1912 - Slesvig - 6400
5 pfg. Germania på brevkort (SMS "Bussard") dateret Daressalam i Tysk Østafrika stemplet Kais. Deutsche Marineschiffspost No. 11 d. 25.6.1912 til Sønderborg. Sendt fra marinesoldat ombord på krydseren SMS "Seeadler" ved Tysk Østafrika.
Lot: 264644
DKK 300,00 |
Europa
Tyskland
Tyske Kolonier
Tysk Østafrika
Postkort > Skibe
Breve > Slesvig > 1. Verdenskrig