1948 - NorwayCover
10+25 øre helsagsbrevkort "Søknadskort for arbeidsklær" stemplet Varteig d. 23.10.1948.
Lot: 301394
Lot: 301394
Militært Tjenestebrevkort stemplet Christiania d. 17.10.1888.
Lot: 301371
3 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 4 øre Tofarvet annulleret med stjernestempel TØNNING og sidestemplet bureau Horsens - Bryrup T.6 d. 26.7.1906 til Fanø Vesterhavsbad.
Lot: 301501
60 øre Fr. IX helsags aerogram (fabr. 7) annulleret med spejder særstempel Gentofte I.F.C.C. XIV. INT. RALLY d. 4.8.1953 til Steubenville, USA.
Lot: 301463
Færøsk 7,50 kr. blandingsfrankeret luftpost skibsbrev annulleret med norsk stempel Isfjord på Svalbard d. 16.5.1997 og sidestemplet "Paquebot" til Burnaby, Canada.
Lot: 301492
15 øre helsagskuvert opfrankeret med 25 øre Karavel sendt anbefalet fra Aarhus 1 d. 7.11.1931 til Næstved.
Lot: 301453
25 öre Gustaf på brevkort (Havneparti fra Göteborg) annulleret med norsk skibsstempel "Paquebot" og sidestemplet Kristiansand S. d. 9.8.1958 til Remscheid, Tyskland.
Lot: 301467
Norsk 17 kr. blandingsfrankeret brevkort (M/S Spitsbergen) annulleret med grønlandsk stempel 3900 Nuuk d. 18.7.2017 og sidestemplet Paquebot til Aschaffenburg, Tyskland.
Lot: 301493
10 øre helsagsbrevkort fra Bergen d. 1.3.1889 transit stemplet Hull Ship Letter d. 4.3.1889 og Ship-Letter Paid London d. 4.3.1889 til London, England. Befordret med Wilson Line dampskibet S/S "Argo" som afgik fra Bergen via Stavanger til Hull d. 2.3.1889.
Lot: 301482
Ufrankeret feltpostbrev stemplet Feldpost d. 3.1.945 til Dorum Kr. Wesermünde. Briefstempel Feldpost nr. 65927C (= Pionier-Bataillon 179). Sen feltpost fra tyske styrker i Luxemburg.
Lot: 301363
5 øre Bølgelinie single på lille sørgekuvert sendt som tryksag fra København d. 10.8.1933 til Lemvig.
Lot: 301523
3 kr. Margrethe på brevkort (DFDS skibet M/S "Dana Regina") annulleret med skibsstempel "Paquebot" og sidestemplet Oslo Postterminal d. 28.3.1988 til Østberlin, DDR.
Lot: 301497
20 øre Chr. X helsags korrespondancekort dateret Fænø Badehotel og annulleret med brotype IIIb Middelfart d. 8.6.1925 til den kgl. Døvstummeskole i Fredericia. Interessant forsendelse fra den lille ø Fæmø i Lillebælt.
Lot: 301448
15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 61-H) fra Næstved d. 10.2.1921 til Comiteen for tyske Børns Ferieophold i Danmark i København. Meddelelse om at barn no. 564 er modtaget.
Lot: 301405
10 øre Våben helsagsbrevkort fra Nibe d. 30.1.1896 til kaptajn Pedersen, Danske Bark "Cimbria" c/o Det danske Konsulat i Fecamp, Frankrig.
Lot: 301432
4 sk. helsagskuvert annulleret med svagt nr.stempel "4" og sidestemplet antiqua Aalborg d. 23.6.186x via Slagelse til Snedinge Mølle pr. Skælskør.
Lot: 301444
10 cts. Franco utakket, 15 cts. Rytter og 20 cts. Ano Santo 1943 på brevkort fra Zaragoza d. 6.11.1944 til Aalborg, Danmark. Spansk og tysk censur.
Lot: 298724
10 øre Våben svardel af dobbelt helsagsbrevkort annulleret med engelsk stempel i Chingford d. 15.2.1916 til Holstebro, Danmark.
Lot: 301436
10 øre H. C. Andersen på brevkort (strandparti med telte og børn) Aakrogens Badestrand v/ Aarhus annulleret med skibsstempel "Fra Aarhus" og sidestemplet Købewnhavn d. 25.6.1936 til Skanör, Sverige.
Lot: 301345
Spørgedel af ufrankeret fortrykt krigsfange dobbeltbrevkort med stumt stempel d. 13.11.1944 til København, Danmark. Sendt fra krigsfange i Stalag XIIIB (= Weiden, Tyskland). Blå lejrcensur.
Lot: 301380
10 øre Bølgelinie og Julemærke 1937 (par) på julekort annulleret med udslebet stjernestempel RØRBY til Silkeborg.
Lot: 298140