1912 - Danmark6734 - Brev - 46
15 øre Bølgelinie (3) på 2. vægtkl. anbefalet brev fra Sønderho d. 2.12.1912 til Flensburg, Tyskland.
Lot: 358352
Lot: 358352
5 øre Bølgelinie og "Berlingske Tidende" Reklamesammentryk i 3-stribe og 5 øre Bølgelinie på brev annulleret med svagt udslebet stjernestempel VRIDSTED og sidestemplet Skive (ulæselig dato) til København.
Lot: 358324
40 øre Genforening single på brev fra København d. 11.5.1922 til Leeds, England.
Lot: 357347
4 øre Tofarvet omv. rm. på firma-tryksags-kort fra firma Alfred Benzon i Kjøbenhavn annulleret i Horsens 1900 til Nykøbing Falster. På bagsiden underskrevet "Alfred Benzon".
Lot: 358230
1851. Portobrev fra Hull forwarded fra K.D.O.P.A. Hamburg d. 15.7.1851 til Randers. Modtager betalt 16 sk. i porto for befordring fra Hamburg til Randers.
Lot: 357823
Ufrankeret tysk feltpostbrev stemplet Feldpost d. 26.5. 1944 med tydeligt briefstempel Feldpostnummer 57277C = 2./I. Polizei-Wach-Bataillon Dänemark til Dahlen, Tyskland.
Lot: 356012
5 s. Päts på brevkort fra Viljandi d. 25.3.1939 til Vändra.
Lot: 358277
1,25 kr. Selvstændigt Postvæsen med perfin "V.L." på lokal firmakuvert fra P/f Valdemar Lützen A/S annulleret med yderligt placeret håndrullestempel i Tórshavn ca. 1976.
Lot: 358341
20 øre Karavel på brevkort annulleret Tisvildeleje d. 27.7.1949 til Basel, Schweiz - eftersendt til bl.a. Paris, Frankrig.
Lot: 358323
25 øre Karavel og 50 øre Chr. X på værdibrev fra Horsens d. 2.8.1933 til Alderslyst pr. Silkeborg.
Lot: 358326
5 øre Våben helsagsbrevkort fra København annulleret med svensk skibsstempel "Från Danmark" og på bagsiden transit stemplet PKXP No. 2 d. 14.3.1885 til Carlskrona, Sverige.
Lot: 358376
5 cents helsagskuvert fra New York påskrevet "Steamer Deutschland" annulleret med duplex skibsstempel U.S.GERMAN SEA P.O. / "12" d. 18.4.1901 til Budapest, Østrig (skulle være Ungarn).
Lot: 358351
8 pfg. Ebert på underfrankeret brevkort fra Hamburg d. 30.7.1930 til København, Danmark. Udtakseret i porto med 7 øre Portomærke (2) stemplet Kjøbenhavn Ø d. 31.7.1930.
Lot: 358252
Luftfeldpost mærke på Feltpost korrespondancekort sendt som luftfeldpost stemplet Feldpost d. 15.2.1944 til Riga, Letland. Interessant brug af Postleitzahl "5c" for Letland. Sendt fra soldat ved feldpost no. 07725 = Feldpostamt 519.
Lot: 358371
7 øre Chr. X 60 år på tryksags-kort annulleret med brotype IIIc Nørre-Aaby d. 27.1.1931 til København.
Lot: 358321
1853. Francobrev fra Falkirk d. 12.2.1853 via London og Thames Packet stemplet K.P.A. Altona d. 19.2.1853 til Kjøebnhavn, Danmark.
Lot: 357822
5 øre og 10 øre (fireblok) Chr. X på 45 øre frankeret internationalt adressekort for pakke med postopkrævning fra Kjøbenhavn V d. 2.6.1915 via Malmö til Munkfors, Sverige.
Lot: 358355
Avisregning fra Postvæsenet - formular M.148 (3-35 B7) - på 7,50 kr. for juli kvartal af Fyns Tidende dateret d. 26.6.1939.
Lot: 358244
2000 mk. (10) og 5000 mk. (2) Ciffer infla udg. på for- og bagside af lokalbrev i Hamburg d. 4.9.1923. Korrekt porto (1.-19.9.1923) = 30.000 mk. Prøvet af Infla-Berlin.
Lot: 357623
5 øre Våben på brevkort annulleret med stjernestempel VEGGERLØSE og sidestemplet Nykjøbing paa Falster d. 17.11.1905 til Rødvig Stevns.
Lot: 358390
10 øre Bølgelinie og 15 øre Karavel på brev påskrevet "via Sibiria" fra Nykøbing Falster d. 15.3.1929 til Peking, Kina. Bagklap revet.
Lot: 357482