1945 - Danmark3600 - Brev - 275
15 øre Chr. X på brevkort dateret Kulhus og annulleret brotype Vc Frederikssund B. d. 2.8.1945 til Hveen, Sverige. Dansk efterkrigscensur (krone)/340/Danmark.
Lot: 354766
Lot: 354766
Ufrankeret "Lægeberetning" fra Vesterborg d. 9.1.1956 til Kredslægen i Nakskov. Udtakseret i enkeltporto med 12 øre Portomærke stemplet Nakskov d. 6.1.1956,
Lot: 354708
20 öre Oscar II på brev fra Stockholm d. 1.3.1905 til Docent Dr. Erik Nordenskiöld i Järvenpää, Finland - eftersendt til Helsingfors.
Lot: 354849
20 pfg. Adler, 50 pfg. og 100 pfg. (par) Ciffer på for- og bagside af internationalt adressekort for pakke fra Frankfurt d. 5.3.1925 via Berlin til Stockholm, Sverige.
Lot: 354976
Østrigsk 40 gr. og 1 sh. (par) på filatelistisk brev fra Wien d. 27.10.1953 til Karlshamn, Sverige. Påsat Bk.2120 etiket vedr. formodet toldpligtigt indhold med fransk sproget bureaustempel Copenhague - Malmö - Nässjö *A* Amb.141 nd. 30.10.1953.
Lot: 354989
10 öre Gustaf på illustreret spejder brevkort annulleret med svagt stempel i Karmansbo d. 22.7.1940 til Västerås. Sendt fra deltager i Flickscoutlägret Karmansbo.
Lot: 354857
10 c. Frimærkejubilæum single på luftpostbrev fra Habana d. 6.2.1942 til Karlshamn, Sverige. Åbnet af britisk censur med neutral banderole stemplet "Passed P.135".
Lot: 354854
7½ pfg. Germania helsagsbrevkort fra Scherrebek *(Schleswig)* d. 28.8.1917 til Maugstrup pr. Simmerstedt. Violet censurstempel Ü.-K. Tondern.
Lot: 354819
30 øre Bølgelinie og 100 øre Margrethe på brev annulleret med trodat stempel Assentoft Brevsaml.Sted 8900 Randers d. 1.9.1976 til Burgdorf, Tyskland.
Lot: 357016
5d George V anbefalet helsagskuvert opfrankeret med 1d George V fra Hampstead d. 22.1.1922 til Kjøbenhavn, Danmark.
Lot: 354988
5 öre Gustaf med vm. Krone i fireblok på brev fra Malmö d. 20.9.1912 til København, Danmark. På bagsiden påskrevet: Vandmk: Krone selv set for Paasættelse. Kuvert let beskåret.
Lot: 356008
Ufrankeret brev med rødt stempel Interneret Forsendelse og Faarhus d. 18.8.1944 til København. Fra indsat Arne Schou i Frøslevlejren. Kleinsmed Arne Schou blev d. 13.1.1944 arresteret for “alm. modstandsarbejde” og indsat i Horserød, senere overflyttet til Frøslev.
Lot: 356019
20 øre og 50 øre Fr. IX på anbefalet brev annulleret med pr.-stempel Astrup pr. Arden d. 2.3.1955 til Hadsund.
Lot: 357002
12½ c. Willem III single på brev annulleret med nr.stempel "44" og 'sGravenhage d. 10.10.1883 til Stockholm, Sverige.
Lot: 354987
4 sk. stukken kant på brev fra Christianshavn annulleret med kombineret nr.stempel “34”/SJ.JB.P.SP.B. d. 20.3. 1864 via K.D.O.P.A. Lübeck d. 20.3.1864 til Aabenraa. R3 jf. Karsten Jensen.
Lot: 356040
4 sk. Tofarvet på landpostbrev (kryds under mærke) annulleret med nr.stempel "35" og sidestemplet lapidar Kjøge d. 21.11.1874 til Kjøbenhavn. Slidt mærke og mgl. bagklap.
Lot: 354262
5 pen. (par) og 40 pen. Løve på brev fra Helsingfors d. 17.3.1919 til grevinde Aina Mannerheim, Stockholm, Sverige. To sproget finsk borgerkrigscensur.
Lot: 354952
35 øre Karavel og 60 øre Chr. X på anbefalet 1,05 kr. frankeret luftpostbrev fra København d. 17.12.1940 til Berlin, Tyskland. På bagsiden Julemærke 1940 i par-stykke med tydelig papirfold. Åbnet af tysk censur i Berlin.
Lot: 356039
15 pfg. Fælles udg. i parstykke på brev fra Sommerstedt d. 22.3.1920 til Eugene, Oregon, USA. Sjælden brug til USA.
Lot: 354035
15 øre Chr. X på brevkort (Kongemindet i Almindingen) annulleret med stjernestempel AARSDALE og sidestemplet Svaneke d. 24.10.1921 til Aakirkeby.
Lot: 354966
15 øre Landsbykirke på brevkort fra København d. 22.3.1945 til Kristianstad, Sverige. Passér stemplet med Zensurstelle k.
Lot: 354839