15 øre Chr. X på brevkort dateret Kulhus og annulleret brotype Vc Frederikssund B. d. 2.8.1945 til Hveen, Sverige. Dansk efterkrigscensur (krone)/340/Danmark.

1945 - Danmark3600 - Brev - 275

Lot: 354766

Ufrankeret Lægeberetning fra Vesterborg d. 9.1.1956 til Kredslægen i Nakskov. Udtakseret i enkeltporto med 12 øre Portomærke stemplet Nakskov d. 6.1.1956,

1956 - Danmark4900 - Brev - P 35

Ufrankeret "Lægeberetning" fra Vesterborg d. 9.1.1956 til Kredslægen i Nakskov. Udtakseret i enkeltporto med 12 øre Portomærke stemplet Nakskov d. 6.1.1956,
Lot: 354708

20 öre Oscar II på brev fra Stockholm d. 1.3.1905 til Docent Dr. Erik Nordenskiöld i Järvenpää, Finland - eftersendt til Helsingfors.

1905 - SverigeBrev

Lot: 354849

20 pfg. Adler, 50 pfg. og 100 pfg. (par) Ciffer på for- og bagside af internationalt adressekort for pakke fra Frankfurt d. 5.3.1925 via Berlin til Stockholm, Sverige.

1935 - TysklandBrev

Lot: 354976

Østrigsk 40 gr. og 1 sh. (par) på filatelistisk brev fra Wien d. 27.10.1953 til Karlshamn, Sverige. Påsat Bk.2120 etiket vedr. formodet toldpligtigt indhold med fransk sproget bureaustempel Copenhague - Malmö - Nässjö *A* Amb.141 nd. 30.10.1953.

1953 - ØstrigBrev

Lot: 354989

10 öre Gustaf på illustreret spejder brevkort annulleret med svagt stempel i Karmansbo d. 22.7.1940 til Västerås. Sendt fra deltager i Flickscoutlägret Karmansbo.

1940 - SverigeBrev

Lot: 354857

10 c. Frimærkejubilæum single på luftpostbrev fra Habana d. 6.2.1942 til Karlshamn, Sverige. Åbnet af britisk censur med neutral banderole stemplet Passed P.135.

1942 - CubaBrev

10 c. Frimærkejubilæum single på luftpostbrev fra Habana d. 6.2.1942 til Karlshamn, Sverige. Åbnet af britisk censur med neutral banderole stemplet "Passed P.135".
Lot: 354854

7½ pfg. Germania helsagsbrevkort fra Scherrebek *(Schleswig)* d. 28.8.1917 til Maugstrup pr. Simmerstedt. Violet censurstempel Ü.-K. Tondern.

1917 - Slesvig6780 - Brev - DAKA 158.05

Lot: 354819

30 øre Bølgelinie og 100 øre Margrethe på brev annulleret med trodat stempel Assentoft Brevsaml.Sted 8900 Randers d. 1.9.1976 til Burgdorf, Tyskland.

1976 - Danmark8900 - Brev - 620, 459

Lot: 357016

5d George V anbefalet helsagskuvert opfrankeret med 1d George V fra Hampstead d. 22.1.1922 til Kjøbenhavn, Danmark.

1922 - England1000 - Brev

Lot: 354988

5 öre Gustaf med vm. Krone i fireblok på brev fra Malmö d. 20.9.1912 til København, Danmark. På bagsiden påskrevet: Vandmk: Krone selv set for Paasættelse. Kuvert let beskåret.

1912 - Sverige1000 - Brev - 60

Lot: 356008

Ufrankeret brev med rødt stempel Interneret Forsendelse og Faarhus d. 18.8.1944 til København. Fra indsat Arne Schou i Frøslevlejren. Kleinsmed Arne Schou blev d. 13.1.1944 arresteret for “alm. modstandsarbejde” og indsat i Horserød, senere overflyttet til Frøslev.

1944 - Danmark6393 - Brev

Lot: 356019

20 øre og 50 øre Fr. IX på anbefalet brev annulleret med pr.-stempel Astrup pr. Arden d. 2.3.1955 til Hadsund.

1955 - Danmark9510 - Brev - 320, 338

Lot: 357002

12½ c. Willem III single på brev annulleret med nr.stempel 44 og 'sGravenhage d. 10.10.1883 til Stockholm, Sverige.

1883 - HollandBrev

12½ c. Willem III single på brev annulleret med nr.stempel "44" og 'sGravenhage d. 10.10.1883 til Stockholm, Sverige.
Lot: 354987

4 sk. stukken kant på brev fra Christianshavn annulleret med kombineret nr.stempel “34”/SJ.JB.P.SP.B. d. 20.3. 1864 via K.D.O.P.A. Lübeck d. 20.3.1864 til Aabenraa. R3 jf. Karsten Jensen.

1864 - Danmark6200 - Brev - 9

Lot: 356040

4 sk. Tofarvet på landpostbrev (kryds under mærke) annulleret med nr.stempel 35 og sidestemplet lapidar Kjøge d. 21.11.1874 til Kjøbenhavn. Slidt mærke og mgl. bagklap.

1874 - Danmark4600 - Brev - 18

4 sk. Tofarvet på landpostbrev (kryds under mærke) annulleret med nr.stempel "35" og sidestemplet lapidar Kjøge d. 21.11.1874 til Kjøbenhavn. Slidt mærke og mgl. bagklap.
Lot: 354262

5 pen. (par) og 40 pen. Løve på brev fra Helsingfors d. 17.3.1919 til grevinde Aina Mannerheim, Stockholm, Sverige. To sproget finsk borgerkrigscensur.

1919 - FinlandBrev

Lot: 354952

35 øre Karavel og 60 øre Chr. X på anbefalet 1,05 kr. frankeret luftpostbrev fra København d. 17.12.1940 til Berlin, Tyskland. På bagsiden Julemærke 1940 i par-stykke med tydelig papirfold. Åbnet af tysk censur i Berlin.

1940 - Danmark1000 - Brev - 207, 210

Lot: 356039

15 pfg. Fælles udg. i parstykke på brev fra Sommerstedt d. 22.3.1920 til Eugene, Oregon, USA. Sjælden brug til USA.

1920 - Slesvig6560 - Brev - 19

Lot: 354035

15 øre Chr. X på brevkort (Kongemindet i Almindingen) annulleret med stjernestempel AARSDALE og sidestemplet Svaneke d. 24.10.1921 til Aakirkeby.

1921 - Danmark3740 - Brev - SK 0052

Lot: 354966

15 øre Landsbykirke på brevkort fra København d. 22.3.1945 til Kristianstad, Sverige. Passér stemplet med Zensurstelle k.

1945 - Danmark1000 - Brev - 286

Lot: 354839