2½d George V på brev fra Johannesburg d. 19.8.1916 til Emmenthal, Schweiz. Lokal sydafrikansk censur no. C4.

1915 - SydafrikaBrev

Lot: 358345

Ufrankeret brevkort med brotype IIa Tejn d. 1.2.1927 til København. Udtakseret i porto med 10 øre Portomærke stemplet København V d. 2.2.1927.

1927 - Danmark3784 - Brev - P 12

Lot: 358234

15 øre Fr. IX på brevkort (Den tilsandede kirke) annulleret med posthornstempel SKAGEN (FRA HØJEN) og sidestemplet bureau Frederikshavn - Skagen T.17 d. 2.7.1949 til Hellerup.

1949 - Danmark9990 - Brev - SK 64.2

Lot: 358233

5 øre Nikolai kirke i parstykke på julekort 1936 annulleret med posthornstempel Brejning (Børkop) til Skørping.

1936 - Danmark7090 - Brev - SK 17.3

Lot: 358339

3 øre helsags korsbånd (fabr. 22-C) opfrankeret med 2 øre Bølgelinie fra Kjøbenhavn - Valby d. 7.3.1919 til Bofors Nobelkrut i Bofors, Sverige.

1919 - Danmark1000 - Brev - XB 14, 78

3 øre helsags korsbånd (fabr. 22-C) opfrankeret med 2 øre Bølgelinie fra Kjøbenhavn - Valby d. 7.3.1919 til "Bofors Nobelkrut" i Bofors, Sverige.
Lot: 358317

15 s. Brevdue på brev fra Mustvees annulleret med bureaustempel P.V.Mustvees - Sonda d. 30.11.1940 til Tartu. Fuldt indhold. Kuvert afkortet i venstre side.

1940 - EstlandBrev

Lot: 358276

10 cts. Rytter og 60 cts. Isabel i parstykke på luftpostbrev fra Bilbao d. 8.3.1938 til Hamburg, Tyskland. Spansk censur fra Bilbao.

1938 - SpanienBrev

Lot: 357698

5 øre Våben på brevkort annulleret med stjernestempel PEDERSKER og sidestemplet bureau Rønne - Nexø T.8 d. 9.10.1905 til Gedsted.

1905 - Danmark3713 - Brev - SK 1008

Lot: 358383

15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 167) med Julemærke 1949 fra København d. 23.12.1949 til Gentofte.

1949 - Danmark1000 - Brev - EB 106

Lot: 358236

Ilgodsfragtbrev med 10 øre og 200 øre (parstykke) DSB fragtmærker annulleret med rammestempel fra Hjørring d. 31.7.1947 til Jamboree holdet, restante, Padborg. Interessant forsendelse med relation til dansk deltagelse ved 6. spejder verdens jamboree i Paris 1947.

1947 - Danmark6330 - Brev

Lot: 358220

Spansk Marokko. 15 cts. på tryksag fra Tarquist d. 9.3.1948 til Vutcht, Holland.

1948 - Spansk MaroccoBrev

Lot: 358399

25 c. på frankeret feltpostbrev med indhold dateret d. 17.10.1915 annulleret BATAILLON 54 * FELDPOST* til Berlin, Tyskland.

1915 - SchweizBrev

Lot: 358407

30 cts. Isabel (3) og 5 cts. Pro Sevilla på anbefalet brev påskrevet via Portugal fra Sevilla d. 9.7.1937 via Lissabon til Lorch, Tyskland. Lokal spansk censur i Sevilla-5. Ank.stemplet i Gmund d. 21.7.1937.

1937 - SpanienBrev

30 cts. Isabel (3) og 5 cts. Pro Sevilla på anbefalet brev påskrevet "via Portugal" fra Sevilla d. 9.7.1937 via Lissabon til Lorch, Tyskland. Lokal spansk censur i Sevilla-5. Ank.stemplet i Gmund d. 21.7.1937.
Lot: 357656

Ufrankeret feltpostkort med liniestempel Feldpost über Deutsche Dienstpost Böhmen-Mähren og stemplet Prag / PLST / * Deutsche Dienstpost - Böhmen-Mähren * d. 13.2.1940 til Tyskland. Briefstempel fra Kraftfahr-Ersatz-Abteilung 5.

1940 - TysklandBrev

Ufrankeret feltpostkort med liniestempel "Feldpost über Deutsche Dienstpost Böhmen-Mähren" og stemplet Prag / PLST / * Deutsche Dienstpost - Böhmen-Mähren * d. 13.2.1940 til Tyskland. Briefstempel fra Kraftfahr-Ersatz-Abteilung 5.
Lot: 358367

10 øre Bølgelinie (2), 3,50 kr., 5 kr. og 25 kr. Rigsvåben på internationalt adressekort annulleret med brotype Vd stempel Sønderborg 12 d. 3.11.1972 til Basel, Schweiz. Stempel benyttet ved lille Postindleveringssted.

1972 - Danmark6400 - Brev - 295, 318, 402, 529

Lot: 358221

25 øre Fr. IX i parstykke på beskadiget kuvert fra København d. 19.2.1951 til Wien, Østrig. Lukket med fortrykt etiket Lukket af Postvæsenet A.61 (9-47). Åbnet af den østrigske efterkrigscensur.

1951 - Danmark1000 - Brev - 321

25 øre Fr. IX i parstykke på beskadiget kuvert fra København d. 19.2.1951 til Wien, Østrig. Lukket med fortrykt etiket "Lukket af Postvæsenet" A.61 (9-47). Åbnet af den østrigske efterkrigscensur.
Lot: 357688

10 øre Fr. VIII helsagsbrevkort opfrankeret med 10 øre Chr. X i parstykke sendt ekspres fra Roskilde d. 9.11.1916 til Hamburg, Tyskland.

1916 - Danmark4000 - Brev - EB 28, 69

Lot: 358235

4 sk. 1854 udg. 3. tryk på brev annulleret med nr.stempel 1 og sidestemplet svagt kompasstempel i Kjøbenhavn til Wadumstorp pr. Aalborg.

Danmark1000 - Brev - 4

4 sk. 1854 udg. 3. tryk på brev annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet svagt kompasstempel i Kjøbenhavn til Wadumstorp pr. Aalborg.
Lot: 358325

5 øre Våben på brevkort (Hotel Bondegaarden, Hornbæk) annulleret med stjernestempel HORNBÆK og sidestemplet Hellebæk d. 22.7.1905 via Helsingør til Sorø.

1905 - Danmark3100 - Brev - SK 0553

Lot: 358387

40 øre Karavel og 50 øre Chr. X i fireblok på internationalt adressekort for pakke fra Brønshøj d. 25.8.1943 via København til Oslo, Norge.

1943 - Danmark2700 - Brev - 209, 260

Lot: 358284

40 pfg. Adler single på frankeret lokalt rørpostbrev fra Berlin N.W. 87 d. 10.9.1926 til Berlin-Charlottenburg 5.

1926 - TysklandBrev

Lot: 357900