15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 166) annulleret Vejle d. 1.3.1949 og sidestemplet med posthornstempel MUNKEBJERG JERNBANESTATION til København.

1949 - Danmark7100 - Brev - SK 99.2

Lot: 345081

Thorsminde Slusen. Stenders no. 55292.

Danmark7620 - Postkort - Ubrugt

Lot: 355770

Tysk 5 pfg. Germania på brevkort (mandskabs foto) dateret Bergen og annulleret med skibsstempel Kais. Deutsche Marineschiffspost No. 2 d. 26.7.1910 til Kiel, Tyskland. Sendt fra sømand ombord på flåde tender  SMS Pfeil under togt til Norge.

1910 - NorgeBrev

Tysk 5 pfg. Germania på brevkort (mandskabs foto) dateret Bergen og annulleret med skibsstempel Kais. Deutsche Marineschiffspost No. 2 d. 26.7.1910 til Kiel, Tyskland. Sendt fra sømand ombord på flåde tender SMS "Pfeil" under togt til Norge.
Lot: 359119

Mariager. Østergade. P. Alstrup no. 612.

Danmark9550 - Postkort - Ubrugt

Lot: 344579

Ludvík Antonín Salač: Tjekkisk spejder med stor oppakning. SA no. 2305. Knæk.

1950 - TjekkoslovakietPostkort - Brugt m. mærke

Lot: 358196

5 øre Gebyrmærke på Genpart af Postbevis for indbetaling annulleret med kontorstempel Faaborg d. 25.2.1942

1942 - Danmark5600 - Brev - Gebyr 4

5 øre Gebyrmærke på "Genpart" af Postbevis for indbetaling annulleret med kontorstempel "Faaborg" d. 25.2.1942
Lot: 358642

Løgeskov pr. Stenstrup. Skole. M. Kjöllers no. 156121.

1911 - Danmark5771 - Postkort - Brugt m. mærke

Lot: 355534

Gultved. Partier fra med Købmanden, Landevejen mf. P. Sørensen u/no.

1915 - Danmark5772 - Postkort - Brugt m. mærke

Lot: 355645

Silkeborg, Hilsen fra med udsigt og Himmelbjerget. G. Mogensen u/no.

Danmark8600 - Postkort - Brugt u. mærke

Silkeborg, "Hilsen fra" med udsigt og Himmelbjerget. G. Mogensen u/no.
Lot: 352942

Finse. Parti ved jernbanen med Finse Samvirkelag. Fotokort Normann no. 11 - 49 - 46.

NorgePostkort - Ubrugt

Lot: 355792

10 øre Frimærkejubilæum med perfin “AMA” single på tryksag fra Aalborg Margarinefabrik i Aalborg d. 22.3. 1926 til Haderslev. God singlefrankatur kun mulig i 20 dage, fra udgivelsedag d. 11.3.1926 til takstnedsættelse pr. 1.4.1926. Rift på bagsiden.

1926 - Danmark9000 - Brev - 154

Lot: 356430

10 øre Chr. X (3) på anbefalet marinepostbrev fra Skrueskonnerten “Ingolf” på togt i Middelhavet (1.11.1920 - 20.1.1921) stemplet Kjøbenhavn d. 15.12.1920 til København. Frankeret til dansk lokaltakst. Eneste kendte anbefalet marinepostbrev fra perioden. Urent åbnet.

1920 - Danmark1000 - Brev - 69

Lot: 356362

Løkken. Partier fra. Stenders no. 68204.

Danmark9480 - Postkort - Ubrugt

Lot: 355875

Tysk 10 pfg. helsagsbrevkort dateret Stettin d. 10.9.1886 påskrevet “pr. S/S Dronning Lovisa” annulleret med nr.stempel “1” i København og sidestemplet K.OMB.1 d. 11.9.1886 til København, Danmark.

1886 - Danmark1000 - Brev

Lot: 356405

Soldater fra 28. Bataljon på manøvre i september 1912. Fotokort u/no.

1912 - DanmarkPostkort - Brugt u. mærke

Lot: 358474

Købh., Arbejdersportens 1. Kredsdag 1932. D.A.L.'s Københavns-Kreds / Stenders no. 67201.

1932 - Danmark1000 - Postkort - Ubrugt

Lot: 359181

Stauning eller Kaos, Socialdemokratisk valgplakat fra folketingsvalget i 1935. Moderne kort fra Arbejdermuseet.

DanmarkPostkort - Ubrugt

"Stauning eller Kaos", Socialdemokratisk valgplakat fra folketingsvalget i 1935. Moderne kort fra Arbejdermuseet.
Lot: 359165

1867. Ufrankeret tjenestebrev mærket KTmA med fuldt indhold og lapidar Hjørring d. 6.8.1867 via Aarhus og Jydske JB.P.B. til birkekontoret i Silkeborg.

1867 - Danmark9800 - Brev

1867. Ufrankeret tjenestebrev mærket "KTmA" med fuldt indhold og lapidar Hjørring d. 6.8.1867 via Aarhus og Jydske JB.P.B. til birkekontoret i Silkeborg.
Lot: 359286

15+5 øre provisorisk helsagskuvert (fabr. 57) tiltrykt Fødselsanmeldelse annulleret med udslebet stjernestempel TAANUM og sidestemplet Randers d. 20.3.1943 til Viborg

1943 - Danmark8900 - Brev - SK 1348

15+5 øre provisorisk helsagskuvert (fabr. 57) tiltrykt "Fødselsanmeldelse" annulleret med udslebet stjernestempel TAANUM og sidestemplet Randers d. 20.3.1943 til Viborg
Lot: 358768

Lemvig, udsigt fra Østerbjerg. H. Riegel no. 14171.

Lot: 359202

Tågerud ved Morud. Med Købmandsforretningen, Skovfogenbygningen, Smedien, Tågerødgård, samt Langesø Slot. O. Sørensen u/no.

Danmark5462 - Postkort - Brugt u. mærke

Lot: 355544