1946 - IcelandCover
60 aur Geysir på brev fra Akureyri 1946 til Puerto Montt, Chile. Ank.stemplet d. 23.8.1946. Usædvanlig destination. Afkortet i venstre side.
Lot: 293685
Lot: 293685
5 øre Bølgelinie i 3-stribe på brevkort dateret d. 21.2.1925 annulleret med stjernestempel FØVLING til Slagelse.
Lot: 292674
7 øre Bølgelinie i single og halveret på "10½ øre" frankeret lokalbrev i København d. 14.6.1926. Ikke udtakseret i porto.
Lot: 293584
1840. Tjenestebrev mærket "K.T." med håndskrevet bynavn "Aalborg N6" fra Aalborg Stift d. 2.3.1840 til Magistraten i Kjøbenhavn.
Lot: 293407
10 pfg. Germania på underfrankeret brevkort fra Berlin d. 1.11.1919 til København, Danmark. Tysk portostempel "T 1/2 c." og udtakseret i "6" øre dansk porto.
Lot: 292164
Almanak for året 1824. 32 sider.
Lot: 293635
3 kr. Danske Møller på underfrankeret luftpostbrev fra Århus d. 31.11.1989 til Victoria, Canada. Postalt opfrankeret med 140 øre porthus frankostempel fra Århus C. d. 31.1.1989.
Lot: 293101
5 öre Oscar II på brevkort annulleret med skibsstempel "Fra Sverige H." og sidestemplet Kjøbenhavn d. 19.10.1907 til København, Danmark.
Lot: 293681
Ufrankeret rudekuvert mærket forretningspapirer fra København d. 23.6.1944. Udtakseret i porto med 20 øre Portomærke stemplet Hellerup d. 24.6.1944.
Lot: 292116
10 øre Våben helsagsbrevkort annulleret med stjernestempel SKODSBORG og sidestemplet Kjøbenhavn V. d. 8.9.1890 til Berlin, Tyskland.
Lot: 292761
30 øre Fr. IX på brev annulleret med TMS "Lad os mødes i Hjemmeværnet"/København OMK.21 d. 23.1.1953 til Rungsted Kyst.
Lot: 292539
Ufrankeret fortrykt kuvert fra Royal Canadian Air Force sendt som feltpost fra R.A.F. Post Office 001 (= Reykjavik) d. 12.6.1944 til Yarmouth, Nova Scotia, Canada. Rød RAF censur R.A.F. Censor no. 234.
Lot: 293387
5 øre Bølgelinie med perfin "I.M.D." på tryksag fra "Kirkelig Forening for den indre Mission i Danmark" i København d. 1.9.1933 til Erslev.
Lot: 293180
2 mk. Løve på brev fra Helsingfors d. 15.5.1940 til Bjärnum, Sverige - eftersendt til svensk fältpost no. 41334, Litra F. Finsk censur.
Lot: 293690
10 øre Bølgelinie og Julemærke 1942 på underfrankeret julekort fra København d. 24.12.1942 til Svendborg. Udtakseret i porto med 10 øre Portomærke stemplet Svendborg d. 25.12.1942.
Lot: 292839
10 øre helsagskuvert (fabr. 31-Kl.) opfrankeret med 10/8 øre helsagsafklip, 5 øre Bølgelinie (par) og 20 øre Chr. X (par) sendt anbefalet fra Kjøbenhavn d. 27.12.1921 til Erfurt, Tyskland.
Lot: 293639
1851. Militaria brev med laksegl "Schleswig Holsteinische 1. Bataillion" med håndskrevet bynavn "Tornesch 13/2 51" til 4. Infanterie Brigade i Itzehoe. Sjældent håndskrevet bynavn fra Tornesch ved Pinneberg. Ikke registreret af Vagn Jensen eller Arge Schleswig-Holstein. Vedl. kopi af attest på 4 R.B.S. brev med samme påtegning fra 26.2.1852.
Lot: 293713
Halveret 4 cents Tofarvet på brev stemplet Frederiksted d. 27.2.1903 til Christiansted. Det af forside bortklippet og bagklap mgl.
Lot: 293668
Østrigsk 2 sh. på underfrankeret brevkort med svagt stempel udtakseret i porto med 30 øre Bølgelinie annulleret med liniestempel "Porto at betale" til København, Danmark.
Lot: 293106
25 øre, 125 øre Bølgelinie, 5 kr., 10 kr. og 20 kr. Rigsvåben, samt Julemærke 1991, på anbefalet brev fra København d. 13.12.1991 til München, Tyskland.
Lot: 292855
5 øre Fr. VIII og Julemærke 1907 på julekort fra Præstø annulleret med bureaustempel Præstø - Næstved d. 23.12.1907 til Vejle.
Lot: 293404