1928 - Greenland - 124 - 3191
10 øre Bølgelinie på lokalbrev dateret Ivigtut d. 13.9. 1928 og stemplet ved ankomsten til København d. 26.9. 1928. På bagsiden: Ivigtut Kryolithbrud. Iflg. indhold sendt med S/S “Fulton” med omtale af de 2 forulykkede amerikanske flyvere Hassell og Cramer. Spændende.
Lot: 427
Ended | 05/07/2016 22:32:18 |
Winning bid: | DKK 2,750.00 |
Bid history: | 4 bids |
Typograph Issues
Covers > Greenland > Postal History