30 øre Fr. IX på brev fra Vordingborg d. 10.1.1953 til Rigshospitalet, København. Rammestempel: Vær så venlig ved lejlighed at meddele Deres pårørende Deres fuldstændige adresse på hospitalet (afdeling nr. og sal).

1953 - Denmark4760 - Cover - 337

30 øre Fr. IX på brev fra Vordingborg d. 10.1.1953 til Rigshospitalet, København. Rammestempel: "Vær så venlig ved lejlighed at meddele Deres pårørende Deres fuldstændige adresse på hospitalet (afdeling nr. og sal)".
Lot: 296804

70 øre Chr. X single på anbefalet brev fra Tønder d. 11.12.1924 via bureau Hannover-Hamburg Zug 74 til Pössneck, Tyskland. På bagsiden Julemærke 1924 (3) bundet til kuvert af tysk bureaustempel.

1924 - Denmark6270 - Cover - 108

Lot: 296630

5 øre Bølgelinie i vandret 3-stribe og 15 øre Karavel på søndagsbrev fra København d. 12.8.1933 til Skagen.

1933 - Denmark1000 - Cover - 183, 169

Lot: 296944

20 øre Fr. IX og Danmarks Tunghøre mærkat på brevkort fra Sjællands Odde d. 8.7.1961 til St. Magleby.

1961 - Denmark4583 - Cover - 320

Lot: 296408

20 øre Fr. IX på brevkort med Nordisk Good-Templar Orden mærkat fra Struer d. 6.8.1956 til Glostrup - eftersendt til Næstved.

1956 - Denmark7600 - Cover - 320

Lot: 296346

20 øre Chr. X og Chr. X 75 års mærkat på brev fra København d. 24.8.1945 til Oslo, Norge. Violet licens-stempel A.Nr.1252 og åbnet af dansk efterkrigscensur (krone)/231/Danmark.

1945 - Denmark1000 - Cover - 276

20 øre Chr. X og Chr. X 75 års mærkat på brev fra København d. 24.8.1945 til Oslo, Norge. Violet licens-stempel "A.Nr.1252" og åbnet af dansk efterkrigscensur (krone)/231/Danmark.
Lot: 296648

16 pfg. (9) og 24 pfg. (14) ustemplet på for- og bagside af forsent afsendt Zehnfach-brev fra Kiel d. 25.6.1948 til Hamburg. Udtakseret i 36 pfg. porto. Zehnfach i Vest-zonen var kun gyldig i dagene 21.-22.6.1948.

1948 - GermanyCover

Lot: 296978

30 øre Hans Egede og 35 øre Trommedanser på brev fra Godhavn 1963 til New York, USA. Returneret som ubekendt til Grønlands Postkontor i København og iflg. indhold returneret til Valetta, Malta. Herfra igen returneret med forskellige stempler. Interessant ulovligt lotteribrev med fuldt indhold.

1963 - Greenland3953 - Cover - 42, 46

Lot: 296460

1810. Francobrev med fuldt indhold dateret Skjoldnæsholm d. 24.11.1810 til Hr. Forvalter og Dannebrogsmand Albrecht i Roskilde. Påskrevet 2 sk. med rødkridt.

1810 - Denmark4174 - Cover

1810. Francobrev med fuldt indhold dateret Skjoldnæsholm d. 24.11.1810 til Hr. Forvalter og Dannebrogsmand Albrecht i Roskilde. Påskrevet "2" sk. med rødkridt.
Lot: 296859

10 øre Våben helsagsbrevkort fra Kjøbenhavn annulleret med kombineret nr.-stempel 181/SJÆLL.P.B. d. 26.6.1884 til London, England.

1884 - Denmark1000 - Cover - EB 12

10 øre Våben helsagsbrevkort fra Kjøbenhavn annulleret med kombineret nr.-stempel "181"/SJÆLL.P.B. d. 26.6.1884 til London, England.
Lot: 296696

10 øre helsagsbrevkort annulleret med lapidar Nørre-Nebel d. 20.12.1886 til Neumünster, Tyskland.

1886 - Denmark6830 - Cover - EB 10a

Lot: 296963

6 øre Bølgelinie på underfrankeret lokalt tryksag i København d. 11.4.1951. Udtakseret i porto med 8 øre grønt portomaskinstempel d. 11.4.1951.

1951 - Denmark1000 - Cover - 254

Lot: 296812

20 pfg. (2) og 50 pfg. Germania på internationalt adressekort for pakke fra Heubach, Württemberg d. 28.3.1903 til Kjøbenhavn, Danmark. Et mærke med hj.skade.

1903 - Germany1000 - Cover

Lot: 296974

10 øre Dansk Fredning (par) og 60 øre Niels Bohr (par) på luftpostbrev fra Helsingør d. 18.12.1963 til Chicago, USA. På bagsiden Julemærke 1963.

1963 - Denmark3000 - Cover - 421, 407

Lot: 296340

4 sk. 1858 udg. med usædvanlig bred rand på brev annulleret med nr.stempel 65 og sidestemplet antiqua Slagelse d. 21.6.18xx til Kjøbenhavn.

Denmark4200 - Cover - 7

4 sk. 1858 udg. med usædvanlig bred rand på brev annulleret med nr.stempel "65" og sidestemplet antiqua Slagelse d. 21.6.18xx til Kjøbenhavn.
Lot: 296621

Ufrankeret amerikansk feltpostkort fra Biarritz, Frankrig dateret d. 15.4.1919 og stemplet Rec'd from Army Bordeaux d. 18.4.1919 til Huntingdon, USA. Amerikansk unit censor no. A4890

1919 - FranceCover

Lot: 296678

2 mk. Løve og 4 mk. Postbygning på luftpostbrev fra Åbo d. 10.5.1944 til Äppelviken, Sverige. Åbnet af finsk censur.

1944 - FinlandCover

Lot: 296674

Postnord Quickbrev 2016 mærkat på brev fra Aarhus annulleret med svagt stempel Sydjyllands Postcenter til Valby.

Denmark8210 - Cover

Lot: 296823

3 øre lokal helsagsbrevkort stemplet Korsør d. 20.4.1895. På bagsiden fortrykt meddelelse vedr. Den moderne Illusionist. Tankelæseren Faustinus afholder seancer i Korsør med spiritistiske fænomener, hypnotiske eksperimenter, tankelæsning osv.

1895 - Denmark4220 - Cover - EB 16

3 øre lokal helsagsbrevkort stemplet Korsør d. 20.4.1895. På bagsiden fortrykt meddelelse vedr. "Den moderne Illusionist". Tankelæseren Faustinus afholder seancer i Korsør med spiritistiske fænomener, hypnotiske eksperimenter, tankelæsning osv.
Lot: 296966

3 øre Bølgelinie og Julemærke 1916 på lokalt julekort annulleret med brotype IIIb Skjern d. 23.12.1916.

1916 - Denmark6900 - Cover - 79

Lot: 296343

8 øre Tofarvet på brev annulleret med stjernestempel RUNGSTED og sidestemplet Kjøbenhavn KB d. 3.6.19xx til Ruds Vedby.

Denmark2960 - Cover - SK 1060

Lot: 296992