1945 - Denmark6100 - Cover - 274
10 øre Chr. X (2) og Dannebrog mærkat på brev fra Haderslev d. 11.6.1945 til Långebro, Sverige. Åbnet af dansk efterkrigscensur (krone)/207/Danmark.
Lot: 301760
Lot: 301760
40 øre Chr. X single på brev fra København d. 13.5.1921 til Amsterdam, Holland.
Lot: 301586
15+10 øre Nasjonalhjelpen på H7-Lotteri brevkort annulleret med sejlende bureaustempel Bergen - Fitjar A d. 23.10.1946 til Oslo.
Lot: 301246
10 øre Frimærkejubilæum og 10 øre Portomærke på brev stemplet Kliplev d. 10.8.1926 til Aabenraa. Ikke udtakseret i porto.
Lot: 301796
20 øre Chr. X og Chr. IV i sammentryk på brev fra København d. 13.1.1925 til Chemnitz, Tyskland.
Lot: 301582
1 øre (2) og 2 øre (4) Bølgelinie på brev fra Kjellerup d. 1.7.1910 til København.
Lot: 301782
5 øre Bølgelinie, 10 øre og 20 øre Chr. X på søndagsbrevkort fra Fredensborg d. 18.10.1947 til Vedbæk.
Lot: 301577
Ufrankeret krigsfange foldebrev med stumt stempel d. 22.12.1944 til København, Danmark. Sendt fra fange i Stalag XIIIB (= Weiden, Tyskland). Violet lejrcensur.
Lot: 301382
15 øre Chr. X og Julemærke 1921 på brevkort fra Risskov d. 21.12.1921 til Drøbak, Norge.
Lot: 301554
25 øre Fr. IX på underfrankeret brev fra Aalborg d. 9.2.1956 til København. Udtakseret i porto med 10 øre Portomærke stemplet København d. 14.2.1956 og returneret via returpostkontoret som modtagelse nægtet. Åbnet for at finde afsender.
Lot: 301800
5 øre Fr. VIII på brevkort (Torvet i Neksø) annulleret Nexø d. 2?.12.1909 til Rønne. Ank.stemplet med stjernestempel AARSBALLE.
Lot: 301806
5 øre Våben på brevkort annulleret med stjernestempel HARLØSE og sidestemplet bureau Frederiksborg - Frederiksværk T.5 d. 1.8.1903 til Lyngør, Norge.
Lot: 301550
20 øre Genforening på brev annulleret med brotype IIIb Fur d. 4.1.1921 til Skive.
Lot: 301521
5 øre Chr. X annulleret med kontorstempel (krone)/Næstved Postkontor på Attest for Indkøb af Frigørelsesmidler - F. Form. Nr. 43 (1/7 1919) - dateret d. 10.3.1921.
Lot: 301589
27 øre/1 kr. Provisorium single på brev fra Horsens d. 31.8.1918 til Fürstenberg, Tyskland - eftersendt til Berlin.
Lot: 301780
5 øre Chr. X i parstykke på brevkort (Højskolen Bornholm) annulleret med brotype IIIb Almindingen d. 7.2.1920 til Rønne.
Lot: 301807
Ufrankeret indenrigs korsbånd stemplet Narssaq d. 2.8.1956 til Læsestuen, Godthåb.
Lot: 301775
5 øre Chr. X på brevkort (Bandholm kirke) annulleret med brotype IIIb Bandholm d. 20.2.1915 til Slangerup.
Lot: 301808
10 øre helsagsbrevkort (fabr. 118) annulleret med udslebet stjernestempel UGGERBY og sidestemplet brotype IIId Hjørring d. 13.7.1936 til Faaborg.
Lot: 301792
Amerikansk manila-mærke for pakkeforsendelse fra Albert Lea, Minn. d. 10.2.1950 til Fredericia, Danmark. Påsat reg.-etiket fra Toldpostkontoret og stemplet København Told d. 13.3.1950 og Fredericia d. 14.3.1950.
Lot: 301787
5 øre Posthorn i parstykke på brevkort (Kvinde i folkedragt) annulleret med engelsk skibsstempel Paquebot Hull d. 2.2.1905 til England.
Lot: 301483