3 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 1 øre Bølgelinie i parstykke og 5 øre Fr. VIII annulleret med brotype Ig Thorshavn d. 7.7.1911 til Hannover, Tyskland. Uden meddelelse.

1911 - Faroe Islands3800 - Cover - EB 26, 42, 54

Lot: 303636

Engelsk ½d og 2d George V på underfrankeret brev fra Oxford d. 8.10.1921 til Odense, Danmark - eftersendt til København. Udtakseret i porto med 25 øre Chr. X Porto-provisorium stemplet Odense d. 11.10.1921.

1921 - Denmark5000 - Cover - P 6

Lot: 303268

30 cts., samt 5 cts. og 10 cts. Velgørenhed på illustreret propaganda kort med Hitler, Mussolini og Franco fra Bilbao d. 5.3.1938 til sømand ombord på S/S Peter Vill i Rotterdam, Holland. Lokal spansk censur fra Bilbao.

1938 - SpainCover

30 cts., samt 5 cts. og 10 cts. Velgørenhed på illustreret propaganda kort med Hitler, Mussolini og Franco fra Bilbao d. 5.3.1938 til sømand ombord på S/S "Peter Vill" i Rotterdam, Holland. Lokal spansk censur fra Bilbao.
Lot: 303629

½ Neu-Groschen Johann I single på sørgekuvert annulleret med nr.stempel 70 og sidestemplet Lengenfeld d. 21.2.1863 til Plauen.

1863 - German StatesCover

½ Neu-Groschen Johann I single på sørgekuvert annulleret med nr.stempel "70" og sidestemplet Lengenfeld d. 21.2.1863 til Plauen.
Lot: 303656

10 øre Våben helsagsbrevkort dateret København d. 6.8.1893 annulleret med tysk stempel i Kiel d. 6.8.1893 og påskrevet Aus dem Briefkasten das Postschiffs vom Korsör til Falkenberg, Tyskland.

1893 - Denmark4220 - Cover - EB 15

10 øre Våben helsagsbrevkort dateret København d. 6.8.1893 annulleret med tysk stempel i Kiel d. 6.8.1893 og påskrevet "Aus dem Briefkasten das Postschiffs vom Korsör" til Falkenberg, Tyskland.
Lot: 303280

3 øre Bølgelinie og Julemærke 1915 på lokalt julekort dateret d. 23.12.1915 og annulleret med stjernestempel ØSTERMARIE til Rønne.

1915 - Denmark3751 - Cover - SK 1629

Lot: 303082

35 øre Chr. X med perfin Th.W. & V. på anbefalet firmabrev fra Th. Wessel & Vett (Magasin du Nord) i Kjøbenhavn d. 21.9.1917 til Berlin, Tyskland. Åbnet af tysk censur i Berlin.

1917 - Denmark1000 - Cover - Perf. T12

35 øre Chr. X med perfin "Th.W. & V." på anbefalet firmabrev fra Th. Wessel & Vett (Magasin du Nord) i Kjøbenhavn d. 21.9.1917 til Berlin, Tyskland. Åbnet af tysk censur i Berlin.
Lot: 303643

10 øre, 20 øre Bølgelinie og 90 øre Margrethe på brev fra Svinninge stemplet Kalundborg d. 6.12.1977 til Farum. Stemplet Formodes at indeholde penge og fremsendt anbefalet fra Kalundborg og udtakseret i 600 øre porto med 50 øre Bølgelinie (3), 1,50 kr. Rigsvåben, 120 øre og 180 øre Margrethe anvendt som portomærker og annulleret Porto at betale.

1977 - Denmark4400 - Cover - 318, 557, 571, 405, 619, 646, 647

10 øre, 20 øre Bølgelinie og 90 øre Margrethe på brev fra Svinninge stemplet Kalundborg d. 6.12.1977 til Farum. Stemplet "Formodes at indeholde penge" og fremsendt anbefalet fra Kalundborg og udtakseret i 600 øre porto med 50 øre Bølgelinie (3), 1,50 kr. Rigsvåben, 120 øre og 180 øre Margrethe anvendt som portomærker og annulleret "Porto at betale".
Lot: 303265

5 øre Fr. VIII (2) på brevkort (Kokke-skibet Constance ved Børsen) fra Kjøbenhavn d. 14.6.1909 til dansk officer, Kapt. Erik Seidenfaden, Royal Provincial Gendarmerie, Korate, Siam. Transit stemplet i både Bangkok og Makeng. Erik Seidenfaden var officer i det siamesisk tjeneste 1906-1920.

1909 - Denmark1000 - Cover - 54

5 øre Fr. VIII (2) på brevkort (Kokke-skibet "Constance" ved Børsen) fra Kjøbenhavn d. 14.6.1909 til dansk officer, Kapt. Erik Seidenfaden, Royal Provincial Gendarmerie, Korate, Siam. Transit stemplet i både Bangkok og Makeng. Erik Seidenfaden var officer i det siamesisk tjeneste 1906-1920.
Lot: 301879

20 øre Fr. IX på DFDS radiobrev - F.E. B 1.48 100 Bl. á 100 Blade. Form. 446 - annulleret København d. 2.8.1948 og sidestemplet Fra Aarhus til Gentofte. Meddelelse fra M/S Paraguay i Rouen modtaget ombord på provinsbåden M/S C. F. Tietgen.

1948 - Denmark8000 - Cover - 307

20 øre Fr. IX på DFDS radiobrev - F.E. B 1.48 100 Bl. á 100 Blade. Form. 446 - annulleret København d. 2.8.1948 og sidestemplet "Fra Aarhus" til Gentofte. Meddelelse fra M/S "Paraguay" i Rouen modtaget ombord på provinsbåden M/S "C. F. Tietgen".
Lot: 303284

Ufrankeret indenrigsbrev med afsender fra Nanortalik stemplet Julianehåb d. 30.5.1958 til Godthåb.

1958 - Greenland3920 - Cover

Lot: 303357

5d War Effort med vedhængende Union Loan reklame med overtryk S.W.A. på brev fra Swakopmund 1944 til Olten, Schweiz. Åbnet af sydafrikansk, britisk og tysk censur.

1944 - South West AfricaCover

5d War Effort med vedhængende Union Loan reklame med overtryk "S.W.A." på brev fra Swakopmund 1944 til Olten, Schweiz. Åbnet af sydafrikansk, britisk og tysk censur.
Lot: 303650

1850. Ufrankeret tjenestebrev påskrevet Portofri Sag fra Farsund Toldkammer med antiqua Farsund d. 23.11.1850 til Brevig. Indhold vedr. Brig Ariadne ført af skipper Peter Dahl, Stathelle.

1850 - NorwayCover

1850. Ufrankeret tjenestebrev påskrevet "Portofri Sag" fra Farsund Toldkammer med antiqua Farsund d. 23.11.1850 til Brevig. Indhold vedr. Brig "Ariadne" ført af skipper Peter Dahl, Stathelle.
Lot: 303630

5 pfg. helsagsbrevkort annulleret med 2-ringsstempel Tondern d. 24.9.1881 til Hamburg.

1881 - Slesvig6270 - Cover - 189.10a

Lot: 301828

8 øre Tjenestemærke på brev annulleret med nr.stempel 212 og sidestemplet lapidar Skive JB.P.E. d. 25.7.187x til Viborg. Godt nr.stempel.

Denmark7800 - Cover - Tj 6

8 øre Tjenestemærke på brev annulleret med nr.stempel "212" og sidestemplet lapidar Skive JB.P.E. d. 25.7.187x til Viborg. Godt nr.stempel.
Lot: 303347

5 øre Chr. X og 15/24 øre Provisorium på brev fra Esbjerg d. 29.6.1915 til Helsingfors, Finland. Russisk censur fra Helsingfors.

1915 - Denmark6700 - Cover - 68, 41

Lot: 303291

230 øre Margrethe på brev fra Roskilde d. 10.7.1981 påskrevet Formodes at indeholde penge og fremsendt anbefalet til Gadstrup. Åbnet af Postvæsenet og udtakseret i 9 kr. Porto med 2 kr. (2) og 5 kr. Rigsvåben annulleret med trodat stempel Gadstrup Postekspedition d. 11.7.1981.

1981 - Denmark4000 - Cover - 294, 295, 716

230 øre Margrethe på brev fra Roskilde d. 10.7.1981 påskrevet "Formodes at indeholde penge" og fremsendt anbefalet til Gadstrup. Åbnet af Postvæsenet og udtakseret i 9 kr. Porto med 2 kr. (2) og 5 kr. Rigsvåben annulleret med trodat stempel Gadstrup Postekspedition d. 11.7.1981.
Lot: 301954

10 øre Bølgelinie og 20 øre Chr. X (12) på 250 øre frankeret internationalt adressekot for pakke fra Kjøbenhavn Valby d. 24.7.1923 til Stockholm, Sverige.

1923 - Denmark1000 - Cover - 124, 125

Lot: 303621

5 øre Bølgelinie og 15 øre Stavnsbåndet (2) på underfrankeret lokalt anbefalet brev i København d. 29.12.1938. Udtakseret i porto med 15 øre (2) Portomærke stemplet København d. 29.12.1938. Violet stempel: Kassebrev København K.

1938 - Denmark1000 - Cover - 199, 244, P 36

Lot: 301923

8 øre Bølgelinie i parstykke og Julemærke 1922 på julekort annulleret med stjernestempel ULBJERG (type II) til Gedsted.

1922 - Denmark8832 - Cover - SK 1442

Lot: 303593

Ufrankeret tysk feltpostbrev med stumt stempel d. 20.121944 til Åbenrå, Danmark. Fra tysk sømand med briefstempel Feldpost Nr. M34044 (= 7. Minensuch-Flottille M 201). Åbnet af tysk censur i Hamburg.

1944 - Denmark6200 - Cover

Lot: 303617