1929 - Danmark4200 - Brev - 179
10+5 øre Kræftmærke på brevkort fra Slagelse annulleret med bureaustempel Slagelse - Næstved T.1?? d. 19.8.1929 til Næstved.
Lot: 354980
Lot: 354980
15 øre Chr. X og Julemærke 1942 på julekort annulleret med udslebet stjernestempel TØDSØ til Nyborg.
Lot: 354965
7½ pfg. og 10 pfg. Germania på brev annulleret Norburg *(Alsen)* d. 14.1.1918 til Kassel. Violet censurstempel: Ü.K. Apenrade.
Lot: 354319
Militärbrevkort stemplet Fältpost Nr. 3 d. 27.8.1931 til officer ved Ing. 2 i Eksjö. Hilsen fra “det stora Kriget!”.
Lot: 356030
20 øre Chr. X (2) på underfrankeret anbefalet brev fra Aalborg d. 4.2.1946 til København. Violet stempel "Kassebrev" og udtakseret i 20 øre porto med grønt portomaskinstempel fra København V d. 5.2.1946. Lidt nusset.
Lot: 354961
20 øre Genforening på brev annulleret med brotype Vb Dronninglund B. d. 5.3.1921 til Aalborg. 7 måneder tidligere end registreret af Vagn Jensen.
Lot: 356032
20 øre Fr. IX på brevkort (Thyborøn havn med fiskefartøjer) annulleret med bureaustempel Vemb - Thyborøn T.20 d. 3.8.1960 til Stockholm, Sverige.
Lot: 354782
6 øre Bølgelinie på lokalt tryksagskort annulleret med TMS "Se Gyldne Bøger i Nationalmuseet"/København OMK 9 d. 9.4.1952. På bagsiden fortrykt meddelelse fra Dansk Medicin-Historisk Selskab om møde d. 18.4.1952 vedl. Moseliget fra Tollund (Tollundmanden som blev fundet i Bjældskovdal d. 8.5.1950).
Lot: 354861
1747. Qvarter seddel fra Kjøbenhavn for officer Capt. von der Osten Junr. ved Grenadier Corps.
Lot: 354998
25 cts. (3) og 1 Pta. (2) Franco på luftpostbrev fra Madrid d. 14.7.1942 til Tyskland. Åbnet af spansk censur i Madrid og tysk censur i München.
Lot: 354687
4 øre Tofarvet omv. rm. (2) på brev fra Helsingør d. 10.5.1896 til København.
Lot: 354264
Ufrankeret fortrykt kuvert fra Zentralkomitee der Deutschen Vereine vom Roten Kreuz stemplet Berlin SW Abgeordnetenhaus d. 12.11.1916 til Deutschen Hilfsverein i Stockholm, Sverige.
Lot: 354977
Statstelegraphen Telegram nr. 1272 fra Kjøbenhavn (ca. 1860’erne) til Nysø pr. Præstø. Påskrevet 16 sk. gebyr for udbringning.
Lot: 356036
25 cts. Isabel (2) og 5 cts. Pro Sevilla på brev fra Sevilla d. 20.11.1937 til Stockholm, Sverige. Lokal spansk censur i Sevilla.
Lot: 354814
10 pen. Våben single på brev fra Uleåborg d. 2.5.1886 til Simo.
Lot: 354950
1842. Tjenestebrev dateret Daugaard d. 19.2.1842 til Ølsted - eftersendt til Ussinggaard. Påskrevet “K. T. / Med Sognebud / Haster”. Fuldt indhold.
Lot: 356041
75 øre Fr. IX på retur Indkasserings-Indbetalingskort fra København 4 d. 6.12.1951 til Roskilde. Ank.stemplet med udslebet brotype Vc stempel Roskilde d. 8.12.1951 (Tidl. Roskilde P. & T.), samt violet gummistempel: S.Jø (= anmeldelsessted St. Jørgensbjerg).
Lot: 354749
7 kop. Våben på brev annulleret med nr.stempel "4" og på bagsiden sidestemplet St. Petersborg d. 25.3.1889 via bureau Ambulant No. 44a til professor Michaud, Universitetet i Bern, Schweiz.
Lot: 354673
50 øre Chr. X single på anbefalet brev fra Middelfart d. 18.10.1945 til Randers. På bagsiden afs.-stempel: "Patruilleledelsen / København".
Lot: 353970
40 gr. single på illustreret kuvert fra den sovjetiske Handelsrepræsentation i Wien d. 25.11.1928 til den sovjetiske Handelsrepræsentation i Stockholm, Sverige.
Lot: 354983
10 kop. helsags korrespondancekort annulleret med nr.stempel "XI." og på bagsiden sidestemplet St. Petersborg d. 11.3.1898 til Hackney, London, England.
Lot: 354675