1949 - Danmark7100 - Brev - SK 99.2
15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 166) annulleret Vejle d. 1.3.1949 og sidestemplet med posthornstempel MUNKEBJERG JERNBANESTATION til København.
Lot: 345081
Lot: 345081
Thorsminde Slusen. Stenders no. 55292.
Lot: 355770
Tysk 5 pfg. Germania på brevkort (mandskabs foto) dateret Bergen og annulleret med skibsstempel Kais. Deutsche Marineschiffspost No. 2 d. 26.7.1910 til Kiel, Tyskland. Sendt fra sømand ombord på flåde tender SMS "Pfeil" under togt til Norge.
Lot: 359119
Mariager. Østergade. P. Alstrup no. 612.
Lot: 344579
Ludvík Antonín Salač: Tjekkisk spejder med stor oppakning. SA no. 2305. Knæk.
Lot: 358196
5 øre Gebyrmærke på "Genpart" af Postbevis for indbetaling annulleret med kontorstempel "Faaborg" d. 25.2.1942
Lot: 358642
Løgeskov pr. Stenstrup. Skole. M. Kjöllers no. 156121.
Lot: 355534
Gultved. Partier fra med Købmanden, Landevejen mf. P. Sørensen u/no.
Lot: 355645
Silkeborg, "Hilsen fra" med udsigt og Himmelbjerget. G. Mogensen u/no.
Lot: 352942
Finse. Parti ved jernbanen med Finse Samvirkelag. Fotokort Normann no. 11 - 49 - 46.
Lot: 355792
10 øre Frimærkejubilæum med perfin “AMA” single på tryksag fra Aalborg Margarinefabrik i Aalborg d. 22.3. 1926 til Haderslev. God singlefrankatur kun mulig i 20 dage, fra udgivelsedag d. 11.3.1926 til takstnedsættelse pr. 1.4.1926. Rift på bagsiden.
Lot: 356430
10 øre Chr. X (3) på anbefalet marinepostbrev fra Skrueskonnerten “Ingolf” på togt i Middelhavet (1.11.1920 - 20.1.1921) stemplet Kjøbenhavn d. 15.12.1920 til København. Frankeret til dansk lokaltakst. Eneste kendte anbefalet marinepostbrev fra perioden. Urent åbnet.
Lot: 356362
Løkken. Partier fra. Stenders no. 68204.
Lot: 355875
Tysk 10 pfg. helsagsbrevkort dateret Stettin d. 10.9.1886 påskrevet “pr. S/S Dronning Lovisa” annulleret med nr.stempel “1” i København og sidestemplet K.OMB.1 d. 11.9.1886 til København, Danmark.
Lot: 356405
Soldater fra 28. Bataljon på manøvre i september 1912. Fotokort u/no.
Lot: 358474
Købh., Arbejdersportens 1. Kredsdag 1932. D.A.L.'s Københavns-Kreds / Stenders no. 67201.
Lot: 359181
"Stauning eller Kaos", Socialdemokratisk valgplakat fra folketingsvalget i 1935. Moderne kort fra Arbejdermuseet.
Lot: 359165
1867. Ufrankeret tjenestebrev mærket "KTmA" med fuldt indhold og lapidar Hjørring d. 6.8.1867 via Aarhus og Jydske JB.P.B. til birkekontoret i Silkeborg.
Lot: 359286
15+5 øre provisorisk helsagskuvert (fabr. 57) tiltrykt "Fødselsanmeldelse" annulleret med udslebet stjernestempel TAANUM og sidestemplet Randers d. 20.3.1943 til Viborg
Lot: 358768
Lemvig, udsigt fra Østerbjerg. H. Riegel no. 14171.
Lot: 359202
Tågerud ved Morud. Med Købmandsforretningen, Skovfogenbygningen, Smedien, Tågerødgård, samt Langesø Slot. O. Sørensen u/no.
Lot: 355544