1888 - Denmark1000 - Cover
Kjøbenhavns Avispostkontor d. 7.3.1888. Avisregning formular Nr. 27 b for hhv. Sydsvenska Dagbladet og Göteborgposten til det Svensk-Norske Gesandtskab.
Lot: 298414
Lot: 298414
2 sk. Tofarvet 1b tryk på lokalbrev annulleret med nr.stempel "82" og sidestemplet antiqua Frederiksværk.
Lot: 298550
20 øre Posthorn på firmakuvert fra Bergen annulleret med uldent stempel Feltpostkontor No. 23 d. 2.8.1922 til Christiania. Stempel benyttet af Bergens Befæstninger.
Lot: 298663
Aarhus Sporveje omstigningsbillet gyldig til omstigning på Vesterbrotorv.
Lot: 298693
10 øre helsagsbrevkort annulleret med nr.stempel "30" og sidestemplet lapidar Horsens d. 10.2.1882 til Hamburg, Tyskland.
Lot: 298382
Britisk O.H.M.S. kuvert stemplet Field Post Office (= Hamburg) d. 12.9.1947 til Danmarks Nationalbank, København, Danmark.
Lot: 298718
10 øre Bølgelinie og 20 øre Karavel (4) på anbefalet ekspresbrev annulleret med brotype IIIc Kastager d. 10.10.1941 til Vangede pr. Gentofte.
Lot: 298418
10 øre Bølgelinie på stort brev fra Raklev Sogneraad annulleret med stjernestempel SALTBÆK og sidestemplet Kallundborg d. 14.11.1913 til Borum-Lyngby Sogneraad pr. Mundelstrup, Jylland. Forsøgt i Lyngby Østj. og videresendt med stjernestempel LYNGBY ØSTJYLL. og på bagsiden påtegnet "Ikke Lyngby Østjyll.". Folder.
Lot: 298444
15 øre Karavel på brev annulleret med brotype Ia Revinge d. 20.1.1930 til København.
Lot: 296805
7 øre Chr. X på brevkort (Den tilsandede kirke) annulleret med bureaustempel Frederikshavn - Skagen T.5 d. 26.6.1919 til Charlottenlund.
Lot: 296999
5 øre Chr. X i parstykke på brev dateret "Herluf Trolle" i Kjøbenhavn d. 25.7.1918 til Vennerslund pr. Nørre Alslev. Sendt fra Kommandør Hector Kiær chef for panserskibet "Herluf Trolle". Interessant indhold vedr. den spanske syge. ".. Vi maatte nemlig igaar Aftes skynde os her til København, idet vi fik Sygen, og Korsør og Nyborg allerede var fyldte med Eskaderens Folk, saa de ikke kunde Tage os med. Vi har nu lagt 11 i Land i Nyborg og 37 i dag her i København, men Enden er jo ikke seet da. Medens vi er i København, hvor ligger i en Bøje på Rheden, gives der de raske Folk hver 8 dages Orlov, og maaske naar jeg selv at komme i 2. Hold altsaa i Augusts Begyndelse ...".
Lot: 298350
Ufrankeret brevkort fra Beirut stemplet United Nations Interim Force in Lebanon d. 16.12.1989 til Bjørbekk, Norge. Fra norsk FN-soldat i UNIFIL.
Lot: 298679
5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med stjernestempel HØRBY og sidestemplet bureau Aalborg - Sæby T.18 d. 25.2.1907 til Brabrand.
Lot: 298085
40 øre Chr. X single på brev fra København d. 22.2.1921 til Ekenäs, Finland. Brevtaksten til Finland var som "Øvrige udland" indtil d. 1.6.1922, hvorefter den blev nedsat til at følge taksten til "Norden".
Lot: 298123
1d George VI på brevkort (Venezia, Italien) annulleret med skibsstempel London Paquebot Posted at Sea d. 15.10.1937 og sidestemplet fra S/S "Aranodra Star" til Abingdon, England.
Lot: 298491
50 øre Fr. IX og Julemærke 1969 på julekort med skævt placeret TMS fra København d. 22.12.1969 til Helsinge. Frimærker annulleret ved ankomst med trodat stempel Helsinge Postkontor d. 23.12.1969.
Lot: 296948
4 sk. 1854 udg. på skibsbrev mærket "p. Cimbria" annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet antiqua Kjøbenhavn d. 26.7.1855 til Randers.
Lot: 298530
12 c. på brev fra Buenos Aires d. 25.2.1914 påskrevet "Vapor König Fr. August" Hamburg Süd Amerika Linie til Holte, Danmark. Ank.stemplet d. 20.3.1914.
Lot: 298489
4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med nr.stempel "100" og sidestemplet antiqua Gaabense d. 1.9.1868 til Nykjøbing Falster. Postekspeditionen i Gaabense blev nedlagt pr. 22.8.1872 og flyttet til Nørre Alslev.
Lot: 301190
3 kr. Hvidsten Kro og 3 kr. Knud d. Hellige på tryksag fra Slagelse d. 8.10.1986. Fremsendt som ekspres med meddelelse: "Tjenesteekspres / Forsendelsen er fejlekspederet ved Slagelse Postkontor".
Lot: 298426
5 pfg. Germania på julekort stemplet Jels d. 23.12.1912 til Rødding. Påsat Jernfonden Julemærke 1912 (2).
Lot: 301217