1912 - Iceland - 54 - 1000
5 øre Fr. VIII på brevkort (krydseren “Heimdal”) dateret i Nordsøen d. 21.6.1912 og annulleret med skibsstempel Fra Island og sidestemplet Kjøbenhavn d. 30.6.1912 til Odense. “Heimdal” på rejse som kadetskib til Færøerne, Island, Kingstown og Boulogne (28.5.5-14.9.1912).
Lot: 462
Ended | 12/09/2016 08:47:58 |
Starting bid: | DKK 1,000.00 |