5 øre Posthorn og 20+10 øre Nansenhjelpen i parstykke på luftpostbrev fra Oslo d. 12.12.1940 til München, Tyskland. Åbnet af tysk censur i Berlin.

1940 - NorgeBrev

Lot: 358593

25 øre Fr. IX single på 2. vægtkl. lokalbrev med Julemærke 1953 i København d. 22.12.1953 til Gentofte.

1953 - Danmark1000 - Brev - 336

Lot: 359071

15 s. Forfatter single på brev fra Tallinn Vaksal d. 1.10.1938 til Halmsted, Sverige.

1938 - EstlandBrev

Lot: 358273

5 mk. Arbejder på brevkort fra Kolga-Jaani d. 1.9.1925 til Viljandi.

1925 - EstlandBrev

Lot: 358266

10 øre Chr. X på brev annulleret med stjernestempel SØNDERUP og sidestemplet Støvring d. 23.3.1917 til Aarhus.

1917 - Danmark9542 - Brev - SK 1330

Lot: 358772

5 øre Våben (2) på brevkort (København, Langelinie ved Lystbådehavnen) fra Kjøbenhavn d. 11.7.1902 til Chateau-Thierry, Frankrig.

1902 - Danmark1000 - Brev - 35B

Lot: 358381

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med svagt stjernestempel SVEIBÆK og sidestemplet bureau Skanderborg - Skjern T.996 d. 19.5.1907 til Jellinge.

1907 - Danmark8692 - Brev - SK 1291

Lot: 358780

3 øre og 4 øre Bølgelinie på 7 øre frankeret De Danske Statsbaner telegramformular stemplet Børkop d. 20.1. 1919 til Aandssvageanstalten, Brejninge. Påskrevet: RP Telefon. RP = Svar betalt.

1919 - Danmark7080 - Brev - 79, 80

Lot: 356141

40 øre Fr. IX og Julemærke 1966 på julekort fra Thorshavn annulleret med TMS skibsstempel København OMK / “Fra Færøerne” d. 19.12.1966 til Vidareide på Færøerne. Mystisk omvej via København. Svagt hjørne.

1966 - Færøerne3800 - Brev - 431

Lot: 356397

4 øre Tofarvet i parstykke på brev annulleret med lapidar Askeby d. 31.1.1887 via Stege d. 1.2.1887 til Brandstrup-Vindum Sogneraad pr. Rødkjærsbro Station.

1887 - Danmark4792 - Brev - 23

Lot: 359108

5 øre Våben helsagskorsbånd fra Sorø d. 7.11.1897 til Cania på Kreta. Under den græsk-tyrkiske krig i 1897 forsøgte Grækenland forgæves at løsrive Kreta fra det osmanniske overherredømme. Sjælden destination.

1897 - Danmark4180 - Brev - XB4

Lot: 356460

Brevkort (Kronprinseparrets Jagtgaard i Trend Storskov) dateret d. 21.7.1946 med privat hilsen underskrevet “Frederik”. Uden kuvert.

1946 - Danmark9460 - Brev

Lot: 356298

5 øre Fr. VIII på brevkort (Ved Bangs Høj, Tisvilde Hegn) annulleret med stjernestempel TISVILDELEJE og sidestemplet Helsinge d. 22.7.1910 til København.

1910 - Danmark3220 - Brev - SK 1364

Lot: 358763

15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 75-H) annulleret med stjernestempel TISE og sidestemplet Jebjerg d. 17.10.1924 til Skive.

1924 - Danmark7881 - Brev - SK 1372

Lot: 358760

1,25 kr. Rigsvåben Postfærge mærke single på fragtbrev fra Esbjerg d. 9.2.1967 til Nordby Fanø.

1967 - Danmark6700 - Brev - PF 41

Lot: 358327

Ufrankeret feltpostbrev med Briefstempel fra Kriegsmarine Dienststelle Zweigstelle Wesermünde d. 1.7.1940 til Bremen.

1940 - TysklandBrev

Lot: 358364

Norddeutscher Postbezirk 1 gr. stukken kant på brev annulleret med 2-ringsstempel Gravenstein d. 2.4.1869 til Skærbæk. På bagsiden laksegl fra Ulderup Fattigkollegium.

1869 - Slesvig6300 - Brev - DAKA 56.08

Lot: 359097

1 øre Våben (par), 2 øre Bølgelinie (par) og 4/8 øre Provisorium på brev fra Odder d. 18.4.1907 til Kjøbenhavn.

1907 - Danmark8300 - Brev - 37, 40, 43

Lot: 359055

Tysk 20 pfg. på underfrankeret brevkort fra Bad Kreuznach d. 26.8.1968 til København, Danmark. Udtakseret i porto med 40 øre Dansk Fredning annulleret PORTO AT BETALE.

1968 - Danmark1000 - Brev - 440

Tysk 20 pfg. på underfrankeret brevkort fra Bad Kreuznach d. 26.8.1968 til København, Danmark. Udtakseret i porto med 40 øre Dansk Fredning annulleret "PORTO AT BETALE".
Lot: 358805

5 öre Oscar II på brevkort fra Arild d. 27.7.1906 til Bryrup, Danmark. Transit stemplet Horsens - Bryrup T.7 d. 28.7.1906.

1906 - Danmark8654 - Brev

Lot: 359059

Ufrankeret feltpostkort med liniestempel Feldpost über Deutsche Dienstpost Böhmen-Mähren og stemplet Prag 1 * Deutsche Dienstpost - Böhmen-Mähren * d. 3.1.1940 til Tyskland. Briefstempel fra Kraftfahr-Ersatz-Abteilung 5.

1940 - TysklandBrev

Ufrankeret feltpostkort med liniestempel "Feldpost über Deutsche Dienstpost Böhmen-Mähren" og stemplet Prag 1 * Deutsche Dienstpost - Böhmen-Mähren * d. 3.1.1940 til Tyskland. Briefstempel fra Kraftfahr-Ersatz-Abteilung 5.
Lot: 358368