrevkort stemplet Kjøbenhavn d. 14.7.1906 til Hellerup. På bagsiden meddelelse fra Tuborg-Klampenborg elektriske Sporveje vedr. elektricitetsforbrug.

1906 - Danmark1000 - Brev - EB 23

Lot: 353873