1894 - Denmark - SK 1063 - 4270
8 øre helsags korrespondancekort dateret i Kirke Helsinge pr. Slagelse annulleret med stjernestempel RYE og sidestemplet med lapidar Philipsdal d. 9.8.1894 til København - eftersendt til først Bjerringbro og siden Esbjerg. Philipsdal postkontor flyttede i 1898 til Høng.
Lot: 328992
Ended | 03/02/2021 21:03:20 |
Winning bid: | DKK 200.00 |
Postal Stationary
Envelopes
Covers > Denmark cancellations > Lapidarcancels
Covers > Denmark cancellations > Starcancels