1912 - Denmark - 54 - 1000
5 øre Fr. VIII på brevkort (krydseren “Heimdal”) dateret i Nordsøen d. 21.6.1912 og annulleret med skibsstempel “Fra Island” og sidestemplet Kjøbenhavn d. 30.6.1912 til Odense. Krydseren “Heimdal” var på rejse som kadetskib til Færøerne, Island, samt Kingstown og Boulogne (28.5.-14.9.1912).
Lot: 298
Ended | 05/03/2024 21:44:33 |
Winning bid: | DKK 1,485.00 |
Bid history: | 2 bids |
Typograph Issues
Covers > Denmark postal history > Shipmail