1937 - Denmark4654 - Cover - 239
5 øre Regentjubilæum i parstykke på brevkort fra Fakse Ladeplads annulleret med bureaustempel Køge - Fakse Lp. T.11 d. 17.6.1937 til Stenlille. Mærker lidt nusset.
Lot: 296698
Lot: 296698
Postsags rudekuvert med Post Exprés stregkode fra Post Danmark Banegpårdspladsen R5 / 8010 d. 17.8.2000.
Lot: 298377
10 øre Bølgelinie på brevkort (Parti fra Trangisvaag) annulleret med brotype Ig Trangisvaag d. 27.12.1929 til Sand på Sandø.
Lot: 296392
7 øre Bølgelinie og Aalborg Alm. Understøttelsesforening julemærke 1931 på lokalt julekort i Aalborg d. 23.12.1931.
Lot: 296373
4 kr. Jon Magnusson og IOOF julemærke 1968 på brev fra Reykjavik d. 17.12.1968.
Lot: 296321
25 øre Karavel i parstykke på anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 13.2.1928 til Leeds, England.
Lot: 298031
30 øre Fr. IX 60 år og 1 kr. Rigsvåben på ekspres lokalbrev i København d. 29.3.1960.
Lot: 298373
60+10 øre Børnesagen i Grønland på brev fra Sukkertoppen d. 3.7.1969 til Odense.
Lot: 296462
1,30 kr. Europa udg. på skibsbrev annulleret med engelsk stempel Paquebot London d. 4.2.1980 til Tervuren, Belgien. Sidestemplet: Esbjerg - Harwich / 3.2.1980 / M.S. Dana Anglia.
Lot: 296994
5,50 kr. Forsiller og Røde Kors julemærke 1999 på brev fra Sindal stemplet Nordjyllands Postcenter 1999 til Eugene, USA.
Lot: 296416
5 øre Fr. VIII helsagskorsbånd opfrankeret med 10 øre Fr. VIII sendt som tryksag fra Allinge d. 23.8.1912 til Göhren, Tyskland.
Lot: 296608
30 øre Thorvaldsen single på brev fra Hellerup d. 2.1.1940 til Basel, Schweiz.
Lot: 298002
5 øre Våben på brevkort annulleret med stjernestempel RYNKEBY og sidestemplet bureau Odense - Dalby T.5 d. 25.9.1906 til Stenstrup.
Lot: 298144
8 øre Tofarvet på brev annulleret med stjernestempel SNERTINGE og sidestemplet lapidar Jyderup d. 15.6.1875 til Kjøbenhavn.
Lot: 298170
30 kr. Jon Eiriksson og Spejderforbundet Julemærke 1973 på julekort fra Hafnarfjördue d. 9.12.1975 til Lüneburg, Tyskland.
Lot: 296317
4 sk. Tjenestemærke på brev annulleret med nr.stempel "231" og sidestemplet antiqua Fuglebjerg d. 21.2.(ca. 1880) til Odense. Folder.
Lot: 298343
10 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 57-H) opfrankeret med 5 øre Chr. X annulleret med stjernestempel STOKKEMARKE og sidestemplet Søllested d. 11.4.1921 til København.
Lot: 298193
1828. Privatbefordret brev dateret Hvirring d. 24.5.1828 fra Thyge Jesper Westergaard til prokurator Lindenpalm, forvalter ved Mattrup og Bygholms godser til Stidsmølle. Fuldt indholdt.
Lot: 298250
8 øre Tofarvet 18. tryk på brev annulleret med nr.stempel "77" og sidestemplet lapidar Viborg d. 1.5.1880 til Silkeborg.
Lot: 298299
4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel "66" og sidestemplet antiqua Schleswig d. 20.3.1861 til Flensburg.
Lot: 298277
12/15 øre Provisorium på brevkort stemplet Thorshavn d. 24.12.1926 til Sand.
Lot: 296402