Danmark3700 - Postkort - Ubrugt
Bornholmske piger i egnsdragter. H. P. Jacobsen u/no.
Lot: 349776
Lot: 349776
Vojens gadeparti. P.J. Schmidt nr. 8.
Lot: 355627
Randers jernbanestation. Luftfoto Stenders Randers no. 196.
Lot: 359185
Aputiteq vejrstation i Østgrønland. Mandskab ved radiomast. Foto 9½x16 cm.
Lot: 359319
90 øre Margrethe single på luftpostkuvert stemplet Avlum d. 27.8.1974 til soldat ved STKMP, DANCON / UNFICYP (= Danske FN-styrker på Cypern).
Lot: 359235
Thorshavn. Parti fra. Stenders no. 10330.
Lot: 355667
80 øre og 1 kr. Chr. X på adressebrev for værdipakke fra Aarhus d. 7.12.1916 til Skanderborg.
Lot: 356452
Feltpostkort dateret i Warmenünde med skibsstempel Deutsche Seepost Gjedser - Warmenünde Fh d. 17.10. 1940 til feldpost no. 38510 = Feldkommandantur 517.
Lot: 356424
Melby mølle. W. Hansen no. 11175.
Lot: 354594
10 øre Bølgelinie og Julemærke 1931 på julekort fra København d. 31.12.1931 til Odense. Nytårshilsen og tydelig underskrift fra "Th. Stauning".
Lot: 359179
Odense. Viadukten ved Nørregade med passerende lokomotiv. Stenders no. 30092. Lidt plettet!
Lot: 355222
12 øre Chr. X i parstykke og 20+10 øre Røde Kors provisorium på overfrankeret brev fra København d. 21.8.1921 til Kolberg, Tyskland.
Lot: 358329
Kroghenlund Gods ved Stenstrup. Brændte i 1969. Chr. Skov u/no.
Lot: 355782
Elisabeth Jerichau Baumann: "Moder Danmark" med dannebrog. Stenders Akvarelkort no. 115.
Lot: 358957
Svendborg. Klosterstræde. W.K.F. no. 1002.
Lot: 355646
Arbejde på stor landejendom. Fotokort u/no.
Lot: 357199
Ludvík Antonín Salač: Tjekkisk spejder samler brænde. SA no. 2306.
Lot: 358198
Glumsø. Partier fra. N.P. Nielsen u/no.
Lot: 355818
Ryomgård. Marie Magdalene skole. Stenders no. 81592.
Lot: 355878
Carl Røgind: Nissefamilie danser om postbud. U/no.
Lot: 345027
5 øre (3), 1 kr. Chr. X og 20 øre (3) Genforening på 175 øre frankeret internationalt adressekort for pakke med postopkrævning fra Aarhus d. 21.6.1921 via Skien til Øifjeld, Norge. Et mærke med nålehul.
Lot: 358362