10 pfg. og 50 pfg. på luftpost brevkort (TS Hanseatic) annulleret med skibsstempel Deutsche Schiffspost TS HANSEATIC / Deutsche Atlantik Linie / Nordatlantikreise d. 1.7.1968 til Berlin, Tyskland.

1968 - TysklandBrev

10 pfg. og 50 pfg. på luftpost brevkort (TS "Hanseatic") annulleret med skibsstempel Deutsche Schiffspost TS HANSEATIC / Deutsche Atlantik Linie / Nordatlantikreise d. 1.7.1968 til Berlin, Tyskland.
Lot: 357680

7 øre Bølgelinie og 4/25 øre Provisorium i parstykke på brev fra København d. 3.8.1934 til Vejgaard pr. Aalborg.

1934 - Danmark1000 - Brev - 184, 221

Lot: 357471

5 pfg. Germania (2) på brev fra Glauchau d. 25.7.1911 til Chemnitz. Returneret med gul returetiket fra Chemnitz Postamt.

1911 - TysklandBrev

Lot: 357676

6/4 øre provisorisk helsags korsbånd (fabr. 9) sendt som lokal tryksag og annulleret  håndrullestempel Nykøbing Fl. d. 20.8.1941.

1941 - Danmark4800 - Brev - XB 49

Lot: 357331

1858. Ufrankeret tjenestebrev med blåt antiqua Lemvig d. 19.5.1858 til Holstebro. Påskrevet 6 sk. porto.

1858 - Danmark7620 - Brev

1858. Ufrankeret tjenestebrev med blåt antiqua Lemvig d. 19.5.1858 til Holstebro. Påskrevet "6" sk. porto.
Lot: 357460

Tysk 25 pfg. (2), 100 pfg. og 2 mk. Infla udg. på for- og bagside af brevkort (Cape Town, South Africa) dateret Luderitzburg annulleret med skibspost stempel Deutsche Seepost Ost Afrikanische Zweiglinie d. 21.8.1922 til Geneve, Schweiz. Stempel benyttet ombord på S/S Waganda fra Deutsche Ost Afrika Linie.

1922 - TysklandBrev

Tysk 25 pfg. (2), 100 pfg. og 2 mk. Infla udg. på for- og bagside af brevkort (Cape Town, South Africa) dateret Luderitzburg annulleret med skibspost stempel Deutsche Seepost Ost Afrikanische Zweiglinie d. 21.8.1922 til Geneve, Schweiz. Stempel benyttet ombord på S/S "Waganda" fra Deutsche Ost Afrika Linie.
Lot: 357953

1850. Portobrev med indhold dateret Tungendorf og stemplet antiqua Neumünster d. 17.2.1850 til Carlshütte pr. Rendsburg.

1850 - SlesvigBrev

Lot: 357073

20 øre Løve på brev fra Oslo d. 28.6.1944 til København, Danmark. Neutral rødlig banderole stemplet Ao i Oslo.

1944 - Norge1000 - Brev

20 øre Løve på brev fra Oslo d. 28.6.1944 til København, Danmark. Neutral rødlig banderole stemplet "Ao" i Oslo.
Lot: 357117

40 øre Genforening single på brev fra København d. 13.6.1922 til Osnabrück, Tyskland.

1922 - Danmark1000 - Brev - 114

Lot: 357346

10 øre Bølgelinie på reklame-tryksagskort (Dial Ciba tabeletter) annulleret med brotype IIIc Høng d. 15.3.1932 til København.

1932 - Danmark4270 - Brev - 185

10 øre Bølgelinie på reklame-tryksagskort (Dial "Ciba" tabeletter) annulleret med brotype IIIc Høng d. 15.3.1932 til København.
Lot: 357933

5/4 øre provisorisk helsagskuvert opfrankeret med 5 øre Bølgelinie annulleret brotype IIa Langesø d. 28.2.1913 til København.

1913 - Danmark5462 - Brev - KV 25, 64

Lot: 357478

8 øre Bølgelinie single på lokal forretningspapirer i København d. 15.2.1928.

1928 - Danmark1000 - Brev - 123

Lot: 357476

130 øre Margrethe på brev annulleret med parentes stempel Gram (Arnum) d. 3.11.1980 til Skærbæk.

1980 - Danmark6510 - Brev - 678

Lot: 357320

Ufrankeret feltpostbrev stemplet Posta Militare *17A* d. 30.8.1917 til Alger, Nordafrika. Svagt afd.-stempel og militærcensur.

1917 - ItalienBrev

Lot: 357701

5 øre Våben på brevkort (Hilsen fra Odense) annulleret med stjernestempel JULLERUP og sidestemplet bureau Odense - Bogense T.7 d. 23.7.1902 til Kjøbenhavn.

1902 - Danmark5472 - Brev - SK 0653

Lot: 354973

Anschluss. Østrigsk 1 gr. Egnsdragt single på brevkort annulleret med TMS Wien/Der Führer in Wien d. 14.3.1938 til Tyskland.

1938 - ØstrigBrev

Anschluss. Østrigsk 1 gr. Egnsdragt single på brevkort annulleret med TMS Wien/"Der Führer in Wien" d. 14.3.1938 til Tyskland.
Lot: 357705

5 øre Bølgelinie på brevkort (Graabrødre Torv med flag) fra Kjøbenhavn d. 9.12.1913 til Christiansted, St. Croix, Dansk Vestindien.

1913 - Dansk Vestindien1000 - Brev - 64

Lot: 357723

60 pfg. Hitler Ostland Provisorium single på anbefalet brev stemplet Riga Deutsche Dienstpost Ostland d. 11.4.1942 til Dresden, Tyskland.

1942 - TysklandBrev

60 pfg. Hitler "Ostland" Provisorium single på anbefalet brev stemplet Riga Deutsche Dienstpost Ostland d. 11.4.1942 til Dresden, Tyskland.
Lot: 357638

20 øre Fr. IX og Julemærke 1953 på julekort annulleret med pr.-stempel Bregninge pr. Ærøskøbing d. 24.12.1953 til Knarreborg.

1953 - Danmark5970 - Brev - 320

Lot: 357317

5 pfg. Germania på brevkort (Gruss aus Düppeler Schansen) annulleret i Hamburg d. 6.3.1906 til Hadersleben. Rammestempel: Posthülfstelle DÜPPELBERG uden dato.

1906 - Slesvig6480 - Brev - DAKA 37.01

Lot: 356153

2,80 kr. og 3,50 kr. Rigsvåben på luftpost ekspresbrev fra Lyngby d. 14.3.1977 til Basel, Schweiz.

1977 - Danmark2800 - Brev - 587, 529

Lot: 357941