½ kr. helsagsbrevkort annulleret med bureaustempel Flensburg - Altona d. 17.2.1874 med håndskrevet bynavn Rendsburg til Kiel.

1874 - SlesvigBrev

½ kr. helsagsbrevkort annulleret med bureaustempel Flensburg - Altona d. 17.2.1874 med håndskrevet bynavn "Rendsburg" til Kiel.
Lot: 358698

2,50 mk. Tallinn Skyline utakket i to parstykker på brev fra Tallinn d. 3.9.1921 til Berlin, Tyskland.

1921 - EstlandBrev

Lot: 358272

20 øre Solkors tjenestemærke på tjenestebrev fra Lensmannen i Sveio stemplet Førde i Hardaland d. 15.3.1944 til Ortskommandaturet Norheim, Eltravåg.

1944 - NorgeBrev

Lot: 358596

5 øre Bølgelinie (3) på underfrankeret Søndagsbrev annulleret brotype IIc Føvling d. 18.11.1933 (lørdag) til København. Ank.stemplet København V. d. 19.11.1933 (søndag). Ikke udtakseret i porto.

1933 - Danmark6683 - Brev - 183

Lot: 358311

Ufrankeret brev fra Horsens stemplet Vejle d. 24.2.1936 og Rutebilbrev til Horsens. Udtakseret i porto med 15/12 øre Porto-provisorium i parstykke stemplet Horsens d. 25.2.1936. Tapestykke i overkanten.

1936 - Danmark7100 - Brev - P 32

Ufrankeret brev fra Horsens stemplet Vejle d. 24.2.1936 og "Rutebilbrev" til Horsens. Udtakseret i porto med 15/12 øre Porto-provisorium i parstykke stemplet Horsens d. 25.2.1936. Tapestykke i overkanten.
Lot: 358645

Interneret Brev Postforsendelse / Østrigerlejr Tarp / Esbjerg 1946 / Portofrit i Danmark mærkat på flygtningebrev stemplet Esbjerg B. d. 11.4.1946 til Nørregades Friskole i Odense.

1946 - Danmark6700 - Brev

"Interneret Brev Postforsendelse / Østrigerlejr Tarp / Esbjerg 1946 / Portofrit i Danmark" mærkat på flygtningebrev stemplet Esbjerg B. d. 11.4.1946 til Nørregades Friskole i Odense.
Lot: 358693

1847. Portobrev med fuldt indhold og antiqua Kiel d. 19.6.1847 til Hamburg. Påskrevet 3 med rødkridt.

1847 - DanmarkBrev

1847. Portobrev med fuldt indhold og antiqua Kiel d. 19.6.1847 til Hamburg. Påskrevet "3" med rødkridt.
Lot: 358622

5 øre Bølgelinie, 40 øre Karavel og 1 kr. Chr. X (par) på 245 øre frankeret internationalt adressekort for selvregistreret pakke fra firma Ludvig Melchior i Københavns Frihavn mærket Løsgående og annulleret med særligt stempel ved København 8 (Frihavnen) d. 3.3.1930 via Malmö og Åbo til Wiborg, Finland.

1930 - Danmark1000 - Brev - 122, 131, 174

5 øre Bølgelinie, 40 øre Karavel og 1 kr. Chr. X (par) på 245 øre frankeret internationalt adressekort for selvregistreret pakke fra firma Ludvig Melchior i Københavns Frihavn mærket "Løsgående" og annulleret med særligt stempel ved København 8 (Frihavnen) d. 3.3.1930 via Malmö og Åbo til Wiborg, Finland.
Lot: 358298

5 øre Chr. X i parstykke på brevkort (Varde, Bro og Toldbod) dateret d. 28.2.1915 og annulleret med stjernestempel NORDENSKOV til Lintrup i Nordslesvig.

1915 - Danmark6822 - Brev - SK 0923

Lot: 358664

5 øre Fr. VIII og Julemærke 1911 på julekort annulleret med stjernestempel GULDBORG p. F. og sidestemplet Nørre-Alslev d. 21.12.1911 til Eskildstrup Mølle.

1911 - Danmark4862 - Brev - SK 0441

Lot: 358660

30 t. og 40 t. på luftpostbrev stemplet Goroka P.N.G. d. 26.2.1987 til Schweiz.

1987 - PapuaBrev

Lot: 358710

5 øre Våben i parstykke på brev annulleret med stjernestempel LØGSTRUP og sidestemplet bureau Viborg - Aalestrup T.1144 d. 7.1.1906 til Thisted. Skjolder.

1906 - Danmark8831 - Brev - SK 0851

Lot: 358662

5 øre Chr. IX på brevkort (Thurø. Ved Røgeriet) annulleret med stjernestempel THURØ og sidestemplet Svendborg d. 5.3.1907 til Assens.

1907 - Danmark5991 - Brev - SK 1062

Lot: 358674

20 øre Karavel og 75 øre Chr. X på 95 øre frankeret anbefalet luftpostbrev fra København 7 d. 7.12.1942 til Lissabon, Portugal. Passér stemplet Ab ved den tyske censur i Berlin.

1942 - Danmark1000 - Brev - 258, 269

20 øre Karavel og 75 øre Chr. X på 95 øre frankeret anbefalet luftpostbrev fra København 7 d. 7.12.1942 til Lissabon, Portugal. Passér stemplet "Ab" ved den tyske censur i Berlin.
Lot: 358584

Hjørring Privatbaner 40 øre og 50 øre Jernbanefrimærke på manilamærke for forsendelse fra Hirtshals til Struer.

Danmark9850 - Brev

Lot: 358575

Bayern 20 pfg. Deutsches Reich Provisorium single på underfrankeret brev fra Nürnberg til Basel, Schweiz. Udtakseret i porto med 20 c. Portomærke stemplet Basel d. 15.4.1920.

1920 - TysklandBrev

Bayern 20 pfg. "Deutsches Reich" Provisorium single på underfrankeret brev fra Nürnberg til Basel, Schweiz. Udtakseret i porto med 20 c. Portomærke stemplet Basel d. 15.4.1920.
Lot: 357627

Russisk 20 kop. på brevkort fra Tallinn d. 12.4.1941.

1941 - EstlandBrev

Lot: 358280

25+5 øre Kræftmærke single på brev fra København d. 7.12.1929 til Coesfeld in Westfalen, Tyskland.

1929 - Danmark1000 - Brev - 180

Lot: 358694

10 øre Chr. X 60 år på brevkort annulleret med udslebet stjernestempel LUMBSAAS og sidestemplet Nykjøbing Sjælland d. 17.7.1931 til Lille Næstved.

1931 - Danmark4582 - Brev - SK 0811

Lot: 358639

5 øre Våben helsagsbrevkort opfrankeret med 5 øre Våben annulleret med lapidar Kjøbenhavn d. 16.4.1891 til Anvers, Belgien. Retur som ubekendt.

1891 - Danmark1000 - Brev - 35, EB 17

Lot: 358375

7½ pfg. Germania Postgebiet Ob.Ost Provisorium på brevkort fra Deutsches Theater i Wilna d. 1.9.1917 til Wien, Østrig. Oval censurstempel.

1917 - TysklandBrev

7½ pfg. Germania "Postgebiet Ob.Ost" Provisorium på brevkort fra Deutsches Theater i Wilna d. 1.9.1917 til Wien, Østrig. Oval censurstempel.
Lot: 358604