10 øre Våben (2) på værdibrev annulleret med stjernestempel KVÆRKEBY og sidestemplet Kjøbenhavn - Korsør T.68 d. 13.5.1903 til København. Ekstra stjernestempel og påskrevet register-nr. 409 i nedre venstre hjørne.

1903 - Danmark4150 - Brev - SK 0764

10 øre Våben (2) på værdibrev annulleret med stjernestempel KVÆRKEBY og sidestemplet Kjøbenhavn - Korsør T.68 d. 13.5.1903 til København. Ekstra stjernestempel og påskrevet register-nr. "409" i nedre venstre hjørne.
Lot: 357905

10 øre Bølgelinie (2) på søndagsbrevkort (Nibe, Grydstedgade) fra Nibe d. 17.2.1940 til Hasseris pr. Aalborg. Påsat etiket fra Aalborg Postkontor - F7 (8-36 A8) - vedr. modtager bor udenfor distrikt hvori der udbringes søndagsbreve.

1940 - Danmark9240 - Brev - 248

Lot: 357921

5 øre Bølgelinie på tryksags-reklamekort (Percaïnal Ciba salve) annulleret med sjældent TMS Aalborg ***/Post-pakkeportoen nedsat i Nærtrafikken til 40 Øre indtil 5 Kg d. 22.6.1933 til København.

1933 - Danmark9000 - Brev - TMS 36.1

5 øre Bølgelinie på tryksags-reklamekort (Percaïnal "Ciba" salve) annulleret med sjældent TMS "Aalborg ***/"Post-pakkeportoen nedsat i Nærtrafikken til 40 Øre indtil 5 Kg" d. 22.6.1933 til København.
Lot: 357936

1½d George V (2) på brev fra Kankey S. Africa d. 14.11.1924 til stationsbestyreren ved Store Nordisk Telegraf Selskabs station i Seydisfjord på Island. Påskrevet via England. Enestående destination.

1924 - IslandBrev

1½d George V (2) på brev fra Kankey S. Africa d. 14.11.1924 til stationsbestyreren ved Store Nordisk Telegraf Selskabs station i Seydisfjord på Island. Påskrevet "via England". Enestående destination.
Lot: 357718

Ufrankeret feltpostbrev stemplet Berlin d. 24.5.1943 til den danske SS-Rottenführer Hans Tychsen på Junkerskole i Teiwitz a.d. Sason, Böhmen. På bagsiden afs.-stempel JEF BLUME, Flensburg / 50. SS Standarte (Nordschleswig). Jef Blume var fra det tyske mindretal i Sønderjylland og Landesjugendführer for NSDAP-N. Han blev efter krigen idømt 5 års fængsel. Meget sjældent eksempel på stempel fra det Nordslesvigske 50. SS-Standarte med tydelig relation til Danmark.

1943 - DanmarkBrev

Lot: 357710

4 R.B.S. Ferslew plade II no. 93 på brev annulleret med stumt stempel og sidestemplet med 1½ ringsstempel Lemvig. d. 22.5.1851 til Randers. Fold.

1851 - Danmark7620 - Brev - 1

Lot: 357456

1859. Portobrev dateret i Kjøbenhavn d. 29.8.1859 med 8-kantet stempel “Fra Kjöbenhavn”, benyttet ombord på dampskibsbureau Kjøbenhavn-Stettin, via Stettin til Arnhem, Holland. Ex. Kurt Hansen. Daka: 5500,-

1859 - Danmark1000 - Brev

Lot: 356175

5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med stjernestempel SOLBJERG og sidestemplet bureau Aalborg - Hadsund T.65 d. 1.10.1906 til Thisted.

1906 - Danmark8355 - Brev - SK 1210

Lot: 357911

5 øre Chr. X i parstykke på brevkort (Københavns havn med slæbebåden Anholt som trækker dampskibet Thy) annulleret med brotype IIa Helligdommen d. 29.6.1914 til Berlin, Tyskland.

1914 - Danmark3783 - Brev - 68

5 øre Chr. X i parstykke på brevkort (Københavns havn med slæbebåden "Anholt" som trækker dampskibet "Thy") annulleret med brotype IIa Helligdommen d. 29.6.1914 til Berlin, Tyskland.
Lot: 357685

15 øre Karavel på brevkort (Glückstadt Ostseebad med dampskibe) dateret i Flensburg og annulleret med reserve bureaustempel JBR.-POSTKT.2 *** (sn7) T.1412 d. 6.9.1928 til Solingen, Tyskland. Reservestempel benyttet på strækningen Sønderborg-Tinglev-Tønder i 1928. Stempel-nr. ulæseligt.

1928 - DanmarkBrev - 169

Lot: 357693

20 pfg. Luftpost (3) på 60 pfg. frankeret luftpostbrev fra Darmstadt d. 15.5.1925 via Hamburg til København, Danmark.

1925 - Danmark1000 - Brev

Lot: 357893

25 øre Karavel single på Søndagsbrev annulleret med brotype IIIc Hasle d. 21.9.1935 til København. God single frankatur.

1935 - Danmark3790 - Brev - 205

Lot: 356116

25 øre og 1 kr. Chr. X på selvregistreret internationalt adressekort for pakke med postopkrævning fra Odense d. 12.2.1923 til Norge. Interessant dirigeringsstempel Dirikte Damqer med stavefejl og bogstavet q benyttet som p.

1923 - Danmark5000 - Brev - 131, 126

25 øre og 1 kr. Chr. X på selvregistreret internationalt adressekort for pakke med postopkrævning fra Odense d. 12.2.1923 til Norge. Interessant dirigeringsstempel "Dirikte Damqer" med stavefejl og bogstavet "q" benyttet som "p".
Lot: 357714

1845. Portobrev med rammestempel “Ramsey / Isle of Man” stemplet Isle of Man d. 2.6.1845 via London d. 4.7.1845 og K.D.P.A. Altona d. 9.6.1845 til Helsingør, Danmark. Modtager betalt 42 sk.

1845 - England3000 - Brev

Lot: 357821

60 øre, 1 kr. og 5 kr. Chr. X på 660 øre frankeret internationalt adressekort for pakke fra København d. 25.10.1933 via Berlin, München, Innsbruck og Bolzano til Mantova, Italien.

1933 - Danmark1000 - Brev - 130, 131, 176

Lot: 357715

1d George V på brevkort (White Star Line med Olympic og Titanic) annulleret med sejlende skibspost stempel Transatlantic Post Office 5 (= RMS Olympic) d. 15.9.1911 til Bridgeport, USA.

1911 - EnglandBrev

1d George V på brevkort (White Star Line med Olympic og Titanic) annulleret med sejlende skibspost stempel Transatlantic Post Office 5 (= RMS "Olympic") d. 15.9.1911 til Bridgeport, USA.
Lot: 357918

10 mia. mk. (fireblok) på underfrankeret Vierfach frankeret brev fra Treital d. 29.11.1923 til Basel, Schweiz. Udtakseret i porto med 20 c. Portomærke i parstykke stemplet Basel d. 1.12.1923. Frankeret 160 mia. mk. korrekt porto (26.-30.11.1923) = 320.000.000.000 mk.

1923 - TysklandBrev

Lot: 357629

5 øre Bølgelinie, 30 øre Karavel, 10 øre, 20 øre og 50 øre Luftpost på fortrykt kuvert fra KKKK (Fire K'er) sendt som 115 øre frankeret luftpost ekspresbrev fra København d. 4.3.1940 via Bremen til Nordenham, Tyskland. Åbnet af den tyske censur i Berlin. Fold.

1940 - Danmark1000 - Brev - 216, 218, 219, 246, 215

Lot: 357690

10 øre Bølgelinie på brevkort fra Kjøbenhavn d. 21.4.1913 til Frederiksted, Dansk Vestindien. Ank.stemplet i Frederiksted d. 21.5.1913.

1913 - Dansk Vestindien1000 - Brev - 65

Lot: 357477

5 øre Bølgelinie (5) på brev fra Færøerne annulleret med norsk stempel i Bergen d. 1.8.1932 og sidestemplet Paquebot til Oslo. Urent åbnet.

1932 - Færøerne3800 - Brev - 183

5 øre Bølgelinie (5) på brev fra Færøerne annulleret med norsk stempel i Bergen d. 1.8.1932 og sidestemplet "Paquebot" til Oslo. Urent åbnet.
Lot: 357467

20 øre posthusfranko frankeret flygtningebrev med fuldt indhold fra tysk flygtning i Aalborg d. 3.1.1947 til Ørbæk. På bagsiden afs.-stempel Den tyske Flygtningelejr / Vandflyvepladsen / Aalborg og kontrolstempel Luftværnskontoret / Post / * Aalborg *.

1947 - Danmark9000 - Brev

20 øre posthusfranko frankeret flygtningebrev med fuldt indhold fra tysk flygtning i Aalborg d. 3.1.1947 til Ørbæk. På bagsiden afs.-stempel "Den tyske Flygtningelejr / Vandflyvepladsen / Aalborg" og kontrolstempel "Luftværnskontoret / Post / * Aalborg *."
Lot: 357937