1875 - Denmark - EB 3 - 4400
4 øre helsagsbrevkort dateret Kalundborg d. 8.7.1875 fremsendt med dampskibet "Ydun" og sendt lokalt i København med fodpost. Annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet F:P: d. 9.7.1875. Iflg. meddelelse er der tilbagesendt 4 Daaser med dampskibet "Ydun", som i årene 1871-1887 bl.a. besejlede ruten København -Kalundborg - Ebeltoft - Snaptun - Horsens.
Lot: 298134
Ended | 03/07/2019 21:03:24 |
Winning bid: | DKK 1,183.00 |
Bid history: | 4 bids |
Postal Stationary
Postcards
Covers > Denmark postal history > Shipmail
Covers > Denmark cancellations > Footpost cancels