1911 - Denmark - SK 0412 - 6054
5 øre Fr. VIII og Julemærke 1911 på brevkort dateret julen 1911 og annulleret med stjernestempel GRAVENS til Ullerslev. Enestående efteranvendelse af sjældent stjernestempel. Stjernestemplet GRAVENS blev bestilt i 1903 og kendes ikke anvendt med brugsdato - blot på AFA 52 (5 øre Chr. IX udg. ca. 1905-06). I 1908 fik Gravens et brotypestempel, men har øjensynlig genfundet det gamle stjernestempel i juleperioden 1911. Brugsforsendelse fra nyopdaget familiekorrespondance.
Lot: 331987
Ended | 10/03/2021 21:25:04 |
Winning bid: | DKK 7,865.00 |
Bid history: | 20 bids |
Typograph Issues
Covers > Denmark issues > Christmas Seals
Covers > Denmark cancellations > Starcancels