1926 - Denmark4913 - Cover - 159
12/15 øre Provisorium og Julemærke 1926 på julekort annulleret med tydeligt brotype IIIb Svinsbjerg d. 23.12.1926 til København.
Lot: 296330
Lot: 296330
10 øre Bølgelinie på brevkort (Vaag på Suderø) annulleret med udslebet stjernestempel MIDVAAG og sidestemplet brotype IIIc Thorshavn d. 20.12.1933 til Sandø.
Lot: 296356
1,30 kr. Oehlenschläger og Elleore Julemærke 1979 i parstykke på brev fra København d. 21.12.1979.
Lot: 296387
30 øre Fr. IX på brev annulleret med TMS "Støt UNICEF FNs Børnefond"/Ålborg 3. d. 3.10.1962.
Lot: 296449
5 øre Fr. VIII med perfin "M." (Firma Otto Mønsted) på brevkort fra Kjøbenhavn d. 5.5.1907 til Horsens.
Lot: 296470
2 cents helsagskuvert opfrankeret med 3 cents Washington fra Saint Paul d. 22.12.1915 til Hermannsburg, Tyskland. Tysk censur fra Emmerich.
Lot: 296495
Ufrankeret UNEF Air Letter med indhold dateret i Gaza stemplet United Nations Emergency Force d. 11.12.1959 til Aalborg. Påsat dansk Julemærke 1959.
Lot: 296334
Engelsk Toy Post mærkat på lille brev med indhold til Father Christmas. Indeholder ønskeseddel.
Lot: 296314
5 øre Bølgelinie (par) på lokalbrev fra Gentofte d. 22.6.1944 til København. Påsat etiket "De bedes venligst ved lejlighed anmode Afsenderen om at benytte Deres rigtige og fuldstændige Adresse.".
Lot: 295842
7/20 øre Provisorium, samt Julemærke 1927 og 1928, på lokalt julekort annulleret med brotype IIIb Verst d. 22.12.1928.
Lot: 296404
25 cts. i parstykke (ene defekt) på brev fra Fuenterrabia d. 17.7.1937 til Lüdenscheid, Tyskland. Lokal spansk borgerkrigscensur fra Fuenterrabia.
Lot: 295919
5 øre helsagsafklip og Julemærke 1934 på julekort fra København d. 23.12.1934 til Hellerup.
Lot: 296383
5 øre og 10 øre Regentjubilæum på fortrykt kuvert "Aldrig mere Krig" fra Aagaard d. 2.10.1937 til Aale.
Lot: 296397
30 kr. Jule udg. og Fredsmærke 1995 på brev fra Reykjavik d. 17.12.1995 til Akureyri.
Lot: 296322