20 øre 1000 års udg. på brevkort annulleret med brotype Vc Vojens B. d. 14.2.1959 og sidestemplet med posthornstempel BJERNDRUP pr. TINGLEV til Vojens.

1959 - Danmark6360 - Brev - SK 12.4

Lot: 357989

7 øre Chr. X på julekort annulleret med brotype Ia Græsted JB.P.E. d. 23.12.1919 til Græsted.

1919 - Danmark3230 - Brev - 98

Lot: 357964

12/15 øre Provisorium og Julemærke 1926 på julekort annulleret med ovalt jernbanestempel SINDAL * D.S.B. * d. 24.12.1926 til Aalborg.

1926 - Danmark9870 - Brev - 159

Lot: 357871

5 øre Fr. VIII på brevkort (Modersmaalet, monument i Skibelund Krat) annulleret med brotype Ia Vejen JB.P.E. d. 6.7.1912 til Sorø.

1912 - Danmark6600 - Brev - 54

Lot: 357959

10 øre Bølgelinie på lokalbrev fejlagtigt annulleret med ovalt jernbanestempel HAARLEV * Ø.S.J.S. * d. 11.7.1935 og sidestemplet brotype IIc Haarlev d. 11.7.1935 til Lille Linde

1935 - Danmark4652 - Brev - 202

Lot: 357868

5 øre Chr. X på brevkort (Lillebælt ved Middelfart med dampbåd) annulleret med brotype Ia Saxkjøbing JB.P.E. d. 8.8.1917 til Gentofte.

1917 - Danmark4990 - Brev - 68

Lot: 357963

Tysk 50 pfg. (2) på brev påskrevet: Banegårdsbrev og stemplet Husum d. 7.6.1966 til Hornbæk Banegård i Danmark. Uklart om brevet er blevet særligt befordret.

1966 - Tyskland3100 - Brev

Tysk 50 pfg. (2) på brev påskrevet: "Banegårdsbrev" og stemplet Husum d. 7.6.1966 til Hornbæk Banegård i Danmark. Uklart om brevet er blevet særligt befordret.
Lot: 357842

5 øre Fr. VIII på brevkort (Aakirkeby, Teknisk skole) annulleret med brotype Ia Aakirkeby JB.P.E. d. 1.7.1911 til Roskilde.

1911 - Danmark3720 - Brev - 54

Lot: 357958

7 øre helsagsbrevkort (fabr. 123) med fortrykt meddelelse fra De danske Statsbaner anvendt som lokalt adviskort i Røde Kro d. 19.3.1938. Ovalt jernbanestempel RØDE-KRO * D.S.B. * d. 18.3.1938.

1938 - Danmark6230 - Brev - EB 91

Lot: 357870

12/15 øre provisorisk helsagsbrevkort fra Glumsø annulleret med bureaustempel Næstved - Ringsted T.1769 d. 19.4.1926 til Hjørring.

1926 - Danmark4171 - Brev - EB 69

Lot: 357851

5 øre Chr. IX helsagsbrevkort annulleret med svagt stjernestempel HINDEVAD og sidestemplet brotype Ia Aarup JB.P.E. d. 25.5.1906 til Aarhus.

1906 - Danmark5560 - Brev - SK 0534

Lot: 357988

Kiøbenhavns Bypost 3 øre helsagskuvert påskrevet J.B.S. (Jernbanesag) annulleret med med kontorstempel Danske Statsbaner / Kjøbenhavns Bystation I og sidestemplet med ovalt jernbanestempel KBHVNS BY.ST.I * D.S.B.* d. 24.5.1896 til Kolding Station. Københavns Bystation I, som var et indleveringssted for gods til jernbanebefordring, lå i 1896 på Gammel Strand 46 og delte adresse med Kjøbenhavns Pakkeexpedition og Bypost ved Chr. Krøger.

1896 - Danmark1000 - Brev

Kiøbenhavns Bypost 3 øre helsagskuvert påskrevet "J.B.S." (Jernbanesag) annulleret med med kontorstempel "Danske Statsbaner / Kjøbenhavns Bystation I" og sidestemplet med ovalt jernbanestempel KBHVNS BY.ST.I * D.S.B.* d. 24.5.1896 til Kolding Station. Københavns Bystation I, som var et indleveringssted for gods til jernbanebefordring, lå i 1896 på Gammel Strand 46 og delte adresse med Kjøbenhavns Pakkeexpedition og Bypost ved Chr. Krøger.
Lot: 357892

5 øre Chr. X på brevkort (Søborg kirke) dateret i Esbønderup og annulleret med tydeligt bureaustempel Gribskovbanen T.1 d. 27.6.1914 til Aalsgaard pr. Hellebæk.

1914 - Danmark3230 - Brev - 68

Lot: 357848

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med brotype Ia Struer JB.P.E. d. 27.8.1910 til Holstebro.

1910 - Danmark7600 - Brev - 54

Lot: 357956

7+3 øre provisorisk helsagskuvert (fabr. S-24) opfrankeret med 10 øre Bølgelinie annulleret med ovalt jernbanestempel SKRØBELØV * L.B. * d. 29.7.1924 til København. Skrøbelev er en station på Langelandsbanen.

1924 - Danmark5900 - Brev - KV 36, 124

Lot: 357865

25 øre Fr. IX i parstykke på følgebrev til fragtbrev for godt fra firma i Warnemünde (DDR) annulleret med ovalt jernbanestempel DANSKE STATSBANER * GEDSER STATION * d. 11.1.1952 til København.

1952 - Danmark4874 - Brev - 321

Lot: 357884

15 øre Stavnsbåndet på brev fra Nørre Nebel annulleret med bureaustempel Varde - N.Nebel - Tarm T.10 d. 17.11.1939 til København. Rift i overkant.

1939 - Danmark6830 - Brev - 244

Lot: 357858

20 øre Chr. X og Aarhus Børnehjælpsdagen mærkat på brev annulleret med ovalt jernbanestempel ROSMUS * E.T.J. * (= Ebeltoft Trustrup Jernbane) d. 3.9.1943 til Aalborg.

1943 - Danmark8444 - Brev - 276

Lot: 357874

5 øre Fr. VIII på brevkort (Hedens sidste tater) annulleret med brotype Ia Fjerritslev JB.P.E. d. 8.8.1912 til Farsø.

1912 - Danmark9690 - Brev - 54

Lot: 357962

15 øre Bølgelinie og 20 øre Dansk Fredning på følgebrev til fragtbrev med violet etiket Ilgods fra Geldted til Københavns Godsbgd. annulleret med violet 2-liniestempel Danske Statsbaner / Gelsted station ca. 1963 til Valby.

Danmark5591 - Brev - 413, 411

15 øre Bølgelinie og 20 øre Dansk Fredning på følgebrev til fragtbrev med violet etiket "Ilgods fra Geldted til Københavns Godsbgd." annulleret med violet 2-liniestempel "Danske Statsbaner / Gelsted station" ca. 1963 til Valby.
Lot: 357891

10 øre Chr. X (2) på brev annulleret med TMS Støt DYBBØLDAGEN/København OMK.10 d. 6.4.1947 og sidestemplet med violet kassetømningsstempel Fra Budding (6 mm) til København. Senest registrerede dato jf. Skilling.

1947 - Danmark2860 - Brev - 274

10 øre Chr. X (2) på brev annulleret med TMS "Støt DYBBØLDAGEN"/København OMK.10 d. 6.4.1947 og sidestemplet med violet kassetømningsstempel "Fra Budding" (6 mm) til København. Senest registrerede dato jf. Skilling.
Lot: 357833