1977 - Denmark1000 - Cover - 564
120 øre Margrethe og Elleore Julemærke 1977 i parstykke på brev fra København d. 22.12.1977.
Lot: 296388
Lot: 296388
12 øre Chr. X single på brev fra Kjøbenhavn d. 13.1.1919 til Helsingborg, Sverige.
Lot: 298106
10 øre Våben på brev annulleret med stjernestempel SKELUND og sidestemplet bureau Aalborg - Hadsund T.65 d. 23.10.1904 til Kjøbenhavn.
Lot: 298186
2 kr. firmafranko på underfrankeret tryksag fra Udenrigsministeriet i København d. 25.4.1983 til Vallø Slot pr. Køge. Udtakseret i 100 øre porto med 10 øre (2), 50 øre og 20 øre Bølgelinie (Hæftesammentryk HS2) og 10 øre Bølgelinie stemplet "Porto at betale". På bagsiden etiket formular J 39 (2-75 A9) "Forsendelsen er udtakseret i porto som brev / da den ikke opfylder betingelserne for postbesørgelse som tryksag".
Lot: 296813
100 øre Mykines (par), 500 øre Landskab og 800 øre Postbud (par) på adressekort for luftpostpakke annulleret med pr.stempel Midvagur pr. Tórshavn d. 7.9.1979 via København Told til Næstved.
Lot: 298062
Tysk 1 mk. på brevkort (Travemünde) sendt ombord på M/F "Prins Richard" (Rødby-Puttgarten færge) og annulleret med TMS ved Midsjællands Postcenter d. 1.10.1999 og sidestemplet "Paquebot" til Düsseldorf, Tyskland.
Lot: 296850
60+10 øre Børnesagen i Grønland på brev annulleret med dansk stempel i Odense d. 19.3.1969 til Andsager. Ikke udtakseret i porto.
Lot: 296312
10 kr. Telefrafi og Tjaldanes Lions Club julemærke 1986 på brev fra Hafnarfjördur d. 22.12.1986 til Reykjavik.
Lot: 296318
2,80 kr. Margrethe helsagsbrevkort (fabr. 223) med Julemærke 1986 fra Vodskov d. 5.12.1986 til Valby.
Lot: 298023
60 øre Fr. IX 60 år, samt både Verdensflygtningeåret og Kiropraktik mærkater, på brev fra Lyngby d. 22.3.1960 til East Providence, USA.
Lot: 296405
50 øre Balletfestival på postkvittering fra Lyngby d. 29.11.1966 til Virum. Kvitteret med violet trodat stempel med sorteringskode Lyngby Postkontor 7400 d. 30.11.1966.
Lot: 296950
30 kr. Jule udg. og Fredsmærkat på brev fra Selfoss d. 19.12.1995 til Reykjavik.
Lot: 296315
6 øre Bølgelinie på filatelistisk tryksag annulleret med bureaustempel Horsens - Silkeborg T.47 d. 17.5.1949 og sidestemplet med posthornstempel Virklund (Silkeborg) til København.
Lot: 295025
10 øre Bølgelinie på underfrankeret brev med Julemærke 1934 fra København d. 24.12.1934 til Horsens. Udtakseret i porto med 20 øre Portomærke stemplet Horsens d. 24.12.1934.
Lot: 296342
10 øre H.C.Andersen og Aalborg Alm. Understøttelsesforening julemærke 1936 på julekort fra Aalborg d. 24.12.1936 til Fredericia.
Lot: 296372
5 øre Bølgelinie på underfrankeret lokalbrev i Hammel d. 4.4.1940. Udtakseret i porto med 10 øre Portomærke stemplet Hammel d. 5.4.1940.
Lot: 296817
1820. Francobrev med indhold dateret Lübeck d. 10.7.1820 til Bordeaux, Frankrig. Sort stempel "T.T.R.4.", "DANEMARCK PAR HAMBOURG" og rammestempel "Allemagne par Givet".
Lot: 298253
10 öre Berzelius på brevkort fra Äppelviken d. 11.1.1940 til Kuopio, Finland. Finsk censur.
Lot: 296676
6 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 4 øre Tofarvet fra Kjøbenhavn d. 15.2.1884 til London, England. Har været opklæbet.
Lot: 298020
20 øre Chr. X 75 år på brev annulleret med brotype IIc Bække d. 15.11.1945 til Oksbøl.
Lot: 298000
5 øre helsagsafklip anvendt som frankering på brevkort fra Kjøbenhavn d. 14.7.1908 til Kerteminde.
Lot: 296687