25 cts. Alfonso XIII på brev fra San Sebastian d. 17.5.1916 til Stockholm, Sverige. Åbnet af fransk censur i London med censor-stempel no. 904.

1916 - SpanienBrev

Lot: 357668

Ufrankeret brev påskrevet Postbesørget ufrankeret fra Hyllested d. 6.8.1956 til Dommerkontoret i Ebeltoft. Udtakseret i porto med 30 øre Portomærke stemplet Ebeltoft d. 7.8.1956

1956 - Danmark8445 - Brev - P 37

Ufrankeret brev påskrevet "Postbesørget ufrankeret" fra Hyllested d. 6.8.1956 til Dommerkontoret i Ebeltoft. Udtakseret i porto med 30 øre Portomærke stemplet Ebeltoft d. 7.8.1956
Lot: 357343

20 øre helsagskuvert (fabr. 65) med Julemærke 1946 (2) fra Odense d. 21.12.1946 til København. Urent åbnet med revet bagklap.

1946 - Danmark5000 - Brev - KV 57

Lot: 357929

75 c. og 1,50 fr. på luftpostbrev fra Paris d. 8.4.1937 til Valencia, Spanien. Åbnet af spansk borgerkrigscensur i Valencia.

1937 - FrankrigBrev

Lot: 357671

10 øre Bølgelinie på reklame-tryksagskort (Dial Ciba tabeletter) annulleret med posthusfranko stempel uden valør i Randers d. 23.12.1933 til København. Stempel benyttet som reservestempel i juleperioden.

1933 - Danmark8900 - Brev - 202

10 øre Bølgelinie på reklame-tryksagskort (Dial "Ciba" tabeletter) annulleret med posthusfranko stempel uden valør i Randers d. 23.12.1933 til København. Stempel benyttet som reservestempel i juleperioden.
Lot: 357934

20/14 kop. Romanow provisorium single på anbefalet brev fra Petrograd d. 8.2.1917 til København, Danmark. Åbnet af russisk censur i Petrograd.

1917 - Rusland1000 - Brev

Lot: 357916

10 øre Bølgelinie og 40 øre Genforening på anbefalet brev fra Ullerslev d. 11.1.1922 til København.

1922 - Danmark5540 - Brev - 124,144

Lot: 357470

Indisk 1/1½ anna provisorisk helsagsbrevkort brugt i Aden d. 29.5.1897 til Weimar, Tyskland.

1897 - AdenBrev

Lot: 357682

10 øre Våben i parstykke på brev annulleret med stjernestempel SVINDINGE og sidestemplet bureau Nyborg - Svendborg T.7 d. 3.2.1899 til Åbo, Finland. Et mærke med kort hj.tak.

1899 - Danmark5891 - Brev - SK 1297

Lot: 357913

5 øre Fr. VIII helsagsbrevkort dateret Kyø annulleret med stjernestempel HALKJÆR og sidestemplet bureau Aalborg - Aars T.55 d. 22.10.1907 til Thisted.

1907 - Danmark9240 - Brev - SK 0480

Lot: 357908

15 øre Fr. IX helsagsbrevkort (fabr. 170) annulleret med pr.-stempel Allindemagle pr. Ringsted d. 12.6.1950 til Køge.

1950 - Danmark4100 - Brev - EB 108

Lot: 357328

5 øre Bølgelinie i parstykke og Julemærke 1934 på reklame-brevkort (Atochinol tabeletter) fra Padborg d. 7.1.1935 til København.

1934 - Danmark6330 - Brev - 199

Lot: 357930

5 øre Bølgelinie i parstykke på reklame-brevkort Percaïnal salve annulleret med brotype IIIb Dronninglund d. 15.4.1932 til København.

1932 - Danmark9330 - Brev - 183

5 øre Bølgelinie i parstykke på reklame-brevkort "Percaïnal salve" annulleret med brotype IIIb Dronninglund d. 15.4.1932 til København.
Lot: 357931

1 c. (par) og 5 c. på brev stemplet Ceuta d. 5.12.1925 til militæradresse i Paris, Frankrig.

1925 - MarokkoBrev

Lot: 357945

2 øre Bølgelinie single på lokal tryksag fra Ringe d. 24.1.1912 til Rudme.

1912 - Danmark5750 - Brev - 43

Lot: 357472

4 øre Bølgelinie på underfrankeret tryksags kort fra Hellerup d. 23.7.1938 til Haderslev. Udtakseret i porto med 2 øre Portomærke stemplet Haderslev d. 25.7.1938. Fold.

1938 - Danmark2900 - Brev - 198, P 26

Lot: 357336

1 kr. Chr. X single på internationalt adressekort for pakke fra Odense d. 12.7.1926 via Den danske Pakkepostekspedition Flensburg og Basel til Zug, Schweiz.

1926 - Danmark5000 - Brev - 131

Lot: 357712

1838. Portobrev med rammestempel T. T. Hamburg d. 4.5.1838 til Wohlen, Schweiz. Flere portopåtegninger.

1838 - Tyske StaterBrev

Lot: 357644

25 cts., 40 cts. og 60 cts. Isabel på luftpostbrev fra Burgos d. 15.12.1937 til Stuttgart, Tyskland. Blåt censurstempel: Ejercito del Norte (Den nordlige hær) San Sebastian.

1937 - SpanienBrev

Lot: 357697

27/10 øre Provisorium single på anbefalet brev fra Kjøbenhavn B. d. 9.10.1918 til Stockholm, Sverige.

1918 - Danmark1000 - Brev - 89

Lot: 356062

2 øre (11) og 3 øre (11) Tofarvet på anbefalet brev fra Vamdrup d. 23.2.19151 til Luzern, Schweiz. Åbnet af tysk censur i Hamburg. To mærker beklippet.

1915 - Danmark6580 - Brev - 78, 79

Lot: 357719