1919 - Denmark - 100 - 1000
Fransk korrespondancekort dateret i Paris 3.5.1919 og påskrevet “Afsändt med flygmaskin från Paris i Maj 1919, förd af Premierløjtnant Krause-Jensen” frankeret med 12 øre Chr. X stemplet Kjøbenhavn 5 d. 10.5.1919 til Djursholm, Sverige. Befordret fra Frankrig med Farman “Goliath” på demonstrationsflyvning til Danmark. “Goliath” forulykkede på hjemrejsen ved den tysk-hollandske grænse hvor Krause-Jensen blev alvorligt kvæstet. Enestående forsendelse - antagelig unik.
Lot: 251
Ended | 05/03/2024 21:47:20 |
Winning bid: | DKK 22,550.00 |
Bid history: | 7 bids |
Typograph Issues
Covers > Denmark postal history > Airmail