1960 - SwedenCover
Militärbrev annulleret med ovalt stempel Svenska FN-bataljonen Kongo d. 28.12.1960 til Bromma. Fra svensk FN-soldat i Teknikkergruppen Congo. Svarmærke fjernet.
Lot: 293678
Lot: 293678
10 øre Bølgelinie på ekspeditionskort annulleret Dansk Nordostgrønlandsekspedition d. 18.5.1939 til København, Danmark. Ank.stemplet med blanketmaskinstempel Kh.K. d. 17.9.1939.
Lot: 293664
3,50 kr. Turistmål på illustreret spejder-kuvert annulleret med særstempel Ry / FDF/FPF Landslejr d. 4.7.1991 til Assens.
Lot: 292959
40 øre Chr. X single på brev fra Kjøbenhavn d. 28.4.1921 til Leipzig, Tyskland.
Lot: 292876
10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med brotype IIId Lemvig JB.P.E. d. 7.6.1935 til Hurup Thy.
Lot: 293142
10 øre Bølgelinie og Julemærke 1950 i parstykke på julekort annulleret med brotype IIc Lejbølle d. 23.12.1950 til Snøde.
Lot: 293138
2½d George VI på underfrankeret brev fra London d. 13.10.1950 til København. Udtakseret i porto med 38 øre grønt portomaskinstempel.
Lot: 293208
1 sh. single på luftpostbrev fra Swakopmund d. 21.12.1936 til Skive, Danmark. Luftpostetiket annulleret.
Lot: 293699
5 øre Posthorn på særligt 100 års brevkort (1814-1914) fra Bergen d. 10.7.1915 til København, Danmark.
Lot: 293675
30 øre Thorvaldsen single på brev fra København d. 6.1.1939 til sømand ombord på M/S "Chile" via rederiet ØK i København - eftersendt til Las Palmas, Spanien med spansk borgerkrigscensur Censura Militar Las Palmas Transito.
Lot: 293604
4 sk. 1854 udg. på markedsberetning dateret Leith d. 11.4.1860 annulleret med nr.stempel "2" og sidestemplet antiqua K.D.O.P.A. Hamburg d. 14.4.1860 til Assens.
Lot: 293709
5 øre, 10 øre (3) Bølgelinie, 25 øre (5), 50 øre Fr. IX og 1 kr. Rigsvåben på 310 øre frankeret postopkrævnings-adressekort for pakke fra København d. 7.11.1952 til Jakobshavn, Nordgrønland.
Lot: 293612
20 øre Fr. IX på brev annulleret med pr.-stempel Tranum pr. Brovst d. 26.7.1949 til København.
Lot: 293440
Afleveringsattest - formular F.71 (2-51 A5) stemplet Gørlev Sjælland d. 28.11.1956.
Lot: 293632
8 pfg. Beethoven (rift) på brevkort (Damptog på Hindenburgdæmningen) fra Westerland på Sylt d. 17.9.1928 til Løgumkloster, Danmark. Udtakseret i porto med 10 øre Portomærke stemplet Løgumkloster d. 18.9.1928.
Lot: 292702
10 øre og 20 øre Chr. X på søndagsbrev fra Kolding d. 31.7.1943 til Thisted. Påsat meddelelse fra posthuste - formular F.7 (9-43 B9) vedr. brevet afsendt for sent til udbringning søndag.
Lot: 292616
5 cts. Rytter, 20 cts., 40 cts. og 70 cts. (3) Franco på luftpostbrev fra San Feliu de Guixols d. 15.7.1942 til Göteborg, Sverige. Åbnet af spansk censur i Barcelona og tysk censur i Frankfurt.
Lot: 293688
3,75 kr. Dansk Design illustreret helsagsbrevkort med Julemærke 1997 stemplet Bagsværd d. 21.12.1997 til Bagsværd.
Lot: 292544
10 øre Bølgelinie og 50 øre Fr. IX på fortrykt kuvert fra British Vice Consulate i Thorshavn d. 12.7.1952 til Edinburgh, Scotland.
Lot: 292732
Ufrankeret pakkefølgebrev for pakke på 4 lod med blåt antiqua Odense d. 26.9.18xx til Kjøbenhavn. Påskrevet "12" skilling porto.
Lot: 293422
20 øre Fr. IX på brevkort (Langøre, Samsø) dateret Samsø og annulleret med brotype IIc skibsstempel Fra Aarhus Kalundborg d. 2.8.1954 til København.
Lot: 293614