10 øre Genforening på De Danske Statsbaner telegramformular med meddelelse fra Aalborg stemplet Børkop d. 7.12.1920 og udsendt som brev til de Kellers Aandssvageanstalter i Brejninge. Rift.

1920 - Danmark7080 - Brev - 112

Lot: 356139

4 sk. 1858 udg. på brev fra Altona annulleret med nr.stempel 169 og sidestemplet antiqua Holst. Eisenb. Postsp. Bureau d. 23.3.1860 til Lemvig.

1860 - Danmark7620 - Brev - 8

4 sk. 1858 udg. på brev fra Altona annulleret med nr.stempel "169" og sidestemplet antiqua Holst. Eisenb. Postsp. Bureau d. 23.3.1860 til Lemvig.
Lot: 357461

Tysk 6 pfg. Hindenburg svardel af dobbelt helsagsbrevkort annulleret med 2-sproget stempel i Pisek, Böhmen-Mähren d. 30.7.1940 til Düsseldorf, Tyskland.

1940 - TysklandBrev

Lot: 357647

Tjekkisk 50 h. helsagsbrevkort opfrankeret med 10 h. Böhmen-Mähren udg. stemplet Olomouc d. 23.12.1939 til Berlin, Tyskland.

1939 - TysklandBrev

Lot: 357640

Ufrankeret brev fra Viborg d. 20.7.1953 til Kjellerup. Udtakseret i porto med 20 øre Portomærke (3) stemplet Kjellerup d. 21.7.1953. Fold.

1953 - Danmark8800 - Brev - P 29

Lot: 357344

25 øre Fr. IX og NORSK Røde Kort mærkat på brev stemplet Odense 1 d. 21.9.1950 til Aarhus.

1950 - Danmark5000 - Brev - 321

Lot: 357928

4 pfg. Hitler udg. benyttet på fortrykt Zeitungsdrucksache fra Deutsches Volksblatt i Wien 1944 til Aschbach.

1944 - TysklandBrev

4 pfg. Hitler udg. benyttet på fortrykt Zeitungsdrucksache fra "Deutsches Volksblatt" i Wien 1944 til Aschbach.
Lot: 357946

Tysk 15 pfg. Hindenburg svardel af dobbelt helsagsbrevkort dateret i Windhuk d. 30.9.1935 og annulleret med kryds til Freiberg, Tyskland.

1935 - TysklandBrev

Lot: 357646

3d George V single på brev fra Johannesburg d. 12.4.1916 til Solothurn, Schweiz. Åbnet af sydafrikansk censur no. 21.

1916 - SydafrikaBrev

Lot: 357943

20 øre 1000 års udg. og Julemærke 1954 på julekort annulleret med pr.-stempel Brund pr. Horsens d. 22.12.1954 til Horsens.

1954 - Danmark8700 - Brev - 348

Lot: 357324

5 øre Våben (par) og Julemærke 1904 på særligt Julemærke-brevkort (Fuglefodring) fra Kjøbenhavn d. 23.12.1904 til fransk løjtnant P. Guinard i Fremmedlegionen ved 1. Regiment de la legion Etranger, i Bossuet, Oran, Algeriet. Ankomststemplet d. 29.12.1904. Enestående anvendelse af Julemærke 1904.

1904 - Danmark1000 - Brev - 34B

Lot: 353170

40 mk., 80 mk. og 100 mk. Våben på brevkort annulleret med maskinstempel Danzig Langfuhr ca. 1923 til Berlin.

1923 - DanzigBrev

Lot: 357899

10 øre helsagsbrevkort (fabr. 87-H) fra Raabylille skole annulleret med stjernestempel HJERTEBJERG og sidestemplet Stege d. 5.4.1928 til fyrmesteren på Vejrø fyr pr. Fejø. I 1930 havde Vejrø blot 51 indbyggere.

1928 - Danmark4780 - Brev - SK 0540

Lot: 357912

10 pfg. Germania helsags korrespondancekort opfrankeret med 10 pfg. Germania i parstykke fra Berlin W d. 26.12.1902 til Johannesburg, Sydafrika. Ank.stemplet i Johannesburg d. 23.1.1903.

1902 - TysklandBrev

Lot: 357643

10 pfg. Germania på lokalbrev annulleret med tidligt luftpostrelateret TMS Benutzet die LUFTPOST / Deutsche Luftreederei / Berlin SW X19w d. 19.10.1920 til Schöneberg. Bagklap mgl.

1920 - TysklandBrev

10 pfg. Germania på lokalbrev annulleret med tidligt luftpostrelateret TMS "Benutzet die LUFTPOST / Deutsche Luftreederei" / Berlin SW X19w d. 19.10.1920 til Schöneberg. Bagklap mgl.
Lot: 357636

Ufrankeret fortrykt Feldpost-Correspondenzkarte fra den tysk-franske krig stemplet K:PR:Feld-Post 11. d. 30.10.1870 til Stedten. Sendt fra soldat ved XI Armeecorps 22. Division, 44. Brigade, 94. Regiment.

1870 - TysklandBrev

Lot: 357681

5 cts., 10 cts. Rytter, 15 cts. og 20 cts. Isabel på brev fra Burgos d. 8.7.1938 til Löbau, Tyskland. Lokal spansk censur fra Burgos.

1938 - SpanienBrev

Lot: 357667

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel GODTHAAB og sidestemplet Rønne d. 10.8.1907 til København.

1907 - Danmark3700 - Brev - SK 0408

Lot: 357910

Luftfeldpost mærke på luftfeldpostbrev fra Bremen d. 14.8.1942 til feldpost L35088 Lg.P.A. Königsberg (= Fliegerhorst-Kommandantur 7/IV).

1942 - TysklandBrev

Lot: 357950

8 pfg. Eber på brevkort dateret Messina d. 1.5.1930 og annulleret med udslebet marinepost stempel Deutsche Marine-Schiffspost No. 92 (= Linienschiff  Hessen) d. 3.5.1930 til Ebingen, Tyskland.

1930 - TysklandBrev

8 pfg. Eber på brevkort dateret Messina d. 1.5.1930 og annulleret med udslebet marinepost stempel Deutsche Marine-Schiffspost No. 92 (= Linienschiff "Hessen") d. 3.5.1930 til Ebingen, Tyskland.
Lot: 357673

5 øre Chr. X single på kurérbrev fra Rusland under 1. verdenskrig sendt lokalt i Kjøbenhavn d. 26.4.1917.

1917 - Danmark1000 - Brev - 68

Lot: 357925