Danmark6200 - Postkort - Ubrugt
Åbenrå. Ramsherred. Stenders Aabenraa no. 7.
Lot: 355622
Lot: 355622
The "Micheline". Det første Tog med luft dæk. Opfundet og lanceret af Michelin. Taget i brug i 1931 af de Franske Statsbaner og de Franske Østbaner.
Lot: 355795
Erhverv. Anlægs arbejde ved jernbane. Fotokort u/no.
Lot: 355777
"Lapland", S/S, Red Star Line. U/no.
Lot: 359003
Christiansfeld, "Gruss aus" med prospekter. O. Berg no. 3745. Frankeret med 10 pfg. Adler stemplet Christiansfeld d. 21.10.1899 til Norge.
Lot: 348473
15 pfg. Germania på brev fra Hadersleben *(Schleswig)1* d. 2.11.1917 til Hotel Königshof i Limburg am Rhein. Sjældent violet lokalt censurstempel “ÜK Hadersleben” med spejlvendt “S”.
Lot: 356380
Ufrankeret brev fra Brædstrup d. 13.5.1948 til København. Liniestempel "Kassebrev" og ikke udtakseret i porto.
Lot: 358680
35/16 øre Provisorium i vandret parstykke på anbefalet 3. vægtkl. ekspresbrev fra Kjøbenhavn d. 18.5.1919 til Den norske Slibeskivefabrik i Kristiania, Norge.
Lot: 356435
Them pr. Silkeborg, gadeparti med forretning. U/no.
Lot: 359220
Nedkastet flyveblad. "Luftpost - Von der Royal Air Force abgeworfen" no. 11 29. juli 1941. Fire sider illustreret flyveblad. No. 5610/IX
Lot: 359295
Svendborg. Ved den elektriske Thurø færge. Stenders Svendborg no. 134. Med 15 øre Chr. X, annulleret stjernestempel THURØ, sidestempel Svendborg d. 11.07.1925 til Sundby.
Lot: 355710
Alberti-sagen. A/S Strømpefabriken Alberti. N. Kirk u/no. Skjold.
Lot: 359171
Købh., Tuborg depotet Amaliegade 32-23. Interiør foto fra kontoret med formanden Herman Frederiksen. Fotokort u/no.
Lot: 355858
Britisk propaganda flyveblad: "Hitler kann den Krieg nicht mehr gewinnen, er kann ihn nur verlängern". Nedkastet af Royal Air Force over Tyskland. No. G.18
Lot: 359297
Dronninglund, Østergade med købmandsgården. Stenders no. 75581.
Lot: 354137
1,20 kr. Kommissionen for videnskabelige Undersøgelser på brev stemplet Sdr. Strømfjord d. 18.8.1978 til Faaborg, Danmark. Violet sidestempel fra radarstationen DYE 3 på indlandsisen.
Lot: 358719
1851.Privatbefordret brevomslag fra Hamburg d. 30.9.1851 påskrevet “pr. Venskabet” til Arendal, Norge. Muligvis sejlet med jagten “Venskabet” af Farsund.
Lot: 356336
1810. Napoleonskrigene. Tjenestebrev m. indhold dateret Husum d. 17.4.1810 med tydeligt laksegl: HUSUMER BURGER FREIWILL. CORP:. Del af indhold fugtskadet.
Lot: 356372
SS-Feltpostbrev stemplet Feldpost d. 25.12.1944 til familie i Broager, Danmark. Fra SS-Uscha F. Ihle ved feldpost nr. 33756C (= Panzer-Aufklärungs-Abteilung 11, 11. SS-Division Nordland). SS-feldpostcensur.
Lot: 356294
Harboøre. Hilsen fra med Klitparti, Lilöre Monumentet og Badehotellet. N.J. Rönns forlag no. 40908. Med 5 øre våben (-tak) annulleret stjernestempel HARBOØRE og bureau sidestempel VEMB - THYBORØN T. 7. d. 6.12.1902 til København.
Lot: 355409
Tysk 5 pfg. Germania på brevkort (Esefjord, Balholm) dateret Balholmen og annulleret med skibsstempel Kais. Deutsche Marineschiffspost No. 46 d. 2.7.1911 til Berlin, Tyskland. Sendt fra sømand ombord på krydser SMS "Hertha" under togt til Norge.
Lot: 359121