10 øre Våben på brev annulleret med lapidar Kjøbenhavn V. K.B. d. 26.2.1896 til Stockholm, Sverige.

1896 - Denmark1000 - Cover - 35B

Lot: 303342

5 øre Fr. VIII på brevkort (klipper ved bygden Højvik nær Thorshavn) annulleret med brotype Ig Thorshavn d. 9.?.1908 til Aarhus.

1908 - Faroe Islands3800 - Cover - 54

Lot: 303606

14 kr. Rigsvåben single på lokalt ekspresbrev i Svendborg d. 2.12.1982.

1982 - Denmark5700 - Cover - 753

Lot: 303984

6d på luftpostbrevkort fra Valletta d. 25.10.1969 til Kolding. Violet afs.-stempel (krone)/Statens Skoleskib Danmark.

1969 - Malta6000 - Cover

6d på luftpostbrevkort fra Valletta d. 25.10.1969 til Kolding. Violet afs.-stempel (krone)/Statens Skoleskib "Danmark".
Lot: 306014

15 cts. Rytter (par) og 40 cts. Franco på brev fra Coruna d. 22.1.1941 til Berlin, Tyskland. Åbnet af lokal spansk censur i Coruna og tysk censur i München.

1941 - SpainCover

Lot: 303678

15 øre Chr. X dobbelt helsagsbrevkort (fabr. 57-Z) opfrankeret med 3 øre Bølgelinie og 7 øre Chr. X fra Silkeborg d. 22.6.1921 til Hamburg, Tyskland.

1921 - Denmark8600 - Cover - DB 41, 79, 98

Lot: 303948

5 cts Rytter (4) og 50 cts. Isabel på brev fra San Sebastian d. 3.8.1939 til Göteborg, Sverige. Lokal spansk censur fra San Sebastian.

1939 - SpainCover

Lot: 303954

1d George V på brevkort (Cairo, Egypten) dateret nær Colombo og annulleret med skibsstempel Colombo Paquebot d. 14.12.1924 til London, England.

1924 - Great BritainCover

Lot: 306040

6 cents luftpost helsagskuvert opfrankeret med 4 cents Taft og 10 cents Luftpost i parstykke fra Los Angeles d. 6.11.1939 til Schaffhausen, Schweiz. Påskrevet: By Transatlantic Clipper.

1939 - USACover

6 cents luftpost helsagskuvert opfrankeret med 4 cents Taft og 10 cents Luftpost i parstykke fra Los Angeles d. 6.11.1939 til Schaffhausen, Schweiz. Påskrevet: "By Transatlantic Clipper".
Lot: 306038

75 øre Fr. IX single på luftpost brevkort fra København d. 15.8.1954 til USA.

1954 - Denmark1000 - Cover - 314

Lot: 306018

2½ pfg. (par) og 10 pfg. (defekt) Fælles udg. på brevkort fra Flensburg d. ?.3.1920 til København.

1920 - Slesvig1000 - Cover - 15, 18

Lot: 303999

Tysk 12 pfg. Hitler udg. på fortrykt Durch Deutsches Dienspostamt Oslo kuvert stemplet Deutsches Dienstpostamt Oslo d. 22.6.1943 til Berlin, Tyskland. Sendt fra Organisation Todt i Oslo. Passér stempel Ao fra den tyske censur i Oslo.

1943 - NorwayCover

Tysk 12 pfg. Hitler udg. på fortrykt "Durch Deutsches Dienspostamt Oslo" kuvert stemplet Deutsches Dienstpostamt Oslo d. 22.6.1943 til Berlin, Tyskland. Sendt fra Organisation Todt i Oslo. Passér stempel "Ao" fra den tyske censur i Oslo.
Lot: 303911

5 øre Bølgelinie (8) på BREVFORSIDE af underfrankeret brev fra Humble d. 15.7.1924 til London, England. Udtakseret i porto med engelsk ½d og 2d Portomærker. Eftersendt til Sorø, Danmark med 20 øre Portomærke i parstykke stemplet Sorø d. 21.7.1924.

1924 - Denmark5932 - Cover - 122, P13

Lot: 306029

30 s. på British Forces Air Letter stemplet Maseru 1985 og sidestemplet BATT Lesotho d. 31.1.1985 til Totnes, England. Fra British Army Advisory and Training Team i Lesotho.

1985 - South AfricaCover

30 s. på British Forces Air Letter stemplet Maseru 1985 og sidestemplet "BATT Lesotho" d. 31.1.1985 til Totnes, England. Fra British Army Advisory and Training Team i Lesotho.
Lot: 306039

50 øre Chr. X i 3-stribe på internationalt adressekort for pakke fra Kjøbenhavn B. d. 5.9.1925 via Reykjavik d. 18.9.1925 til Olafsvik, Island.

1925 - Denmark1000 - Cover - 129

Lot: 306093

1 øre Bølgelinie (2) og 8/3 øre Provisorium, samt Julemærke 1924, på lokalbrev annulleret med brotype IIIb Nibe d. 24.12.1924.

1924 - Denmark9240 - Cover - 77, 117

Lot: 306103

50 pfg. Ciffer og 75 pfg. Germania på Infla brevkort annulleret med bureaustempel Hamburg - Tondern Bahnpost Zug 1920 d. 31.5.1922 til Friedrichstadt.

1922 - Slesvig6270 - Cover - DAKA 264.01

Lot: 306113

15 øre Fugleflugtslinien på tryksag annulleret Ringsted d. 28.9.1964 og sidestemplet brotype IId Feltpost d. 28.9.1964 til Mårup pr. Nordby, Samsø.

1964 - Denmark4100 - Cover - 416

Lot: 306055

Russisk 10 kop. helsagsbrevkort anvendt i Finland fra Camlakarleby annulleret med bureaustempel K.P.X.P. No. 8 d. 6.9.1910 til Lübeck, Tyskland.

1910 - FinlandCover

Lot: 303956

15 øre (2) og 50 øre (rift) Chr. X på brev med postopkrævning fra Jydsk Telefon-Aktieselskab i Aalborg d. 2.6.1921 til Nibe.

1921 - Denmark9000 - Cover - 70, 106

Lot: 306101

Danske Statsbaner 50 øre Fr. IX helsagsbrevkort (fabr. 379x) med formular A455 fra Frederikshavn d. 17.12.1968.

1968 - Denmark9900 - Cover - 71

Lot: 306026