Færøerne3800 - Postkort - Ubrugt
Thorshavn. Gammelt gadeparti. U/no.
Lot: 355678
Lot: 355678
Horsens, Vimmelskaftet med St. Stefanshjemmet. Stenders no. 7818. Frankeret med 3 øre Bølgelinie annulleret med stjernestempel GYLLING og sidestemplet bureau Horsens - Odder T.8 d. 29.5.1908 til Hundslund.
Lot: 355661
Ufrankeret feltpostkort (Kaptlt. Otto Weddingen med ubåden "U9" sænker 3 britiske krigsskibe) sendt fra sønderjysk obermatrose Kjeldsen på slagskibet SMS "Kaiser" i Kiel d. 13.10.1914 til Fynshav på Als.
Lot: 359045
15 pfg. Fælles udg. på brevkort (Udsigt fra Luisehøj og Sandbjerg Slot) annulleret Wester-Satrup (Kr. Sonderburg) d. 17.3.1920 til Skibelund Efterskole pr. Vejen St., Danmark.
Lot: 359094
Købh., Frederiksberg Alle med sporvogn linie 1, vogn 506. Stenders no. 10793
Lot: 355593
Købh., Telefonbygningen Nørregade 21. Paul Heckscher no. 171.
Lot: 355850
Lillebæltsbroen under bygning. Fotokort I.G. Kreutzers u/no.
Lot: 355449
Købh., Østergade med Magasin "Illum" og automobil. C. Illum no. 100.
Lot: 349510
Nytårskort. Postbud på cykel med revnet postsæk! A. Vincent serie 322/3.
Lot: 355477
Kro-post. Portobrev fra Overlægen for Sindssyge-Anstalten ved Aarhus med lapidar Aarhus d. 6.8.1870 til Hornslet Sogneraad ved Ny Løgten Kro. Påskrevet “6” skilling porto. Brevsamlingssted oprettet på Ny Løgten Kro pr. 1.7.1858.
Lot: 356291
Axel Axelsen: Nisser sidder ved bar og drikker "Jule - Sjus". Stenders serie 949.
Lot: 355891
Ebeltoft, W. Graff's Køkkenudstyrs forretning. Fotografi monteret på karton. På bagsiden hilsen dateret Ebeltoft d. 23.12.1903 og underskrevet W. Graff.
Lot: 358049
Svampe Karussell med grise. U/no.
Lot: 355407
20 øre Grundloven single på brev fra Faaborg d. 26.1.1950 til Kerteminde.
Lot: 359240
Vaagø. Troldkonafingeren. Nolken & Petersen no. 27553.
Lot: 355580
"Solheim", S/S, norsk dampskib fra Tvedestrand strandet d. 14.4.1907 ved Møllevigen lige syd for Hammershus ruiner på rejse fra Sunderland til Königberg. H. P. Jacobsen no. 650.
Lot: 359263
Fritz Kraul: Juletoget kommer. Stenders u/no.
Lot: 355892
20 øre Chr. X og Julemærke 1926 på brev annulleret med brotype IIIb Skjern d. 22.12.1926 til Marstal på Ærø.
Lot: 359231
Frederikshavn. Gasværket. Knudstrup u/no. Svagt knæk!
Lot: 355572
Isbjerg ved St. Johns. Ayre & sons no. 1071.
Lot: 355698
Nyborg, 19 Bataillon Nyborg d. 6.7.1909. Stenders u/no.
Lot: 352422