1921 - Denmark9240 - Cover - 77, 80, 119
1 øre (par), 4 øre Bølgelinie og 8/12 øre Provisorium (8) på 70 øre frankeret anbefalet brev fra Nibe d. 16.8.1921 til Wien, Østrig.
Lot: 306104
Lot: 306104
Tysk 10 pfg. Adler på underfrankeret brevkort fra Hamburg d. 25.7.1926 til Oksbøl, Danmark. Udtakseret i porto med 5 øre Portomærke i parstykke annulleret med violet liniestempel "Oksbøl".
Lot: 306119
20 øre Chr. X på brev fra Holbæk d. 20.9.1916 til italiensk feltpostadresse. Åbnet af italiensk censur i Bologna.
Lot: 306120
10 pfg. på tjenestebrev annulleret med bureaustempel Elmshorn - Hvidding Bahnpost Zug 308 d. 8.1.1888 til Hemme.
Lot: 306129
40 øre Chr. X på flygtningebrev stemplet Oksbøl d. 8.12.1945 til Koserow, Usedom über Swinemünde, Polen. Polsk censur no. 319. På bagsiden ovalt stempel (krone)/St.c.L. Lejrchefen i Oxbøl. Åbnet 3 sider.
Lot: 306109
10 pfg. helsagsbrevkort fra Lübeck annulleret med skibsstempel "Fra Tydskland L." og sidestemplet K. OMB. 2 d. 4.3.1893 til Kjøbenhavn, Danmark.
Lot: 306116
10 øre helsagskuvert med Julemærke 1917 fra officer i Bramminge annulleret med bureaustempel Fredericia - Struer T.1028 d. 17.12.1917 til Hellerup.
Lot: 306118
5d George VI på fortrykt luftpostkuvert "First Despatch War Air Mail" fra Sutton Coldfield d. 30.10.1939 til Stockholm, Sverige. Violet censurstempel: "Censor Permit No. C4". Ank.stemplet i Stockholm d. 3.11.1939.
Lot: 306121
7½ c. og 10 c. (fold/rift) på luftpostkort fra Laren d. 31.10.1945 til Markhausen bei Graslitz, Tjekkoslovakiet. Rødt luftpoststempel "O.A.T." (Onward Air Transmission) fra London.
Lot: 306124
Ufrankeret feltpost fra Luftschiffer i Kriegsluftschiffhafen Wittmünd stemplet Ogenbargen d. 13.9.1916 til Berlin. Violet briefstempel: Luftschifferbaukommando.
Lot: 306126
5 öre Montelius (2) og 20 öre Gustaf (2) på anbefalet brev fra Deutsches Konsulat Gävle d. 25.4.1944 til Udenrigsministeriet i Berlin, Tyskland. Passér stemplet "Ab" ved den tyske censur i Berlin.
Lot: 306122
10 øre Chr. X (2) og 10 øre Chr. IV Postjubilæum på retur Indkasserings-Indbetalingskort fra Nibe d. 1.4.1925 til Blære.
Lot: 306107
25 øre Chr. X single på anbefalet brevkort annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Helsingør T.320 d. 20.3.1919(?) og påsat rec.-etiket i Lyngby til Wien, Østrig.
Lot: 306114
5 öre Oscar II på brevkort (Rio de Janeiro) dateret H.M. "Fylgia" i Rio de Janeiro d. 24.1.1909 og annulleret Malmö d. 15.2.1909 til Stockholm. Sendt i lukket marinesæk fra panserkrydseren "Fylgia" under togt til Sydamerika og Vestindien 1908-09.
Lot: 306111
7/8 øre Provisorium og 15 øre Luftpost på filatelistisk luftpost tryksag stemplet København Luftpost sn2 d. 26.5.1926 til Paris, Frankrig. Påskrevet "via Köln".
Lot: 306102
10 cts. Rytter single på underfrankeret tryksag fra San Sebastian d. 13.10.1937 til Aarau, SChweiz. Udtakseret i porto med 5 c. Portomærke stemplet Aarau. Lokal spansk censur fra San Sebastian.
Lot: 306115
50 øre Chr. X med perfin "MH" i parstykke på internationalt adressekort for pakke fra firma Marius Hartz A/S i Kjøbenhavn d. 18.2.1926 til Oslo, Norge. Selvregistreret pakke-etiket.
Lot: 306095
"OPROP! Til Danmarks Soldater og Danmarks Folk!". Flyveblad fra den tyske kommandør Kaupisch nedkastet over Danmark i forbindelse med den tyske besættelse d. 9.4.1940. Formular 4a.
Lot: 303893
50 øre Chr. X (3) og Julemærke 1948 på luftpostbrev fra Grønbæk d. 20.12.1948 til sømand ombord på M/S "Korea" via rederiadresse i København. Modtaget i Singapore d. 9.1.1949.
Lot: 295402
5 øre Chr. IX på brevkort (Aalborg set fra Limfjorden) annulleret med stjernestempel TYLSTRUP og sidestemplet bureau Aalborg - Frederikshavn T.968 d. 4.8.1905 til Skive.
Lot: 303215
1840. Pakkefølgebrev for tjenestepakke på 20 Lod med indhold dateret i Tønder d. 1.2.1840 til Husum.
Lot: 306112