1926 - Denmark1000 - Cover - P 12
Tysk 10 pfg. Adler på underfrankeret brevkort fra Hanau d. 15.10.1926 til København, Danmark. Udtakseret i porto med 10 øre Portomærke stemplet København d. 18.10.1926.
Lot: 293411
Lot: 293411
½d i parstykke på brevkort fra Port Elizabeth d. 1.3.1902 til Göteborg, Sverige.
Lot: 293697
Ufrankeret lokalt brevkort i København d. 7.1.1932. Udtakseret i porto med 4 øre og 10 øre Portomærke stemplet København.
Lot: 293136
Flygtningehjælpen 4,75 kr. + 50 øre velgørenheds udg. Reklame skilt til brug ved salgssteder.
Lot: 293459
50/35 øre provisorisk helsags korrespondancekort (fabr. 114) annulleret med brotype IId Holbæk d. 21.9.1965 og sidestemplet Feltpost d. 21.9.1965 til Trelleborg, Sverige. Interessant filatelistisk anvendelse af sjælden helsag. Skilling: "L" for brugt eksemplar.
Lot: 293692
12,50 kr. Landskab og Julemærke 2002 på brev fra Bagsværd annulleret Nordsjællands Postcenter d. 10.12.2002 til USA.
Lot: 292481
4 øre Tofarvet på underfrankeret brevkort fra Aarhus d. 26.4.1904 via bureau Nykjøbing p. F. - Nakskov til Nakskov. Udtakseret i 2 øre porto.
Lot: 293129
45 øre Fr. IX single på lokalt anbefalet brev i København d. 8.12.1950.
Lot: 292477
15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 61-H) med fortrykt meddelelse fra Strandby Fyr stemplet brotype IIIb Esbjerg d. 16.7.1923 til Fyrdirektøren i København.
Lot: 293167
25 cts. helsagsbrevkort fra Barcelona d. 3.2.1938 til Berlin, Tyskland. Lokal spansk censur.
Lot: 293728
60 øre firmafranko fra KFA på brev fra Københavns Frihavn d. 25.2.1969 til Kastrup.
Lot: 293188
Ufrankeret brevkort dateret Leopoldville og stemplet Organisation Nation Unies au Congo d. 18.1.1961 til Bromma, Sverige. Fra svensk FN-soldat ved Teknikkergruppen i Congo.
Lot: 293677
Preussen 10 sgr. udg. og Norddeustcher Postbezirk ½ gr. og 2 gr. stukken kant på blandingsfrankeret BREVFORSIDE af værdibrev stemplet Eutin d. 6.2.1869 til Kiel.
Lot: 293711
Fortrykt S.F.K. feltpostkort stemplet Fältpost S.F.K. d. 29.3.1940 til Falun, Sverige. Fra svensk frivillig i S.F.K. avd. 11, Haparanda F. med svag finsk censur.
Lot: 293679
4 øre Tofarvet på "Plakat angaaende Session for Aaret 1891 i 1ste Udskrivningskreds" sendt som tryksag fra Kjøbenhavn d. 22.8.1890 til Hvidovre Sogneraad pr. Valby. 55x68 cm.
Lot: 293732
60 øre Fr. IX på brev fra Orø Kommune annulleret med pr.stempel Orø pr. Holbæk d. 18.8.1969 til Kastrup.
Lot: 293151
5 øre Våben helsagsbrevkort annulleret med lapidar Lunderskov d. 9.10.1888 til Struer.
Lot: 293163
30 øre Fr. IX på brev annulleret med pr.-stempel Valsgaard pr. Hobro d. 31.7.1952 til Hadsund.
Lot: 293114
25 öre Gustaf og 30 öre UPU på anbefalet brev fra Hälsingborg d. 27.4.1950 til Rio de Janeiro, Brasilien.
Lot: 293265
3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort (Kastrup Værk) annulleret med stjernestempel KASTRUP og sidestemplet Kjøbenhavn *C* d. 9.6.1905 til København Ø.
Lot: 293655
4/25 øre Provisorium på fortrykt kuvert fra "Den Permanente" sendt som lokal tryksag fra København d. 13.10.1934 til Hellerup.
Lot: 293143